Відділ освіти Коломийської райдержадміністрації Інформаційно-методичний кабінет icon

Відділ освіти Коломийської райдержадміністрації Інформаційно-методичний кабінетНазваниеВідділ освіти Коломийської райдержадміністрації Інформаційно-методичний кабінет
Дата конвертации18.04.2013
Размер73.06 Kb.
ТипДокументы
скачать >>>

Відділ освіти Коломийської райдержадміністрації

Інформаційно-методичний кабінет


Організаційно-педагогічні засади реалізації нового

Державного стандарту

початкової загальної освіти


П і д г о т у в а л а

заступник директора

Отинійської ЗОШ І-ІІІ ст..

ЦЮРАК Оксана Дмитрівна


Коломия

30 серпня 2012 р.

З 1 вересня 2012-2013 н.р. початкова школа розпочне роботу за оновленим Державним стандартом (тільки 1 класи).

Як зазначають у МОНмолодьспорту України, результати навчальних досягнень учнів початкових класів зумовили необхідність поновити зміст Державного стандарту початкової загальної освіти та удосконалити Базовий навчальний план початкової загальної освіти. В процесі розроблення нової редакції Державного стандарту початкової загальної освіти було ретельно вивчено зарубіжний досвід та враховано кращі традиції вітчизняної освіти.

^ У зв’язку із переходом на новий зміст навчання перед школою постають нові проблеми:

 • Чи готові заклади освіти до роботи в нових умовах?

 • Чи створені належні умови до прийому школярів, зокрема першокласників?

 • Чи знають педагоги нові нормативні документи? Чи готові учителі до роботи в нових умовах? Чи готові до надання якісних послуг?

 • Чи обізнані батьки з новими документами початкової школи (Держстандартом, програмами, новими підручниками)?

Із змінами в Державному стандарті початкової загальної освіти:

 1. Змінився підхід до організації навчальної діяльності молодших школярів. У попередньому стандарті був особистісно зорієнтований підхід, зараз - особистісно зорієнтований і компетентнісний. Це передбачає наближення змісту кожної освітньої галузі до життєвих потреб молодших школярів.

 2. Чітко визначена результативна складова засвоєння змісту кожної освітньої галузі. Вона виражена у діяльнісній лінії кожного навчального предмету.

 3. У навчальних планах змінено тривалість вивчення окремих предметів.

 4. Проблему ресурсу навчальних годин вирішено за рахунок зменшення кількості годин на вивчення державної мови, курсу “Я і Україна”, трудового навчання, які особливо в початковій школі є потужним інструментом розвитку та виховання особистості. Тобто в нових Типових навчальних планах замість цього механічно збільшено кількість предметів за рахунок нових, як-от “Природознавство”, “Я у світі” замість “Я і Україна”, уведено курс “Сходинки до інформатики” за рахунок трудового навчання.

 5. Введено іноземну мову з першого класу (1год у 1 класі, по 2 год у 2-4 класах). Дуже цікавою щодо цього є думка відомого педагога К. Ушинського:

 6. Предмет «Читання» у 2-4 класах стане «Літературним читанням», що акцентуватиме увагу на літературному і творчому розвитку учнів.

 7. Освітня галузь «Технології» зреалізовуватиметься через навчальні предмети «Трудове навчання» / «Художня праця» і новий предмет «Сходинки до інформатики» (2 – 4 клас, 1 год).

 8. Оновлено зміст освітньої галузі «Математика», що сприятиме розширенню життєвого досвіду дитини, умінню застосовувати знання у життєвих ситуаціях.

 9. Однією з умов поліпшення якості освіти є збалансованість співвідношення між компонентами змісту шкільної освіти: природничо-математичної, суспільно-гуманітарної та оздоровчо-технологічної. У нових навчальних планах таку рівновагу в цілому збережено

 10. Суттєвим недоліком нових навчальних планів також є те, що в них збережено тенденцію до збільшення кількості 1-годинних предметів, що негативно впливає на організацію навчального процесу та здоров’я школярів.

 11. Підручники, які будуть використовуватися у 1 класі, пройшли експертну оцінку різних рівнів і видані за державний кошт. Для використання пропонується по два підручники на вибір для вивчення кожного предмета (50% / 50%). На сьогодні усі школи району повністю забезпечені підручниками, однак варто зазначити, що і за змістом, і за підходом до реалізації поставлених перед нами завдань підручники дуже різняться. Особливо насторожує той факт, що для роботи з новими підручниками діти мають бути дуже підготовленими до школи. Але, нажаль, знаю із власного досвіду, що це далеко не так.

Нові стандарти ставлять перед початковою школою низку нових завдань:

 1. Готовність ЗНЗ

 • Облаштування класних кімнат відповідно до ДСанПіН.

