Особливості створення та функціонування кластерів в будівельній галузі icon

Особливості створення та функціонування кластерів в будівельній галузіНазваниеОсобливості створення та функціонування кластерів в будівельній галузі
Дата конвертации28.04.2013
Размер96.38 Kb.
ТипДокументы
скачать >>>
1. /доклады на конференцию/Жарова доклад[1].doc
2. /доклады на конференцию/Яцек Дрожджаль уточ.doc
3. /доклады на конференцию/выступление Климова.doc
4. /доклады на конференцию/доклад Борисенко.doc
5. /доклады на конференцию/доклад Вишни.doc
6. /доклады на конференцию/доклад Внуковой.doc
7. /доклады на конференцию/доклад Войнаренко.doc
8. /доклады на конференцию/доклад Говоркова.doc
9. /доклады на конференцию/доклад Дубницкого.doc
10. /доклады на конференцию/доклад Канищенко.doc
11. /доклады на конференцию/доклад Кузнецовой.doc
12. /доклады на конференцию/доклад Лукша.doc
13. /доклады на конференцию/доклад Малый.doc
14. /доклады на конференцию/доклад Микулы.doc
15. /доклады на конференцию/доклад Семёнов.doc
16. /доклады на конференцию/доклад Соколенко.doc
17. /доклады на конференцию/доклад Стаценко.doc
18. /доклады на конференцию/доклад Устич.doc
19. /доклады на конференцию/доклад-Ляшенко.DOC
20. /доклады на конференцию/приветствие Анищук.doc
Міжнародна практика формування кластерів та можливості її адаптації для україни
К ластер как повышение конкурентноспособности предприятий – на примере кластера «зеленая химия» /польша/ Яцек Дрожджал
Климов Александр Алексеевич
Теоретичні основи формування механізмів державного управління інноваційним розвитком промислової галузі
«роль севастопольской тпп в развитии экономики региона и международном сотрудничестве» Вишня Л. И., президент Севастопольской торгово-промышленной палаты
Внукова Н. М., доктор экономических наук, заведующий кафедрой Харьковского национального экономического университета, Коваленко В. Н
М. П. Войнаренко, Хмельницький національний університет кластери як центри економічного зростання регіонів за умов кризи вступ
Поэтапная разработка проекта «создание инновационно-технологического кластера «агробум», Г. Мелитополь
Особенности формирования промышленных кластерных структур в условиях новой экономики
Інтернаціоналізація процесів економічної кластеризації Анотація
Кузнєцова Н. Г. Київський національний торговельно-економічний університет Механізм формування кластерних об'єднань: етапи обгрунтування Анотація
Роль транскордонного співробітництва в умовах посилення впливу глобальних трансформацій і геополітичних змін
Особливості створення та функціонування кластерів в будівельній галузі
Методологічні підходи ідентифікації транскордонних кластерів
Тезисы выступления) Семенов А. Г. (Ноо «Ассоциация устойчивого развития Севастополя \"Аура\"»)
«Перспективы роста экономики Украины на основе инновационных кластеров» Соколенко С. И
Принципы создания и некоторые результаты работы кластера «эко –энерго»
Кластерний аналіз лісового сектору карпатського регіону україни: досвід розробки та впровадження устич Р.І., координатор сектору економіки швейцарсько-українського проекту розвитку лісового господарства в Закарпатті forza ситуація
Возможности и механизмы формирования трансграничных высокотехнологичных кластеров
Программа Украине>, которая начала реализовываться в этом году, является

Особливості створення та функціонування кластерів

в будівельній галузі


Малий М.В.

