Долинська С. М., заступник директора по роботі з дітьми Арбузинської цбс дитяча бібліотека як центр підтримки І розвитку інтересу до читання юних користувачів icon

Долинська С. М., заступник директора по роботі з дітьми Арбузинської цбс дитяча бібліотека як центр підтримки І розвитку інтересу до читання юних користувачівНазваниеДолинська С. М., заступник директора по роботі з дітьми Арбузинської цбс дитяча бібліотека як центр підтримки І розвитку інтересу до читання юних користувачів
Дата конвертации06.05.2013
Размер109.51 Kb.
ТипДокументы
скачать >>>

Долинська С.М.,

заступник директора по роботі з дітьми

Арбузинської ЦБС

Дитяча бібліотека як центр підтримки і розвитку

інтересу до читання юних користувачів


Дитинство – це особлива країна, де живуть веселі, безтурботні, дотепні і щасливі жителі – діти. Хай багато чого вони не знають і не вміють, не все розуміють і нехай не на все можуть дати вірну відповідь, зате серед них панує щирість, доброта, ніжність, жага пізнати цей допоки незнаний світ. Тільки від нас, дорослих, великою мірою залежить, який світ і чим наповнений ми зможемо їм відкрити, щоб виросли вони добрими, чуйними, сміливими і розумними.

Арбузинська центральна дитяча бібліотека – це центр дитинства, спілкування, набуття і закріплення знань, проведення вільного часу. Підтримка читання, забезпечення доступу до інформації і надання дітям можливості отримувати освіту протягом усього життя є головним завданням нашої дитячої бібліотеки.

Арбузинська центральна районна бібліотека для дітей – одна з найбільших книгозбірень району для допитливих малюків та юних інтелектуалів, творчий простір для спілкування, проведення дозвілля і поповнення інформаційного багажу, атмосфера доброзичливості і затишку, це і високопрофесійні, небайдужі до книги та дитини фахівці, які завжди чекають на зустріч з шанувальниками книги. В нашій бібліотеці працює три працівники.

Щороку її відвідують 1800 читачів, серед яких не тільки діти віком до 15 років, а й організатори дитячого читання. До їх послуг книжковий фонд, що складає понад 22600 тис. примірників та 41 періодичне видання. Як методичний центр вона здійснює керівництво 19 сільськими бібліотеками району, організовує заходи щодо підвищення фахової кваліфікації, надає консультативну допомогу бібліотечним закладам інших відомств, що працюють з дітьми.

^ Основні напрямки роботи

◘ реалізація функції бібліотеки як освітнього, виховного, дозвіллєвого закладу

◘ максимальне задоволення читацьких запитів, розширення сфери бібліотечних послуг, впровадження ефективних форм і методів популяризації книги

◘ розвиток інтелектуального потенціалу дитини та організація дозвілля

◘ пріоритетне бібліотечне обслуговування і пошук ефективних форм роботи з дітьми з обмеженими фізичними можливостями

◘ формування та розвиток творчого потенціалу дітей

Ми, бібліотекарі Арбузинської РДБ поділяємо думку про те, що у бібліотеки без користувачів немає майбутнього, тому одним із своїх головних завдань вважаємо залучення дітей до читання.

Діяльність бібліотеки спрямована на заохочення дітей до систематичного читання, виявлення читацьких уподобань і пріоритетів, популяризацію найкращої української та світової літератури. Цьому сприяє як повсякденна робота з кожним читачем, так і проведення різноманітних масових заходів.

Розуміючи важливість проблеми, аналізуючи ставлення до книги різних вікових і соціальних верств населення, ми розробили на період 2009–2012 років спеціальні комплексні програми, які націлені на роботу з основних напрямків виховної діяльності з дітьми різних вікових груп і є своєрідним кроком до залучення дітей до читання. Їх загальна мета — пробудження і підтримка інтересу дітей до книг, допомога їм у пізнанні та розумінні прочитаного; прилучення їх до активного спілкування з книгою, прищеплення потреби в читанні як джерелі нових знань. Все це, на наш погляд, дасть дітям розуміння того, що книга і сьогодні залишається досконалим інструментом для інтелектуального, духовного розвитку і формування яскравої особистості.

^ Метою комплексної програми «Відкриємо книгу дітям» є всебічна підтримка читання, формування у громадській думці уявлень про цінності і значущості читання та книги, просування кращих зразків літератури у сферу дитячого читання, а також виявлення позитивного досвіду роботи бібліотек району у даному напрямку.

