Інформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у жовтні 2011 року icon

Інформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у жовтні 2011 рокуНазваниеІнформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у жовтні 2011 року
Дата конвертации30.12.2012
Размер115.43 Kb.
ТипІнформація
скачать >>>


Інформація

про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори

(конфлікти) в Україні у жовтні 2011 року


Упродовж січня-жовтня 2011 року в результаті заходів, здійснених НСПП у ході сприяння вирішенню колективних трудових спорів та запобігання їх виникненню, погашено заборгованість із виплати заробітної плати, що була основною причиною виникнення колективних трудових спорів та випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин (далі – СТВ) в сумі 402 млн. 870,5 тис. грн., що становить 69,5% від загальної суми боргу (579 млн. 515,5 тис. грн.).

За січень-жовтень поточного року Службою всього було проведено 1627 примирних процедур, спрямованих на сприяння вирішенню колективних трудових спорів між найманими працівниками та роботодавцями та запобігання їх виникненню, зокрема 1431 узгоджувальна зустріч, 122 засідання примирних комісій та 74 засідання трудових арбітражів.

Упродовж січня-жовтня 2011 року НСПП сприяла вирішенню 171 колективного трудового спору (2 спори на національному, 2 – на галузевому, 7 – на територіальному, 160 – на виробничому рівнях), участь в яких брали 1,1 млн. працівників 5582 підприємств, установ та організацій. Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємств, установ, організацій, де мають місце колективні трудові спори на виробничому, територіальному та галузевому рівнях, – 1,8 млн. осіб.

Всього у зазначеному 171 спорі найманими працівниками було висунуто 476 вимог, з них щодо:

– встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту – 54 (11,3%);

– укладення або зміни колективного договору, угоди – 8 (1,7%);

– виконання колективного договору, угоди – 194 (40,8%);

– невиконання вимог законодавства про працю – 220 (46,2%).

Із зазначеного 171 спору упродовж січня-жовтня поточного року Службою зареєстровано 216 вимог у 78 спорах (3 – на територіальному, 75 – на виробничому рівнях).

Зокрема, у жовтні 2011 року НСПП зареєстровано 18 вимог у 6 колективних трудових спорах на виробничому рівні, а саме:

– 3 спори між найманими працівниками цехів готової продукції, приготування маси, живопису продукції та головою правління публічного акціонерного товариства "Сумський фарфоровий завод" міста Суми;

– між найманими працівниками та адміністрацією ТОВ "Дніпровський автобусний завод" міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області;

– між найманими працівниками та виконуючим обов’язки директора державного підприємства "Лисичанська теплоелектроцентраль" міста Лисичанська Луганської області;

– між найманими працівниками структурного підрозділу їдальня "Бригантина" та адміністрацією Донецького національного університету міста Донецька.

Загалом упродовж січня-жовтня поточного року за сприяння НСПП вирішено та знято з реєстрації 78 спорів (2 спори на національному, 3 – на територіальному, 73 – на виробничому рівнях) та 173 вимоги, з них щодо:

– встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту – 29;

– укладення або зміни колективного договору, угоди – 1;

– виконання колективного договору, угоди – 50;

– невиконання вимог законодавства про працю – 93.

Із зазначених 78 спорів у жовтні 2011 року за сприяння НСПП вирішено та знято з реєстрації 10 вимог та 8 спорів (7 спорів на виробничому, 1 – на територіальному рівнях), зокрема:

– між найманими працівниками та адміністрацією ВАТ "Житомирське АТП-0661" міста Житомира;

– між найманими працівниками шляхового будівельного управління № 6 ВАТ "Трест по будівництву та реконструкції автомобільних шляхів "Донбасшляхбуд" міста Луганська та головою правління ВАТ "Трест по будівництву та реконструкції автомобільних шляхів "Донбасшляхбуд" міста Донецька;

– між найманими працівниками та виконуючим обов’язки директора державного підприємства "Лисичанська теплоелектроцентраль" міста Лисичанська Луганської області;

– між найманими працівниками та адміністрацією державного підприємства "Красноармійськвугілля" міста Димитрова Донецької області;

– між найманими працівниками та адміністрацією комунального підприємства "Ремліфт" Полтавської міської ради;

– між найманими працівниками закладів освіти міста Світловодська Кіровоградської області та управлінням освіти виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської.

Крім того, упродовж 10 місяців 2011 року за сприяння НСПП вирішено та знято з реєстрації 54 окремі вимоги, які були висунуті найманими працівниками у 29 колективних трудових спорах.

Упродовж січня-жовтня 2011 року НСПП з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) здійснювались заходи щодо усунення 890 чинників, які призвели до дестабілізації стану соціально-трудових відносин у 672 випадках на 655 підприємствах (виробничий рівень), з них щодо:

– встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту – 31 (3,5% від загальної кількості);

– укладення або зміни колективного договору, угоди – 29 (3,3%);

– виконання колективного договору, угоди – 282 (31,7%);

– невиконання вимог законодавства про працю – 548 (61,5%).

З метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) упродовж жовтня 2011 року НСПП взято на облік 26 випадків дестабілізації стану СТВ та 28 чинників на 26 підприємствах (виробничий рівень), де працюють 2,2 тис. найманих працівників. Зокрема, найбільшу кількість випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин (по 3) взято на облік на підприємствах Полтавської та Черкаської областей.

Упродовж січня-жовтня поточного року за сприяння НСПП знято з обліку ^ 418 випадків дестабілізації стану СТВ та усунено 549 чинників, які спричинили його ускладнення на 409 підприємствах.

Зокрема, у жовтні 2011 року за сприяння НСПП знято з обліку 35 випадків дестабілізації стану СТВ та усунено 52 чинника, які спричинили його ускладнення. Найбільшу кількість випадків дестабілізації стану СТВ знято з обліку, в зв’язку з усуненням чинників дестабілізації, на підприємствах Житомирської (4), Донецької, Полтавської та Черкаської (по 3) областей.


^ Участь НСПП у виконанні доручення Президента України В.Ф. Януковича № 1-1/1378 від 29.06.2010 року


На підставі аналізу результатів моніторингу НСПП стану СТВ на підприємствах, в установах, організаціях за жовтень поточного року можна зробити висновок, що заборгованість із виплати заробітної плати, як і в попередні періоди, залишається однією із основних причин загострення соціальної напруги на таких суб’єктах господарювання:

– ДП "Завод "Генератор" (м. Київ), де станом на 31.10.2011 року заборгованість із виплати заробітної плати становила 20,8 млн. грн.;

– КП "Київський завод алюмінієвих будівельних конструкцій" (м. Бровари Київської області), станом на 27.10.2011 року – 5, 0 млн. грн.;

– КП "Житомирське трамвайно-тролейбусне управління" (м. Житомир), станом на 01.10.2011 року – 4,0 млн. грн.;

– 16 структурних підрозділів дочірнього підприємства "Запорізький облавтодор" ПАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" (м. Запоріжжя), станом на 01.11.2011 року – 2,4 млн. грн.;

– КП Миколаївської міської ради "Миколаївелектротранс", станом на 01.10.2011 року – 2,1 млн. грн.;

– КП "Брянківське житлово-експлуатаційне об’єднання" (м. Брянка Луганської області), станом на 01.10.2011 року – 1,6 млн. грн.

Через наявність заборгованості із виплати заробітної плати станом на 27.10.2011 року зберігається напружений стан соціально-трудових відносин на таких підприємствах Львівської області:

– ДП "Львівський науково – дослідний радіотехнічний інститут" – 8,5 млн. грн.;

– ВАТ "Червоноградська автобаза" – 2,7 млн. грн.;

– ТОВ "Будівельна компанія "Комфортбуд 1" – 2,4 млн. грн.;

– КП "Львівелектротранс" – 2,2 млн. грн.;

– ТОВ "Львівський завод гідромеханічних передач та трансмісій – 2,1 млн. грн.;

– ВАТ по будівництву та реконструкції автомобільних шляхів "Західшляхбуд" – 1,5 млн. грн.;

– ДАП "Львівські авіалінії" – 1,1 млн. грн.;

– КП "Бориславводоканал" – 1,1 млн. грн.;

– КП "Наше місто" – 1,0 млн. грн.;

– ВАТ "Прибужжя" – 1,0 млн. грн.

Найбільшими підприємствами-боржниками Херсонської області станом на 01.11.2011 року є:

– ВАТ "Херсонський бавовняний комбінат" – 7,0 млн. грн.;

– ДП ЦКБ "Ізумруд" – 1,4 млн. грн.

Як зазначала НСПП у Прогнозі розвитку соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) у другому півріччі 2011 року, відсутність державного замовлення та замовлень з боку власника на виготовлення продукції призвели до банкрутства провідного в свій час підприємства приладобудівної галузі ^ ВАТ "SELMI" (м. Суми). На підприємстві, яке було одним із містоутворюючих, працювало близько 6,5 тис. висококваліфікованих працівників.

На даний час підприємство працює в режимі неповного робочого тижня, більшість найманих працівників не забезпечені роботою в повному обсязі, а частина перебуває у відпустці без збереження заробітної плати.

За підсумками дев’яти місяців поточного року кількість працівників скоротилась на 17,5%.

Враховуючи постійно зростаючу заборгованість із виплати заробітної плати (за період з жовтня 2008 по жовтень 2011 року заборгованість зросла у 7 разів та становила 18,3 млн. грн.), стан соціально-трудових відносин на підприємстві залишається нестабільним.