 • Повітряно-тепловий і світловий режим: температура повітря у класних кімнатах має бути 17-20◦ С, необхідним є регулярне вологе прибирання приміщень з використанням дезинфікуючих та миючих засобів, проведення 2 рази в день наскрізного провітрювання навчальних приміщень.

 • Обладнання окремих санітарних кімнат для початкової школи відповідними приладами.

 • Облаштування кабінетів для проведення уроків іноземної мови.

 • Забезпечення дидактичного, роздавального, ілюстративного матеріалу для уроків природознавства, програмне забезпечення викладання предмета «Сходинки до інформатики».

 • Створення кабінетів для проведення уроків курсу «Сходинки до інформатики», забезпечення їх комп’ютерною технікою, відповідними меблями (Слід врахувати, що навіть у тих школах, де є кабінети інформатики навчати дітей неможливо через невідповідність парт віковим особливостям).

 • Майданчики для рухливих ігор та відпочинку першокласників.

 • Спортивні зали для початкових класів. Тривогу викликає на перший погляд добра ідея про збільшення годин на викладання фізичної культури (3 години). Тільки в нашій Отинійській школі в цьому році працюватиме 13 початкових класів із середньою наповнюваністю 25-30 учнів. І хоча ми маємо окрему спортивну залу для початкової школи, як умістити тут 39 годин фізкультури у межах 25 годин розкладу відповідно до ДСанПіН?

Забезпечувати рухову активність дітей зобов’язані як вчителі: на всіх уроках проводити фізкультхвилинки, а в першому класі – їх має бути дві; на перервах також слід забезпечувати руховий режим: проводити рухливі ігри бажано на свіжому повітрі, прогулянки, змагання. І саме тут в роботу повинні включитись педагоги-організатори; так і батьки: щоденна фіззарядка, залучення дітей до роботи у спортивних секціях, гуртках.

 • Організація харчування першокласників.

 • Обладнання ігрових приміщеннь та кімнат для відпочинку.

 • Забезпечення бібліотек додатковою літературою (Навчальною, художньою, методичною).

Тішить той факт, що практично всі навчальні заклади району за сприяння і районної влади, і керівництва відділу освіти практично готові до переходу на новий зміст освіти. Однак знаю, що у вирішенні окремих питань саме матеріально-технічного забезпечення школа в цілому сьогодні потребує величезного ресурсу і підтримки з боку влади, громадськості, а особливо - батьків.

ІІ. Готовність педагогів до впровадження нового змісту початкової освіти.

Загалом у школах району проблем із кадровим забезпеченням немає.

 1. Іноземну мову в початковій школі читають спеціалісти з відповідною освітою, котрі знають методику навчання у початковій школі, і знають методику викладання іноземної мови.

 2. Сьогодні викладання курсу «Сходинки до інформатики» здійснюється вчителем інформатики. Однак нині – це лише факультатив. Тому вважаю, що для повноцінної роботи з молодшими школярами вчителі цього предмету повинні пройти відповідну підготовку.

3. На підвищення фахового рівня педагогічних кадрів спрямована діяльність інформаційно-методичного центру відділу освіти Коломийської райдержадміністрації. Починаючи із серпня минулого року проводяться зустрічі, круглі столи, наради, тренінги з педагогами, котрі працюватимуть у цьому навчальному році з 1-ми класами. Відділом освіти (відповідальна Шумко О.М.) розроблено План дій щодо впровадження нового змісту початкової загальної освіти, реалізація якого триває. В школах району в рамках проведення Всеукраїнської акції «Дай руку, першокласнику!» розроблено план заходів щодо відзначення свята Першокласника. Дещо із запланованого вже виконано, проте є ще питання, які потребують вирішення. І варто пам’ятати, що багато що залежить від нашої з вами активності. Ще рік тому ми висловлювали свої зауваження до окремих напрямів нового Державного стандарту початкової загальної освіти, однак практично ніхто не взяв участі ні в обговоренні нових навчальних програм, ні нових підручників. Потім розводимо руками і нарікаємо на кого завгодно. А де ж були ми? Ще 30 травня на сайті інформаційно-методичного центру відділу освіти Коломийської райдержадміністрації було створено форум для обговорення питань, пов’язаних з реалізацією нового змісту початкової загальної освіти. Методист інформаційно-методичного центру Шумко О.М. запропонувала для обговорення 4 теми і отримала аж… 21 повідомлення у відповідь від 12 форумчан. Постає питання: невже в районі в цьому році буде працювати лише 10-12 початкових (зауважте, не 1-х) класів?

Є таке гарне прислів’я: «Після бою руками не розмахують», і хочеться додати від себе: «тим паче, якщо у тому бою участі не брали…».