Значна увага в роботі бібліотеки приділяється й питанням сімейного виховання та прилучення дітей до читання у колі сім'ї.

У 2009 році була розроблена комплексна програма на 2009 – 2011 роки «Книга. Сім’я. Бібліотека», метою якої є залучення дітей і батьків до спільного читання, розвитку творчих здібностей та задоволення їх інформаційних потреб. Реалізація програми буде здійснюватись за такими напрямками: виховання інформаційної культури, вивчення інформаційних потреб читачів з питань сімейного читання, розробка актуальних тем інформування; залучення дітей та батьків до читання як засобу міжособистісного спілкування і розвитку здібностей до творчої самоосвіти.

З метою активізації діяльності дитячої бібліотеки щодо виховання і пропаганди національних цінностей, відродження традицій сімейного читання, дбайливого ставлення до сім’ї, книги, слова Арбузинською ЦДБ була проведена акція «По книжному морю під прапором сім’ї». У ході акції було проведено ряд заходів, які були направленні на прищеплювання дітям традиційних сімейних цінностей, любові до книги, до сім’ї.

Не залишаються поза увагою й діти з обмеженими фізичними можливостями. Результатом співпраці з районним осередком інвалідів стало створення проекту «Повір у себе» на період 2006–2010 років. Його головною метою є сприяння соціальній адаптації дітей з обмеженими фізичними можливостями, їх психологічній інтеграції в суспільство, гармонізації внутрішнього світу, розвитку естетичного смаку та творчих здібностей за допомогою книги. Залучення дітей до активного читання і консультаційна допомога батькам, що мають дітей–інвалідів, також залишається пріоритетним напрямом нашої роботи.

Протягом літніх канікул в Арбузинській ЦДБ діяла програма «Канікули з книгою». Метою програми є створення умов для творчої самореалізації дітей селища та району та забезпечення їх потреб у сфері відпочинку і дозвілля під час літніх канікул. Заходи Програми спрямовані на сприяння активному розвитку особистості, формування освіченого, грамотного громадянина.

Поряд з рішенням інформаційних та культурно – просвітницьких завдань дитяча бібліотека виконує також і профілактичні функції, орієнтуючись на роботу з дітьми, які перебувають в соціально – небезпечному становищі, сприяють відволіканню дітей та підлітків від впливу вулиці, організації їхнього дозвілля, пропагують здоровий спосіб життя. Адже від того, якими виростуть сьогоднішні діти, залежить майбутній творчий і інтелектуальний потенціал нашої країни.

Прагнення урізноманітнити роботу дитячої бібліотеки як центру дитячого читання стало проведення акції «Піраміда добрих справ», яка стартувала в Арбузинській ЦДБ у квітні місяці 2010 року. Акція «Піраміда добрих справ» – довготривала, комплексна форма роботи, основними цілями і завданнями якої є:

  • формування у підростаючого покоління позитивного погляду на навколишній світ;

  • виховання активної життєвої позиції;

  • залучення нових читачів до бібліотеки;

  • підвищення авторитету позитивного іміджу бібліотеки;

  • пропаганда здорового способу життя, профілактика правопорушень.

Перші учасники Акції - учні ЗОШ №2. У доступній формі на прикладах з життя, з дитячої художньої літератури організатори Акції пояснювали школярам спільність і відмінності в поняттях: допомога, підтримка, увага, турбота; кому, як, і за яких обставин їх слід надавати. У ході бесіди «Змін вимагають наші серця» учасники Акції також розглянули поняття «добро», «зло», «вчинок» і т.д. Відбулася зустріч з провідними лікарями Арбузинської районної лікарні, під час якої юні користувачі мали змогу дізнатися про СНІД, наркоманію та їх вплив на здоров’я людини.

Подією для бібліотеки є проведення Всеукраїнського тижня дитячого читання. Наприкінці березня цього року в бібліотеці пройшло свято «Ласкаво просимо у світ книг», який ознаменував відкриття Тижня дитячого читання 2010. Почесне право відкрити «Книжний тиждень» було надано місцевому поету М. Дзудзелі. А далі події розгорталися, як і годиться, в казковому книжковому царстві. На імпровізованій сцені діти зустрілися з Бабою Ягою, якій довелося пояснювати, що таке бібліотека, хто такі читачі і навіщо потрібні книги. В гості до читачів прийшла Казка з кошиком переплутаних скарбів, присутні дружно навели у пошуку порядок, підказавши з якої казки який чарівний предмет, і хто цю казку написав. На закінчення свята вихованці НВК «Пролісок» подарували присутнім концерт. Цілий тиждень бібліотекарі проводили цікаві заходи6 літературні турніри, ігри, конкурси, зустрічі з цікавими людьми.