голова ради Хмельницького обласного

громадського об'єднання "Будівельний кластер",

генеральний директор ПФ "Проспектбуд"


На початку 90-х років руйнівної кризи зазнали всі галузі економіки області. Будівельна – не виняток. Більшість підприємств не працювало, коштів не тільки на розвиток, але й на виживання, - не вистачало. Недобудовані промислові та соціальні об'єкти справляли гнітюче враження, житлове будівництво ледь жевріло. Перед проектантами, будівельниками, виробниками будівельних матеріалів та конструкцій міста Хмельницького постало гостре питання: змиритись, зупинятись чи спільно протистояти труднощам для розвитку не тільки власних підприємств, але й міста у цілому. Керівники декількох будівельних підприємств та проектних організацій, заводу залізобетонних конструкцій, управління капітального будівництва міськвиконкому прийняли рішення об'єднати свої технологічні, інтелектуальні та фінансові ресурси для відродження будівельної галузі міста.

Метою об'єднання на той час було відновлення будівництва об’єктів та виробництва будівельних матеріалів та конструкцій. Задля досягнення поставленої мети були визначені такі основні завдання на найближчі 5 років:


 • розробка проектів добудови та будівництва нових об'єктів у м. Хмельницькому;

 • об’єднання матеріальних та фінансових ресурсів окремих підприємств для реалізації спільних проектів;

 • залучення інвестицій та кредитних ресурсів;

 • розробка нових організаційних та фінансових схем роботи з населенням – інвесторами будівництва житла;

 • освоєння нових технологій будівництва та виробництва будівельних матеріалів та конструкцій;

 • залучення до об’єднання фірм, що надають будівельні, проектні, дизайнерські послуги, підприємств інженерних мереж, фінансових установ, науково-освітніх та торговельних закладів .


Ми одні з перших на Україні розробили та впровадили організаційні та фінансові схеми співпраці з клієнтом - замовником житла. У 1996 році здали в експлуатацію перший багатоповерховий житловий будинок, побудований за кошти майбутніх мешканців. Спільними зусиллями організували виробництво сухих будівельних сумішей, запросили до команди наукові та проектні організації, архітекторів та дизайнерів, виробників та постачальників столярних виробів, меблів та сучасних будівельних матеріалів.

Згодом, коли хмельницькі будівельники та науковці вивчили зарубіжний досвід щодо принципів діяльності давно відомих в багатьох країнах світу мережевих структур - кластерів, об'єднання отримало назву Хмельницьке обласне громадське об'єднання “Будівельний кластер”, яке було офіційно зареєстроване 14 серпня 2000 року. Обрана Рада стала в повному обсязі виконувати роль керівного органа об'єднання.

Учасники кластеру незалежно ведуть господарську та фінансову діяльність, але об'єднуються організаційно та на договірних засадах для впровадження окремих проектів будівництва.Мал.1 Структура Хмельницького обласного громадського об'єднання "Будівельний кластер", 2000 - 2005 р.р.

Членами об'єднання є підприємства та організації різних напрямків діяльності, що надають замовникам повний спектр будівельних послуг: від виконання проектних робіт і спорудження котеджів та багатоповерхових будинків – до оздоблення, ремонту і меблювання квартир та офісів зі здачею “під ключ”. В роботі кластеру беруть участь науково-дослідні організації, провідні вчені Хмельницького Національного університету, керівники органів виконавчої влади та банківських структур.


З основних принципів об'єднання можна виділити такі:

 • створення команди однодумців, здатної до розробки та реалізації стратегії розвитку кластеру з врахуванням інтересів кожного члена команди;

 • перевага приватної форми власності;

 • фінансова та юридична незалежність діяльності кожного учасника кластера;

 • оптимальне використання можливостей кожного для успішної реалізації спільних проектів;

 • чітке виконання договірних зобов'язань по реалізації проекта;

 • максимальна взаємодія з органами місцевої влади, залучення наукового потенціалу до планування, розробки та впровадження сучасних технологій і матеріалів;

 • виняткове взаєморозуміння, взаємопідтримка та довіра один до одного.


Кожне підприємство від членства у кластері, безперечно, як і будь-яке бізнесове утворення, очікує певних вигод від співпраці. Які ж переваги мають члени кластеру?

