Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення icon

Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посиленняНазваниеПояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення
Дата конвертации28.11.2012
Размер63.97 Kb.
ТипПояснювальна записка
скачать >>>


Пояснювальна записка

до проекту Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо посилення відповідальності за випалювання рослинності або її залишків)»

1. Обґрунтування необхідності прийняття акту

Необхідність прийняття проекту викликана відсутністю реальних важелів впливу на правопорушників, які випалюють стерню, луки, пасовища, ділянки зі степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинність або її залишків та опале листя у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насаджень та газонів у населених пунктах.

Ігнорування вищенаведених чинних норм закону щодо відповідальності за випалювання рослинності або її залишків викликано різними причинами, з яких основні, це:

1.Низький рівень санкцій, внаслідок чого, на думку деяких землекористувачів, іноді дешевше, якщо все ж таки навіть протокол про правопорушення і буде складений, сплатити штраф, ніж переорати стерню, вивозити і переробляти рослинність, її залишки та опале листя.

2. Відсутність фізичної можливості реально впливати на правопорушників, оскільки різко звужене коло органів, посадові особи яких можуть впливати на порушників. На селі, де, як правило, постійно спалюють стерню та луки, практично відсутні представники органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі екології та природних ресурсів України. Не вистачає таких представників і у містах, де найбільш поширені випадки спалювання опалого листя. У той же час, не мають права складати протоколи на правопорушників, наприклад:

  1. посадові особи СЕС, хоча спалювання – це, в принципі, порушення санітарно-гігієнічних правил і норм;

  2. працівники відомчої, сільської пожежної охорони та члени добровільних пожежних дружин (команд), протипожежних об'єднань громадян, хоча внаслідок саме таких випалювань і виникають величезні пожежі, які призводять не тільки до нанесення шкоди землі чи інші природним ресурсам, але й загибелі людей і пошкодженню їхнього майна;

  3. посадові особи органів залізничного транспорту, в зв’язку з випалюванням рослинності або її залишків у смугах відводу залізниць, або навколо них, від яких захисні смуги залізниці несуть величезні збитки

  4. посадові особи органів Міністерства аграрної політики України. Це при тому, що випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, або її залишків наносять шкоду землі, і сільськогосподарському виробництву в цілому.

Окрім того, чинні норми передбачають відповідальність лише за «знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом» .

У законодавстві не визначено поняття «навколо населених пунктів», і тому можуть виникати суперечки, щодо визначення, на якій відстані від населеного пункту повинні знаходитись лісовий масив чи насадження, аби вони вважалися такими, що розташовані саме «навколо населених пунктів».

Так, оскільки, чинне законодавство (наказ Мінбуду України від 10.04.2006 № 105. Правила «Про затвердження Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України») передбачає, що «зелені насадження - деревна, чагарникова, квіткова та трав'яна рослинність природного і штучного походження на визначеній території населеного пункту», то можуть виникати суперечки, чи можна вважати зеленими насадженнями водно-болотну та іншу не перелічену у вищенаведеному наказі природну рослинність, які знаходяться не безпосередньо «навколо населених пунктів», а набагато далі, за межами населених пунктів чи взятих під охорону держави територій і об'єктів природно-заповідного фонду, лісових масивів тощо, і як бути, якщо знищуються лісові масиви в межах населених пунктів, як от, наприклад, у межах міста Києва.

^ 2. Цілі і завдання законопроекту

Проект Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо посилення відповідальності за випалювання рослинності або її залишків)» розроблено з метою надання реальних важелів впливу на правопорушників, які випалюють стерню, луки, пасовища, ділянки зі степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинність або її залишків та опале листя в смугах відводу захисних лісонасаджень автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах і введення ефективної економічної мотивації не здійснювати правопорушення, відповідальність за які передбачена цими статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення.


^ 3. Загальна характеристика і основні положення акту

Пропонується розширити коло осіб, які мали б право контролювати дотримання вимог цього закону і оперативно, відповідно до своєї компетенції, складати протоколи щодо правопорушень, передбачених відповідними статтями.

З цією метою пропонується введення 3 статей (77-1, 77-2, 77-3) до Кодексу України про адміністративні правопорушення, за дотриманням вимог яких мали б відповідати органи, до компетенції яких і відносяться ці питання, а також зміни до Кримінального кодексу України (ст. 245). З метою встановлення адекватного реагування на ці правопорушення, пропонується економічними і організаційними важелями мотивувати певних посадових осіб, дотримуватися вимог закону, а саме:

  1. Підняти розмір санкцій за випалювання стерні та листя і нанесення шкоди родючому шару землі, урахувавши загальну тенденцію до росту санкції.