Бібліотекарю важливо знати які форми масової роботи понад усе привертають увагу читачів – дітей, і активно використовувати їх у своїй роботі. Головне правило успішної роботи – дитині має бути цікаво. Ми помітили, що дітям подобається брати участь у театралізованих діях.

У молодшому відділі обслуговування ЦДБ відбулося театралізоване свято «Пригоди Незнайка на сузір’ї фантазерів». Юним читачам, що не гаяли часу на канікулах, бібліотека запропонувала розважальну програму. Юні актори підготували до цього заходу інсценівку «Незнайко в школі мистецтв», а ляльковий театр «Буратіно» показав виставу «Незнайко в бібліотеці». І на завершення – інтелектуальна гра «Поле див». Чудовий настрій, азарт змагань, насолода від спілкування з прекрасним, яскраве видовище, позитивні емоції - усе ввібрало в себе свято справжніх книголюбів.

7 квітня, у Всесвітній день здоров’я, юні читачі бібліотеки помандрували у цікаву і пізнавальну подорож до Королівства Зубної Щітки. А відправитися туди їм допомогли бібліотекарі дитячої бібліотеки та лікар – стоматолог райлікарні.

Використовуючи різноманітні ілюстрації, юним користувачам продемонстрували, який шкідливий монстр Карієс і лиходій Зубний біль захоплюють у полон життя Зуба. Діти отримали корисні поради, як уникнути цього. Крім того, вони дізналися масу корисних відомостей: як правильно чистити зуби, чому для здоров’я зубів потрібно пити молоко тощо.

Що люблять наші діти більш за все? Ну, звичайно ж, гратися! Позбавити їх ігор — це те саме, що відібрати в них дерева, повітря, квіти. Ігри для них — така ж звична річ. Конкурси — це ігрова форма масової роботи, до якої ми, бібліотекарі, уже звикли, а наші читачі з задоволенням беруть в них участь. У ЦДБ відбулась гра – конкурс «Маленькі розумники та розумниці». Юні користувачі потрапили в захоплюючу подорож по країні фентезі. Діти представили на конкурс цікаві творчі роботи на тему: «Герої країни фентезі». Дехто намалював своїх друзів: Електроніка, Алісу Сєлєзньову, змалювали уявну зустріч з ними. Для читачів було проведено «Космічні тести», «Фантастичні кросворди» після закінчення інтелектуальних змагань переможці одержали знання «Любитель пригод», «Великий фантазер» та інші.

Цікаво пройшла літературна гра «Забави Вінні – Пуха», на якій згадали казку «Вінні – Пух і всі – всі – всі» та її героїв. Розділившись на дві команди: «Зелена кулька», «Синя кулька» - діти брали участь у вікторині «За мотивами казки…». Ще були загадки про тварин, гра «Намалюй хвіст». Діти згадали, які пісеньки складав Пух і виконали пісеньку всі разом, розгадували кросворди по казковій повісті, брали участь в інших іграх і конкурсах. На закінчення переглянули мультфільм «Вінні – Пух іде в гості».

Що ж дають такі конкурси читачам і бібліотекарям? Для читачів – це ще одна можливість повірити в себе і свої сили, розширити коло читання та інтересів, навчитися спілкуватися, налагоджувати стосунки з дорослими й однолітками, знаходити нових друзів, вчитися гарно розмовляти, ясно та чітко висловлювати свої думки, ділитися враженнями про прочитане, отримувати позитивні емоції, радіти не тільки за себе, а й за своїх друзів. Для бібліотекарів — це можливість підвищити свій професійний рівень, ознайомитися з новинками літератури, довідатися про нові імена в дитячій літературі, відійти від монологічного спілкування з читачами, налагодити продуктивний діалог з ними, знайти нових друзів, однодумців, зробити рекламу своєї бібліотеки, отримати позитивні емоції.

