Пояснювальна записка icon

Пояснювальна запискаНазваниеПояснювальна записка
Дата конвертации13.03.2013
Размер53.37 Kb.
ТипПояснювальна записка
скачать >>>


ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження максимального розміру пенсії та скасування грошової допомоги при виході на пенсію для осіб, уповноважених на виконання функцій держави»


  1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту


Прийняття законопроекту обумовлено необхідністю вдосконалення законодавчого регулювання пенсійного забезпечення шляхом коригування передбачених чинними законодавчими актами явно несправедливих і навіть дискримінаційних по відношенню до більшості населення України правил щодо пільгового порядку призначення пенсій особам, уповноваженим на виконання функцій держави, та виплати їм грошової допомоги при виході на пенсію.

Чинне законодавство передбачає можливість виплати пересічним громадянам одноразової допомоги при виході на пенсію лише у випадку, якщо це закріплено в колективному договорі. Розмір такої допомоги встановлюється колективним договором. Натомість, низка законодавчих актів містить вимоги щодо обов’язкової виплати державному службовцю або особі, прирівняній до нього за статусом, службовцю місцевого самоврядування одноразової грошової допомоги при виході на пенсію в розмірі десяти посадових окладів. Народному депутату України така допомога виплачується в розмірі дванадцяти посадових окладів. Законодавством також встановлюються неоднакові підходи щодо порядку призначення пенсій пересічним українцям та особам, уповноваженим на виконання функцій держави, внаслідок чого пенсії останніх в рази перевищують пенсії звичайних громадян.

Не заперечуючи необхідності існування обґрунтованих пільг у пенсійному забезпеченні для чиновників, депутатів і суддів, вважаємо ситуацію, що склалась, незадовільною. Викликає обурення, наприклад, той факт, що граничний розмір пенсії народного депутата України взагалі не обмежено на законодавчому рівні, так само, як і граничний розмір довічного грошового утримання судді у відставці (яке останній за власним вибором може отримувати замість пенсії).

У програмі економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», розробленій комітетом з економічних реформ при Президентові України, наводиться загрозлива статистика. За уміщеними до Програми даними пенсія 55% пенсіонерів в Україні не перевищує 800 гривень, а їх частка в загальній сумі видатків на виплату пенсії складає всього 38%. Разом з тим, 12% пенсіонерів з порівняно високими пенсіями (понад 1500 гривень) одержують 28% від загального обсягу місячних видатків на виплату пенсій. Водночас, 3,2 тисячі пенсіонерів в Україні одержують пенсії у розмірі понад 10 000 гривень. При цьому, лише третина з них – це особи, які мають видатні заслуги перед державою (Герої України тощо). Решту складають переважно колишні народні депутати України, урядовці та державні службовці першої категорії.

Пенсійні видатки, як зазначається в Програмі, зростають випереджальними темпами порівняно з можливостями економіки щодо їх забезпечення. Питома вага пенсійних видатків у ВВП в Україні є однією з найбільших у світі та має тенденцію до збільшення (у 2004-2007 роках – 12-14%, у 2008 – 15,8% ВВП). У 2009 році цей показник досяг 18% ВВП, при цьому трансферти з держбюджету складали майже 40% доходів Пенсійного фонду.

Оскільки численні пенсійні пільги осіб, уповноважених на виконання функцій держави, ставлять під сумнів справедливість пенсійної системи і знижують стимули участі у ній, вбачаємо нагальну необхідність в обмеженні максимального розміру пенсії та довічного грошового утримання вищезазначених осіб. Оптимальним обмеженням максимального розміру пенсії для цих осіб, на наш погляд, є два мінімальних розміри пенсії за віком. Також вважаємо необхідним скасування грошової допомоги при виході на пенсію для чиновників, депутатів і суддів.