  2. Надати повноваження посадових осіб, які розглядають справи про ці адміністративні правопорушення максимальній кількості осіб, що відповідають за ці питання: залізничникам, представникам Міністерства аграрної політики України, СЕС, пожежникам тощо, точно визначивши при цьому особливості їхнього втручання.

3. Декриміналізувати відповідальність за знищення або пошкодження стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на земельних ділянках сільськогосподарського призначення, розмір яких є менше 1 га, оскільки більшості власників землі належать ділянки саме такого розміру, а натомість, пропонується збільшення економічних санкцій за ці дії для власників таких ділянок іншим проектом змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, і в. ділянок більшого розміру;

4. Збільшити штрафні санкції за знищення або пошкодження вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення, розмір яких є більшою, ніж 1 га, та ввести позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного року до двох років, оскільки саме посадові особи агропідприємств, або особи, у власності, або користуванні яких знаходяться земельні ділянки сільськогосподарського призначення площею понад 1 га, навмисно, з метою економії коштів, не вживають необхідних заходів по своєчасній переробці, утилізації або вивезенню залишків рослинності та\або недопущенню випалювання їх іншими особами, та\або забезпеченню здійснення заходів щодо їхнього своєчасного гасіння;

5. Посилити відповідальність за ті самі дії, якщо вони вчинені повторно, або спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, збільшивши санкції й встановивши, що це карається штрафом від трьох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років, і позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк від двух до трьох років.


^ 4. Стан нормативно-правової бази

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Кримінальний кодекс України.

Прийняття даного проекту Закону не тягне за собою необхідності внесення змін до інших законів України.


^ 5. Фінансово-економічне обґрунтування

Законопроект не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України на його впровадження, і тому не потребує фінансово-економічних розрахунків.


^ 6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акту


Прийняття законопроекту буде сприяти раціональному використанню й охороні земельних ресурсів, створенню більш ефективного механізму щодо припинення порушень вимог законодавства та усунення їхніх негативних наслідків.

Підняття санкцій примусить не спалювати солому та рослинність, що залишається після збирання врожаю, а збирати й вивозити їх для подальшої переробки, у тому числі, і для подальшого спалювання їх у спеціальних печах. Це зараз почали практикувати у Вінницькій області, і економити кошти на опалення об'єктів соцкультпобуту та підвищувати рівень якості життя в селищній місцевості.

Збір і вивезення соломи та рослинності, яка залишається після збирання врожаю, дасть можливість спалювати їх в спеціальних печах. Це вже зараз почали практикувати у Вінницькій області, і економити кошти на опалення об'єктів соцкультпобуту та підвищувати рівень якості життя у селищній місцевості.

Крім того, відсутність спалювання стерні зменшить шкоду, яка наноситься родючому шару землі, електричним мережам та мережам зв'язку

Таким чином, економічна складова введених санкцій призведе до різкого зменшення витрат державних органів на здійснення контролю за дотриманням вимог цього закону, відновленню якості земель, зменшенню витрат на гасіння пожеж та підвищенню енергонезалежності держави.


Народний депутат України Ю.А. КАРМАЗІН

(посвідчення № 389)

89 (


Похожие:

Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення iconПояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення
Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за забруднення навколишнього...
Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення iconЗакон україни про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення
Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності...
Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення iconПояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення заходів по охороні рибних запасів”
...
Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення iconВерховна Рада України подання відповідно до ст. 93 Конституції України та ст. 12 закон
України” в порядку законодавчої ініціативи вношу до Верховної Ради України проект Закону України «Про внесення змін до Кримінального...
Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення iconПояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін та доповнень до Кодексу України про адміністративні правопорушення”
Закону України Про внесення змін та доповнень до Кодексу України про адміністративні правопорушення”
Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення iconКабінетом Міністрів України юм. Азаров " " 2011 р закон УкраЇни Про внесення змін до кодекс
Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення...
Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення iconПорівняльна таблиця до проекту Закону України “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення заходів по охороні рибних запасів”
Стаття 255. Особи, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення
Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення iconЗакон україни про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо посилення заходів по боротьбі з браконьєрством)
Внести до Кодексу України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради урср, 1984 р., додаток до №51, ст. 1122) такі...
Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення iconЗакон україни про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення заходів по охороні рибних запасів
Внести до Кодексу України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради урср, 1984 р., додаток до №51, ст. 1122) такі...
Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення iconПояснювальна записка на 2 арк.; Порівняльна таблиця до законопроекту на 2 арк.; Проект Постанови Верховної Ради України на 1 арк
Відповідно до статті 93 Конституції України в порядку законодавчої ініціативи вношу на розгляд Верховної Ради України проект Закону...
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©gua.convdocs.org 2000-2015
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы

Разработка сайта — Веб студия Адаманов