Талановиті діти – головний ресурс процвітання кожної нації. Арбузинська ЦДБ намагається бути активним помічником дитини в пізнанні безмежного світу духовних цінностей, розвитку творчих здібностей, в підтримці інтересу до читання. Дитині надається допомога у виявленні своїх здібностей, збагаченні новими знаннями, прагненні творчо мислити і розвивати уяву. «На духовному Олімпі – молода надія України» під такою назвою в читальному залі дитячої бібліотеки відбулася святкова зустріч наших читачів з інтелектуальною елітою селища – письменниками, поетами, художниками. На творчій зустрічі відбулася презентація книги М.О. Дзудзело «Летять журавлики над Бугом ». Вихованці дитячого садка «Пролісок» співали пісні, які увійшли до збірки поета. А музику до пісень написав місцевий композитор А.О. Антоненко. «На духовному Олімпі» з’явилась ще одна молода яскрава зірочка, талановита поетеса Людмила Недавня. Діти вітали письменників – земляків: І.О. Брашевана, Г.Є. Кислицю, В.Г. Поплавського - із виходом нових книг, художника В.М. Юдова картини якого займають чільне місце на виставці робіт художників Арбузинщини.

Головне для бібліотекаря – прищепити дітям бажання постійно читати і зробити читання не тяжкою працею, а задоволенням, відпочинком, приємним проведенням вільного часу. А для цього, застосовуючи різноманітні форми роботи, обов’язково вносячи елемент гри, в першу чергу потрібно зуміти зацікавити і здивувати читачів, привернути їхню увагу до активної читацької діяльності, давати можливість проявляти свої здібності, спілкуватися як з бібліотекарями, так і з своїми однолітками.

«Здрастуйте!» - під такою назвою пройшла зустріч батьків майбутніх першокласників. «Скоро до школи» - у багатьох батьків усе стискається всередині, коли вони чують цю фразу. А якщо дитина іде у перший клас, то тим більше. У заході взяло участь 9 молодих мам. Деякі з них вже зіткнулися з проблемою підготовки дитини до школи, а деяким це ще тільки належить. Мами прийшли до бібліотеки не одні. Вони привели своїх улюблених дітлахів. Зустріч почалася з екскурсії «Книжчин дім», під час якої діти і батьки познайомилися з бібліотекою її відділами. Для дітей в ігровій формі провели бесіду про дбайливе ставлення і виховання інтересу до книг: «Чудова країна Бібліотека». Подивилися лялькову виставу, відгадували загадки, брали участь у вікторині. Батьки познайомилися з виставкою видань «Дружимо з книгою усією родиною». На ній були представлені книги, методичні посібники, періодичні видання з підготовки дитини до школи.

Цієї осені наша бібліотека планує провести Акцію «Бібліотечний десант». Через недостатнє комплектування в сільських бібліотеках дуже мало нових книг, дитячих періодичних видань, читачі зовсім не знають сучасних дитячих письменників.

Мета Акції – розповісти сільським юним користувачам про новинки дитячої літератури, письменників – ювілярів, познайомити з діяльністю головної дитячої бібліотеки району. У програмі таких поїздок – літературні ігри, вікторини, подорожі в захоплюючий світ бібліографії. У ході Акції бібліотекарі знайомлять користувачів з творчістю популярних сьогодні дитячих письменників.

На даний час ми працюємо над створенням моделей сільських бібліотек по обслуговуванню юних користувачів.

^ Новоселівська бібліотека-філія

Місія бібліотеки – сприяння розвитку і заохочення творчої діяльності дітей і підлітків для розширення і поглиблення їх інтересів, стимулів у прагненні до знань.

^ Кавунівська бібліотека-філія

Місія бібліотеки - відродження традицій родинного читання; допомога сім’ям у прищепленні дітям любові до книги; сприяння розкриттю творчих здібностей на основі співробітництва між бібліотекарями, дітьми та батьками; інформаційна допомога батькам у виховані дітей.

Іванівська бібліотека-філія

Місія бібліотеки – створення умов для самореалізації юних користувачів, їхнього спілкування, повноцінного проведення дозвілля, допомога в розвитку мовлення, логічного мислення, інтелекту та творчих здібностей дошкільнят.

Звичайно, далеко не на всіх питаннях роботи дитячої бібліотеки я зупинилась. Ми повинні постійно пам’ятати, що бібліотеки і зараз, і в завжди мають суттєво впливати на виховання майбутньої людини, людини розумної, людини духовної. І саме роль дитячої бібліотеки, як скарбниці духовності, тут очевидна.