Упродовж останніх 11 років на даному підприємстві було зареєстровано 5 колективних трудових спорів. Так, у 2000 році НСПП було зареєстровано 2 колективні трудові спори між найманими працівниками та адміністрацією ВАТ "SELMI", де головними вимогами найманих працівників було погашення заборгованості із виплати заробітної плати та своєчасна виплата поточної заробітної плати. У 2008 році також було зареєстровано 2 спори, у яких працівники вимагали від адміністрації виплати заборгованості із заробітної плати за грудень 2007, січень-березень 2008 років та своєчасної виплати поточної заробітної плати. Останній спір реєструвався на даному підприємстві у 2009 році також з приводу наявної заборгованості із виплати зарплати. На даний час усі колективні трудові спори вирішені та зняті з реєстрації. Стан соціально-трудових відносин на підприємстві і надалі перебуватиме на постійному контролі НСПП.

Загалом у січні-жовтні поточного року представники НСПП брали участь у 732 засіданнях комісій обласних державних адміністрацій з питань забезпечення своєчасності і повноти сплати податків та погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат (далі – комісії), на яких заслухано звіти про результати діяльності керівників 2196 підприємств.

Загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати на зазначених підприємствах становила понад 832,4 млн. грн.

У результаті заходів, здійснених НСПП у ході сприяння вирішенню колективних трудових спорів та запобігання їх виникненню, погашено заборгованість із виплати заробітної плати на загальну суму 156,5 млн. грн. на 301 підприємстві, керівників яких було заслухано на засіданнях комісій.

Також НСПП продовжувала здійснювати моніторинг акцій соціального протесту та у межах компетенції надавати консультації та роз’яснення сторонам соціального діалогу щодо врегулювання розбіжностей відповідно до Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)".

Так, ^ 11 жовтня 2011 року з 11.00 до 11.45 близько 70 найманих працівників державного підприємства "Лисичанська теплоелектроцентраль" (м. Лисичанськ Луганської області) провели акцію соціального протесту у формі зборів з одночасним блокуванням автомобільного руху на перетині вулиць Енергетиків і Красної шляхом безперервного руху по пішохідному переходу.

Причинами, які спонукали найманих працівників на проведення акції соціального протесту, стали наявність заборгованості із виплати заробітної плати та скорочення тривалості робочого тижня на підприємстві.

За результатами акції соціального протесту в трудовому колективі підприємства було обговорено питання щодо оголошення і проведення у найближчий час страйку на ДП "Лисичанська ТЕЦ", але завдяки заходам НСПП, спрямованих на врегулювання конфлікту, та проведенню роз’яснювально-консультативної роботи із представницьким органом про проведення страйку в рамках правового поля, орган, уповноважений представляти інтереси найманих працівників підприємства, в письмовому зверненні від 24.10.2011 року повідомив про прийняття рішення про перенесення дати страйку, який було заплановано на 28 жовтня поточного року.

З метою вирішення розбіжностей в правовому полі, на даному підприємстві було зареєстровано колективний трудовий спір.

^ 31 жовтня 2011 року у вільний від роботи час з 11.00 до 13.00 близько 20 найманих працівників Харківського комунального підприємства "Міськелектротранс" (м. Харків) провели акцію соціального протесту у вигляді пікетування адміністративного корпусу підприємства.

Мета акції: привернення уваги керівництва підприємства та міської влади до проблем підприємства, зокрема, погашення заборгованості із виплати заробітної плати, яка станом на 01.10.2011 року становила 7,5 млн. грн., та скорочення чисельності працівників у процесі реорганізації підприємства.

Ініціативна група, яка ініціювала проведення пікетування, не попередила про проведення акції соціального протесту керівництво підприємства, профспілковий комітет ХКП "Міськелектротранс" та органи місцевого самоврядування. При цьому, акція носила мирний характер, учасники акції не порушували громадський порядок.

Фахівці НСПП відслідковували хід проведення акції соціального протесту, зустрілися із головою профспілкового комітету ХКП "Міськелектротранс" з метою з’ясування причин загострення ситуації та обговорення існуючого стану справ на підприємстві.

Загалом упродовж січня-жовтня 2011 року відбулось ^ 30 акцій соціального протесту та 9 страйків і колективних припинень роботи, у яких взяли участь близько 23,2 тис. найманих працівників.

Причиною підвищення протестної активності стали вимоги найманих працівників підприємств, установ, організацій щодо невиконання вимог законодавства про працю (41), у т.ч. наявна заборгованість із виплати заробітної плати (20), встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту (33).

Службою забезпечено висвітлення у Бюлетені НСПП та на офіційному сайті НСПП позитивних прикладів погашення заборгованості із виплати заробітної плати найманим працівникам.

Так, упродовж січня-жовтня 2011 року підготовлено та опубліковано 730 статей щодо діяльності НСПП по сприянню врегулювання колективних трудових спорів (конфліктів), причинами виникнення яких стала, зокрема, заборгованість із виплати заробітної плати.