ІІІ. Готовність батьків

Знаю, що всіх школах району проводились зустрічі із батьками майбутніх першокласників. Для батьків облаштовані додаткові парти, дні відкритих дверей, консультації. Майже 89% цьогорічних першокласників Отинійської ЗОШ отримали дошкільну освіту у ДНЗ. Цікавими є результати анкетування батьків, яке проводилось у нашій школі згідно з Наказом МОНмолодьспорту від 18.07.12 № 1/9-513 «Про проведення Всеукраїнського Інтернет - опитування батьків майбутніх першокласників».


Працюючи над собою, спілкуючись з творчими педагогами в різних куточках не лише краю, а й України, об’єднавши спільні зусилля та досвід, гадаю, ми впораємось. Однак, для кращої реалізації ідеї особистісно орієнтованого навчання, особливо у школах з великою наповнюваністю класів, хотілося б звернутись до вищих законодавчих та управлінських структур в галузі освіти з пропозицією переглянути норми наповнюваності класів. Адже, якщо при кількості 4 учні – класу немає, то в межах 35 хвилин уроку при кількості 30 учнів у класі гарантувати ані особистісну орієнтацію системи освіти, ані забезпечення якості на основі новітніх досягнень науки, культури, і соціальної практики практично неможливо.

Тож у переддень нового шкільного року, на порозі тих змін, впровадження яких ми сьогодні розпочинаємо, дозвольте побажати вам міцного здоров’я, добробуту в родинах, творчого настрою, старанних вихованців і негаснучого оптимізму!Похожие:

Відділ освіти Коломийської райдержадміністрації Інформаційно-методичний кабінет iconНемирівська районна державна адміністрація Відділ освіти Районний методичний кабінет Немирів 2012-2013 навчальний рік Інформаційно-методичний бюлетень «Освіта Немирівщини»
Спільне навчання батьки і спеціалісти сприймають по-різному: як педагогічну проблему, організаційне питання, проблему моральних,...
Відділ освіти Коломийської райдержадміністрації Інформаційно-методичний кабінет iconВідділ освіти радивилівської райдержадміністрації методичний кабінет
...
Відділ освіти Коломийської райдержадміністрації Інформаційно-методичний кабінет iconВідділ освіти Василівської районної державної адміністрації Науково-методичний центр відділу освіти затверджую директор науково- методичного центру відділу освіти райдержадміністрації
Підвищення фахового та методичного рівня членів циклової методичної комісії вчителів російської мови та літератури
Відділ освіти Коломийської райдержадміністрації Інформаційно-методичний кабінет iconВідділ освіти радивилівської райдержадміністрації навчально-методичний центр
...
Відділ освіти Коломийської райдержадміністрації Інформаційно-методичний кабінет iconВідділ освіти Веселинівської райдержадміністрації Районний методичний кабінет готовність та адаптація першокласника до навчання у школі веселинове – 2011 Укладач: Адаховська Ю. А
Адаховська Ю. А. Готовність та адаптація першокласника до навчання в школі. –Веселинове, 2011
Відділ освіти Коломийської райдержадміністрації Інформаційно-методичний кабінет iconМетодичний центр відділу освіти коломийської рда
Програма мон україни (проон), юнейдс «Сприяння просвітницькій роботі «рівний – рівному» серед молоді України щодо здорового способу...
Відділ освіти Коломийської райдержадміністрації Інформаційно-методичний кабінет iconПоложення про кабінет інформатики та інформаційно-комунікаційних технологій навчання загальноосвітніх навчальних закладів
Кабінет інформатики та інформаційно-комунікаційних технологій (далі кіікт, кабінет) призначений для формування інформаційно-освітнього...
Відділ освіти Коломийської райдержадміністрації Інформаційно-методичний кабінет iconПоложення про кабінет інформатики та інформаційно-комунікаційних технологій навчання загальноосвітніх навчальних закладів 1 Загальні положення
Кабінет інформатики та інформаційно-комунікаційних технологій (далі – кіікт, кабінет) призначений для формування інформаційно-освітнього...
Відділ освіти Коломийської райдержадміністрації Інформаційно-методичний кабінет iconРівненський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти Кабінет-центр моніторингу та експертизи якості освіти Методичний порадник зовнішнє незалежне оцінювання
Методичний порадник «Зовнішнє незалежне оцінювання – 2007» (за матеріалами Львівського рцояо)
Відділ освіти Коломийської райдержадміністрації Інформаційно-методичний кабінет iconКіцманська районна державна адміністрація відділ освіти, молоді та спорту
Проінформувати про проведену роботу до 02. 11. 2012 р відділ освіти, молоді та спорту Кіцманської райдержадміністрації (Галіцька...
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©gua.convdocs.org 2000-2015
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы

Разработка сайта — Веб студия Адаманов