Головна цінність культури сьогодні — дитина, яка читає. Відкриваючи книгу, вона відкриває і свій особистий потенціал. Наша бібліотека намагається допомогти дитині не залишитись наодинці зі своїми проблемами, шукає разом з читачами відповіді на дитячі і не дитячі запитання, намагається навчити відрізняти добро від зла. Використовуючи всі наявні ресурси, ми створюємо дітям найоптимальніші умови для всебічного розвитку і вважаємо своїм головним завданням зробити так, щоб книжкові багатства стали духовним багатством дітей.Похожие:

Долинська С. М., заступник директора по роботі з дітьми Арбузинської цбс дитяча бібліотека як центр підтримки І розвитку інтересу до читання юних користувачів iconМороз Наталя Костянтинівна, заступник директора по роботі з дітьми Березнегуватської цбс дитяча бібліотека сьогодні : нові можливості, нова якість обслуговування
Березнегуватська районна дитяча бібліотека заснована в 1950 році. В 1959 році для неї було побудовано приміщення, в якому вона знаходиться...
Долинська С. М., заступник директора по роботі з дітьми Арбузинської цбс дитяча бібліотека як центр підтримки І розвитку інтересу до читання юних користувачів iconДитяча бібліотека сьогодні
Веселинівська цдб постійно намагається робити все для формування у наших користувачів потреби в читанні, залученні до читання якомога...
Долинська С. М., заступник директора по роботі з дітьми Арбузинської цбс дитяча бібліотека як центр підтримки І розвитку інтересу до читання юних користувачів iconДитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нові якості
Концепція Державної цільової програми підтримки та розвитку читання на період до 2015 року,яка була схвалена розпорядженням Кабінету...
Долинська С. М., заступник директора по роботі з дітьми Арбузинської цбс дитяча бібліотека як центр підтримки І розвитку інтересу до читання юних користувачів iconСмоліна Валентина Леонтіївна, заступник директора по роботі з дітьми
У зв’язку з цим головне завдання нашої бібліотеки для дітей було і є у створенні повноцінних умов для гармонійного розвитку дитини,...
Долинська С. М., заступник директора по роботі з дітьми Арбузинської цбс дитяча бібліотека як центр підтримки І розвитку інтересу до читання юних користувачів iconМетодики використання технологій альтернативної та додаткової комунікації в роботі з дітьми з тяжкими порушеннями психофізичного розвитку
«Сучасні форми використання жестів у роботі з дітьми із порушеннями психофізичного розвитку»
Долинська С. М., заступник директора по роботі з дітьми Арбузинської цбс дитяча бібліотека як центр підтримки І розвитку інтересу до читання юних користувачів iconШаповалова Л. М. зав. Новоселівською б/ф Роль бібліотеки у формуванні розвитку творчих здібностей юних користувачів
Сільська бібліотека – одне з доступних джерел отримання інформації для читачів, найважливіший елемент культурної діяльності, спрямованої...
Долинська С. М., заступник директора по роботі з дітьми Арбузинської цбс дитяча бібліотека як центр підтримки І розвитку інтересу до читання юних користувачів iconІнформація про наявність договору страхування цивільної відповідальності перед третіми особами стосовно відшкодування наслідків можливої шкоди (найменування страхової компанії, строк дії страхового полісу, номер і дата його видачі) Я
Відповідальні по підрозділах за стан охорони праці: об'єкти навчально-методичного відділу перший заступник директора Іванов Іван...
Долинська С. М., заступник директора по роботі з дітьми Арбузинської цбс дитяча бібліотека як центр підтримки І розвитку інтересу до читання юних користувачів iconДоманівська района бібліотека для дітей
Наша бібліотека – саме те місце мальовничого селища, де зароджуються і горять найбільш яскраві думки і почуття, це інформаційний,...
Долинська С. М., заступник директора по роботі з дітьми Арбузинської цбс дитяча бібліотека як центр підтримки І розвитку інтересу до читання юних користувачів iconДоручення президента україни щодо заходів для розвитку дітей та підтримки сімей з дітьми
З метою створення сприятливих умов для розвитку дітей, поліпшення матеріального становища сімей з дітьми, їх соціальної підтримки...
Долинська С. М., заступник директора по роботі з дітьми Арбузинської цбс дитяча бібліотека як центр підтримки І розвитку інтересу до читання юних користувачів iconСімейне читання як спільна діяльність родини та бібліотеки
«Публічна бібліотека – це місце куди людина вповзає дитиною і залишається на все життя». Але як зробити так, щоб бібліотека стала...
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©gua.convdocs.org 2000-2015
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы

Разработка сайта — Веб студия Адаманов