Результати роботи НСПП та її відділень в АР Крим та областях щодо проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності суб’єктів сторін профспілок і організацій роботодавців


Відповідно до Порядку оцінки відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності суб’єктів сторін профспілок та організацій роботодавців, затвердженого наказом Національної служби посередництва і примирення від 21 липня 2011 року № 73, НСПП здійснює оцінку відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності суб’єктів сторін профспілок та організацій роботодавців на національному та галузевому рівнях, відділення НСПП в АР Крим та областях – на територіальному рівні.

Загалом упродовж липня-жовтня поточного року відбулось 121 засідання Комісій, на розгляд яких для проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності суб’єктів сторін профспілок та організацій роботодавців надійшли документи:

– на національному рівні від 2 всеукраїнських об’єднань профспілок (Федерації професійних спілок України, Федерації професійних спілок транспортників України) та 2 всеукраїнських об’єднань організацій роботодавців (Федерації роботодавців України та Конфедерації роботодавців України);

– на галузевому рівні від 41 суб’єкта сторін профспілок та організацій роботодавців (33 всеукраїнських профспілок і 8 всеукраїнських галузевих об'єднань організацій роботодавців);

– на територіальному рівні від 101 суб’єкта сторін профспілок та організацій роботодавців, з яких 73 – від профспілок та 28 – від організацій роботодавців.

За результатами проведеної оцінки відповідності критеріям репрезентативності на підставі висновків Комісій згідно з рішеннями були визнані репрезентативними та отримали свідоцтва про визнання репрезентативності:

– на національному рівні – 2 всеукраїнських об’єднання профспілок (Федерація професійних спілок України, Федерація професійних спілок транспортників України);

– на галузевому рівні – 17 суб’єктів, а саме: 3 всеукраїнських галузевих об’єднання організацій роботодавців та 14 всеукраїнських галузевих профспілок;

– на територіальному рівні – 64 суб’єкти, а саме: 24 обласних організацій роботодавців та 40 обласних організацій профспілок.


НСПП відповідно до покладених на неї завдань і функцій, визначених законами України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", "Про соціальний діалог в Україні", і надалі вживатиме заходи, у взаємодії з відповідним органами виконавчої влади, щодо стабілізації соціально-трудових відносин на підприємствах України та своєчасного вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), сприятиме формуванню соціального діалогу з метою вироблення і реалізації державної, соціальної та економічної політики, регулювання трудових, соціальних, економічних відносин і забезпечення підвищення рівня та якості життя громадян, соціальної стабільності в суспільстві.
Похожие:

Інформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у жовтні 2011 року iconІнформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у жовтні 2010 року
Нспп) є постійно діючим державним органом, утвореним Указом Президента України від 17 листопада 1998 року №1258/98 відповідно до...
Інформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у жовтні 2011 року iconІнформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у листопаді 2011 року
Ств) в сумі 416 млн. 357,2 тис грн., що становить 69,5% від загальної суми боргу (598 млн. 988,0 тис грн.)
Інформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у жовтні 2011 року iconІнформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у лютому 2011 року
Нспп) є постійно діючим державним органом, утвореним Указом Президента України від 17 листопада 1998 року №1258/98 відповідно до...
Інформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у жовтні 2011 року iconІнформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у вересні 2011 року
Нспп) є постійно діючим державним органом, утвореним Указом Президента України від 17 листопада 1998 року №1258/98 відповідно до...
Інформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у жовтні 2011 року iconІнформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у березні 2011 року
Нспп) є постійно діючим державним органом, утвореним Указом Президента України від 17 листопада 1998 року №1258/98 відповідно до...
Інформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у жовтні 2011 року iconІнформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у травні 2011 року
Нспп) є постійно діючим державним органом, утвореним Указом Президента України від 17 листопада 1998 року №1258/98 відповідно до...
Інформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у жовтні 2011 року iconІнформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у травні 2012 року
У січні-травні поточного року Службою всього було проведено 755 примирних процедур, спрямованих на сприяння вирішенню колективних...
Інформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у жовтні 2011 року iconІнформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у січні 2012 року
Ств) в сумі 230 млн. 91,8 тис грн., що становить 63,8% від загальної суми боргу (360 млн. 693,4 тис грн.)
Інформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у жовтні 2011 року iconПро стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори
Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємств, установ, організацій, де мають місце колективні трудові...
Інформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у жовтні 2011 року iconІнформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у листопаді 2010 року
Нспп) є постійно діючим державним органом, утвореним Указом Президента України від 17 листопада 1998 року №1258/98 відповідно до...
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©gua.convdocs.org 2000-2015
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы

Разработка сайта — Веб студия Адаманов