Проект узгоджено із положеннями програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» щодо реформи системи пенсійного страхування. Програма передбачає обмеження максимального розміру пенсій, що виплачуються з солідарної системи та/або за рахунок коштів Державного бюджету України (стр. 27). Обмеження максимальних пенсій, згідно із Програмою, має бути здійснене протягом І етапу реформи, який триває до кінця 2010 року (стр. 28). Отже, у розвиток відповідних програмних положень пропонуємо обмежити максимальний розмір пенсії осіб, уповноважених на виконання функцій держави.


  1. ^ Цілі та завдання прийняття законопроекту


Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження максимального розміру пенсії та скасування грошової допомоги при виході на пенсію для осіб, уповноважених на виконання функцій держави» спрямований на позбавлення народних депутатів України, членів Кабінету Міністрів України, суддів, державних службовців і службовців органів місцевого самоврядування надмірних за змістом та обсягом пільг щодо пенсійного забезпечення та грошової допомоги при виході на пенсію.

Завданням законопроекту є усунення наявної в чинному законодавстві диспропорції щодо регулювання пенсійного забезпечення та виплати грошової допомоги при виході на пенсію чиновників, депутатів і суддів у порівнянні із пересічними громадянами.


  1. ^ Загальна характеристика та основні положення законопроекту


У законопроекті вносяться зміни до законів України «Про державну службу», «Про статус народного депутата України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», «Про судоустрій і статус суддів», «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) народних депутатів України, а також осіб, яким виплачується пенсія на умовах статті 37 Закону України «Про державну службу», обмежується двома мінімальними розмірами пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». В такий самий спосіб обмежується максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Особам, уповноваженим на виконання функцій держави, які досягнуть пенсійного віку в період з 1 січня 2011 року по 1 січня 2013 року (за виключенням народних депутатів України та членів Кабінету Міністрів України) пенсія виплачуватиметься відповідно до норм законодавства, що діяли до моменту набрання чинності цим Законом.

Крім того, з вищезазначених законодавчих актів виключаються положення щодо виплати особам, уповноваженим на виконання функцій держави, грошової допомоги при виході на пенсію.


^ 4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання


Відносини в даній сфері регулюються положеннями Конституції України, законів України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку», «Про оплату праці», «Про державну службу», «Про Кабінет Міністрів України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про дипломатичну службу», «Про судоустрій і статус суддів», Кодексу законів про працю України та інших законодавчих актів.

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребуватиме внесення змін до інших законів України.


  1. ^ Фінансово-економічне обґрунтування


Прийняття цього законопроекту не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України та місцевих бюджетів.


  1. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту


Прийняття цього законопроекту дозволить заощадити кошти Пенсійного фонду України та Державного бюджету України у нелегкий для держави час, дасть можливість більш справедливо розподіляти кошти першого між усіма категоріями пенсіонерів і стане вагомим кроком на шляху зменшення фінансової прірви між бідними та багатими в Україні.


Народний депутат України Д. О. Ветвицький
Похожие:

Пояснювальна записка iconПояснювальна записка до розрахунку тарифу на послуги з вивезення твердих побутових
...
Пояснювальна записка iconПояснювальна записка дипломної роботи

Пояснювальна записка iconПояснювальна записка до дипломного проекту (роботи) (освітньо-кваліфікаційний рівень)

Пояснювальна записка iconПояснювальна записка до дипломного проекту (роботи) (освітньо-кваліфікаційний рівень)

Пояснювальна записка iconДокументы
1. /ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА.doc
Пояснювальна записка iconДокументы
1. /4 Пояснювальна записка.doc
Пояснювальна записка iconПояснювальна записка
Про внесення змін та доповнень до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України
Пояснювальна записка iconПояснювальна записка
Прикінцеві положення” Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”
Пояснювальна записка iconДокументы
1. /20 ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА у редакц_х 2010 року итог1.doc
Пояснювальна записка iconПояснювальна записка включає
Статуту, як здійснюється фінансування та оплата роботи вчителів, наявність приміщень (власні, орендовані тощо) та їх стан
Пояснювальна записка iconПояснювальна записка до проекту відведення земельної ділянки
Копія свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта, засвідчена в установленому порядку
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©gua.convdocs.org 2000-2015
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы

Разработка сайта — Веб студия Адаманов