По-перше, це - залучення фінансових ресурсів в будівництво та виробництво шляхом об'єднання спільних фінансових можливостей підприємств кластеру, об'єднання фінансових ресурсів для забезпечення гарантій на отримання кредитних ресурсів. По-друге, це - можливість зменшення собівартості продукції та послуг. Наявність власного виробництва будівельних матеріалів з використанням місцевої сировинної бази сприяє зменшенню витрат на транспортування, зберігання, торгівельні послуги. Завдяки розробці програм діяльності члени кластеру бачать перспективу та є можливість планувати свою діяльність на найближчі 5-7 років. Об'єднання дало можливість учасникам кластера ефективно відстоювати свої інтереси на ринку будівництва, а також на рівні органів місцевої влади та органів самоврядування. Завдяки успішному розвитку будівельної галузі Поділля ми не допустили на ринок будівництва житла в нашому місті компанії з інших регіонів, що дозволило забезпечити роботою наші підприємства та задіяти наші фінансові установи.

Члени кластеру мають інформаційну підтримку, беруть участь в учбових програмах з підвищення кваліфікації керівників та спеціалістів, у стажуванні в країнах Європи, спеціалізованих виставках, конференціях, семінарах.


В чому ж особливості створення та функціонування кластерних мереж в такій галузі, як будівництво? Згідно визначення закордонних економістів, характерною особливістю кластерів, незважаючи на їх розміри чи галузеву приналежність, є їх спрямованість на розробку та виробництво конкурентоспроможної продукції, яка може бути експортована за кордон, чи, в окремих випадках, за межі регіону. Кластеру не притаманна орієнтація на внутрішнього споживача.

Будівельний кластер - це особлива форма кластерної моделі, тому що будівництво - це галузь, орієнтована, перш за все, на внутрішній ринок. Основна продукція нашого кластеру - це послуги з будівництва сучасного комфортного житла.


Переважна більшість ознак класичного промислового кластеру притаманна й будівельному кластеру, проте є й суттєві відмінності, які ми зрозуміли та оцінили, отримавши певний досвід роботи.


Промисловий кластер

Будівельний кластер

Члени кластеру:

 • підприємство-лідер - виробник кінцевої продукції, що конкурує на зовнішньому ринку з виробниками подібної продукції;

 • постачальники матеріалів, комплектуючих деталей, машин і устаткування, послуг та інформації для реалізаторів кінцевої продукції;

 • фірми, які надають необхідні додаткові вироби і послуги, у т.ч. інформаційне і технічне забезпечення;

 • канали розподілу;

 • організації, які забезпечують дослідження, перевірку стандартів, підготовку спеціалістів;

торговельні асоціації.


Члени кластеру:

 • будівельні фірми, які є виробниками кінцевої продукції та конкурують на місцевому ринку будівельних послуг;

 • виробники та постачальники будівельних матеріалів та конструкцій;

 • проектні організації;

 • підприємства будмеханізації та інженерних мереж;

 • фінансово-інвестиційні установи та компанії;

 • науково-дослідні установи та навчальні заклади, що готують спеціалістів для будівництва;

 • ріелторські компанії
Продукт кластеру - конкурентоспроможний продукт, що реалізується, в основному, на зовнішніх ринках

Продукт кластеру - об'єкти, побудовані

в межах регіону

Межі кластеру - регіон, країна, міжрегіональна мережа


Межі кластеру - місто, регіон, суміжні регіони


Таб.1. Порівняльні характеристики промислового та будівельного кластерів

Кластер - це "жива" структура, яка знаходиться в постійному русі, переживає етапи і спаду, і підйому, шукає нові форми, напрямки та методи діяльності. Жодне з підприємств - членів ГО "Будівельний кластер" за роки його існування не збанкрутувало, усі розвиваються та нарощують обсяги виробництва. Окремі підприємства, досягнувши певного рівня розвитку, вийшли зі складу об'єднання і створили свої власні структури. За останній час в м. Хмельницькому та області з'явилось багато нових підприємств, що надають послуги з будівництва, виробництва будівельних матеріалів, проектування та дизайну. І сьогодні ми можемо говорити про те, що обласне громадське об'єднання "Будівельний кластер" стало прикладом та поштовхом для створення потужного будівельного кластеру Подільського регіону.

Підрозділи хмельницьких будівельних компаній працюють не лише в обласному центрі, але й у таких містах області, як Кам'янець-Подільський, Старокостянтинів, Красилів, Славута, Волочиськ, що сприяло відродженню та розвитку місцевих заводів по виробництву цегли, залізобетонних виробів, кар'єрів. В районних центрах відновили роботу будівельні організації та підприємства інженерних мереж та спецбудмеханізації, активно розвивається торгівельна мережа магазинів будівельних матеріалів.Мал. 2. Еволюція будівельного кластеру

Позитивними наслідками впровадження кластерної моделі в галузі будівництва в м. Хмельницькому є значний розвиток ринку будівельних послуг, що характеризується збільшенням кількості будівельних фірм (активно працюючих на даний час понад 40). В галузь залучено значні обсяги внутрішніх та зовнішніх інвестицій, які спрямовані на будівництво житла, об'єктів промислового та громадського призначення, доріг та шляхопроводів, зведення нових виробничих потужностей та освоєння нових технологій будівництва та виробництва будівельних матеріалів.

Наявність "здорової" конкуренції вимагає підвищення якості проектування та будівництва, освоєння нових технологій та матеріалів, а також підвищення рівня оплати праці будівельників, адже в місті вже кілька років відчувається нестача робітничих кадрів - будівельників всіх спеціальностей.

Розвиток галузі будівництва став поштовхом для розвитку суміжних ринків матеріалів та послуг. Збільшують обсяги виробництва та розширюють асортимент продукції існуючі та створюються нові підприємства по виробництву будівельних матеріалів та конструкцій. Зростає торгівельна мережа з продажу будівельних та оздоблювальних матеріалів, відбувається розвиток дистриб'юторської мережі, створюються малі підприємства з надання проектних та дизайнерських послуг.

Досягнення будівельної галузі міста доцільно розглянути на підставі конкретних статистичних даних, наведених в наступному графіку.

Мал.3. Обсяги введеного в експлуатацію житла в м.Хмельницькому у 1990 - 2007 р.р.

Безумовно, будівельна галузь одна з перших відчула негативний вплив економічної кризи, проблеми у банківському секторі. Проблеми з фінансуванням зараз є у всіх. Частина будівельних компаній, особливо невеликих, була змушена призупинити свою діяльність або знизити темпи будівництва об'єктів, особливо в районних центрах. Проте, криза - перевірка на міцність не тільки підприємств, але, також, - це перевірка правильності обраного напрямку руху та ідей кластеру. Саме в такий період необхідно ще тісніше згуртуватись, допомогти один одному вистояти, знайти ефективні шляхи розвитку, підтримати нові ініціативи, спрямовані на подолання кризових явищ. Дії будівельних компаній повинні бути максимально прозорі та зрозумілі нашим замовникам.

Ми оптимісти, і саме тому об'єднанням нещодавно розроблено Стратегію розвитку Будівельного кластера до 2020 року, якою передбачено реалізацію проектів комплексної реконструкції двох кварталів в центрі міста Хмельницького, будівництво житла в місті Кам'янці-Подільському, розвиток власної виробничої бази.

Зрозуміло, що не всі питання функціонування галузі можна вирішити на рівні міста чи області. Такі проблеми, як сертифікація та ліцензування, розвиток сировинної бази, дозвільні процедури та багато інших є болючими для всіх будівельників. Створення кластерних об'єднань підприємств будівельної галузі у регіонах України, проведення їх спільних форумів та нарад з метою розробки конкретних пропозицій щодо вирішення проблем галузі дозволить підняти на вищий рівень спілкування професіоналів - практиків від будівництва з державними органами та інституціями, активніше впливати на законотворчі та законодавчі процеси.


Незважаючи на десятирічний досвід впровадження кластерних концепцій в Україні, в жодному нормативно-правовому акті немає визначень "кластер" або "кластерна господарська структура". Тому кожен активний кластер на Україні, а їх вже досить багато, працює за своїми організаційними та фінансовими схемами, зачасту ризикуючи та навчаючись на власних помилках.


Проблеми впровадження кластерних мережевих структур в регіонах


На рівні держави:

- відсутність державних програм розвитку та підвищення конкурентоспроможності галузі будівництва та виробництва будівельних матеріалів ;

- відсутність навчальних та тренінгових центрів для популяризації кластерної концепції, підготовки менеджерів мережевих структур.

На місцевому рівні:

- слабка зацікавленість та відсутність дієвої підтримки місцевої влади через низький рівень зовнішньої мотивації (відсутність нормативної бази, державної та донорської підтримки, державних та регіональних програм розвитку кластерів);

- відсутність регіональних центрів з вивчення нових технологій будування та сучасних будівельних матеріалів.


На рівні учасників кластерів:

- недостатній розвиток навиків співпраці;

- низький рівень поінформованості щодо методології становлення та розвитку кластеру та переваг спільного розвитку.


Разом з тим, на мою думку, якщо людей об'єднує спільна мета, довіра один до одного та зацікавленість у результатах роботи, то можливо подолати будь-які перешкоди на шляху до успіху.Похожие:

Особливості створення та функціонування кластерів в будівельній галузі iconПередовий досвід розвитку кластерів for the Programme
На подальших сторінках ви знайдете перелік двадцяти кращих порад для практиків на основі міжнародного досвіду створення кластерів....
Особливості створення та функціонування кластерів в будівельній галузі iconРеферату : Особливості створення документів Розділ : Діловодство Особливості створення документів Тема: Особливості створення документів План Вступ
...
Особливості створення та функціонування кластерів в будівельній галузі iconКруглому столі «Кредитні спілки сьогодні: особливості всеукраїнського та регіонального функціонування»
Міжнародного дня кредитних спілок запрошує вас взяти участь у регіональному круглому столі «Кредитні спілки сьогодні: особливості...
Особливості створення та функціонування кластерів в будівельній галузі iconОсобливості фіскальної політики в Україні
Україні, недоліки та переваги по відношенню до інших країн. Та особливо зробити висновки для створення загальної теорії формування...
Особливості створення та функціонування кластерів в будівельній галузі iconРозділ: Макроекономіка Особливості фіскальної політики в Україні
Україні, недоліки та переваги по відношенню до інших країн. Та особливо зробити висновки для створення загальної теорії формування...
Особливості створення та функціонування кластерів в будівельній галузі iconОсобливості функціонування глобальної мережі

Особливості створення та функціонування кластерів в будівельній галузі iconРішення №78 Від 17 листопада 2006 року м. Городок Про внесення змін до Програми створення І функціонування
Розглянувши листа Городоцької райдержадміністрації від 13. 11. 2006р. №2375/12 щодо внесення змін до Програми створення і функціонування...
Особливості створення та функціонування кластерів в будівельній галузі iconПоложення про добровільну пожежну дружину (команду)» та на виконання вимог розпорядження голови облдержадміністрації від 23. 02. 2012 №54 «Про створення та належне функціонування добровільних пожежних дружин (команд)»
Про створення та належне функціонування добровільних пожежних дружин (команд) в районі
Особливості створення та функціонування кластерів в будівельній галузі iconДоговір спільної діяльності з створення та функціонування Віртуальної організації «geopard»
Договір спільної діяльності зі створення та функціонування Віртуальної організації «geopard», як складової частини системи Українського...
Особливості створення та функціонування кластерів в будівельній галузі iconПоложення про створення та функціонування Єдиного державного реєстру злочинів торгівлі людьми Відповідно до підпункту "в" пункту 2 частини першої статті 6 Кабінет Міністрів України постановляє: Затвердити
Про затвердження Положення про створення та функціонування Єдиного державного реєстру злочинів торгівлі людьми
Особливості створення та функціонування кластерів в будівельній галузі iconДодаток №2
Особливості функціонування органів студентського самоврядування в вищих навчальних закладах медичного спрямування”
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©gua.convdocs.org 2000-2015
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы

Разработка сайта — Веб студия Адаманов