Середенко А. В. завідуюча відділом обслуговування Арбузинської районної бібліотеки для дітей Творити добро сьогодні і зараз: у зоні уваги – діти з обмеженими фізичними можливостями icon

Середенко А. В. завідуюча відділом обслуговування Арбузинської районної бібліотеки для дітей Творити добро сьогодні і зараз: у зоні уваги – діти з обмеженими фізичними можливостямиНазваниеСереденко А. В. завідуюча відділом обслуговування Арбузинської районної бібліотеки для дітей Творити добро сьогодні і зараз: у зоні уваги – діти з обмеженими фізичними можливостями
Дата конвертации06.05.2013
Размер72.76 Kb.
ТипДокументы
скачать >>>

Середенко А.В.

завідуюча відділом обслуговування Арбузинської

районної бібліотеки для дітей


Творити добро сьогодні і зараз:

у зоні уваги – діти з обмеженими фізичними можливостями.


Коли здається, жити неспромога.

Коли здається, більше сил нема.

Повір у себе, твоя тривога

Розвіється, як марево, сама...

Упродовж останніх років з соціально-актуальних напрямків діяльності бібліотек є робота з дітьми, котрі мають обмежені фізичні можливості. У нашому селищі, як і в багатьох інших, є чимало дітей які можуть повноцінно пізнавати світ через обмеженість розумових та фізичних можливостей.

Дані державної статистики свідчать, що на тлі зниження народжуваності у країні зростає дитяча інвалідність.

Бібліотеки мають досить великі можливості в реабілітації дітей з обмеженнями в життєвій діяльності. Через книгу, через інформаційні послуги, які надає бібліотека, діти з особливими потребами не тільки прилучаються до скарбниць світової культури, але й знаходяться в центрі подій, тому почувають себе повноцінними людьми.

Велику увагу у своїй роботі Арбузинська ЦБС надає дітям з обмеженими фізичними можливостями.

Добре розуміючи, що особливо потребують спілкування, людської доброти та милосердя саме діти з обмеженими фізичними можливостями, ми почали більш активно обслуговувати дітей інвалідів з Центру ранньої медико-соціальної реабілітації дітей інвалідів та дітей із загально - освітніх шкіл № 1,2.

Арбузинська РДБ розробила на 2006 – 2010 роки комплексну цільову програму "Повір у себе". Мета її – привернути увагу громадськості до проблем дітей з обмеженими фізичними можливостями, сприяти засобами інформаційно – бібліотечної роботи успішному розвитку особистості, подоланню негативних наслідків інвалідності та адаптація цих дітей в суспільстві. Першим кроком в реалізації програми було створення у відділі обслуговування банку даних про наявність у районі дітей з обмеженими фізичними можливостями. Розуміючи, що всі, хто працює з вищеназваною категорією дітей, потребують інформації про виховання та лікування своїх підопічних, бібліотека постійно комплектується та докомплектовується книгами та періодичними виданнями з питань валеології, медицини, виховної роботи, і всі зацікавлені особи обов'язково інформуються про нові надходження зазначеної тематики.

Реалізація комплексної програми "Повір у себе" здійснюється за такими напрямками: ви­ховання інформаційної культури дітей з обмеженими фізичними можливостями та допомога в інформаційному забезпеченні інтересів, спрямованих на адаптацію дітей в інформаційному суспільстві, формування та роз­виток творчої особистості цієї категорії читачів та організація їх змістовного дозвілля.

Заходи, які проводять бібліотекарі Арбузинської ЦБС, спрямовані на пробудження в душах юних читачів паростків людяності, гуманного ставлення до людей, що їх оточують.

Першим кроком в організації цієї роботи у 2005 році при РДБ був створений клуб "Гармонія". Мета діяльності клубу – розвиток творчих здібностей дітей, уваги, пам'яті, логічного мислення, залучення до високого світу української літератури та мистецтва, організація дозвілля. Клуб має Статут, свій девіз: "Все краще – дітям". План роботи на рік обговорюється разом з дітьми.

Заняття проводяться в ігрових формах, де діти змагаються в ерудованості, кмітливості, спритності Це свято – конкурс "Запрошує місто дитячих посмішок", КВК "Цей чудовий і прекрасний весь оточуючий світ", брейн – ринг "Мій улюблений літературний герой".

Коли зустрічаєшся з такими дітками, бачиш, з яким бажанням та ентузіазмом тягнуться вони до знань, яке задоволення отримують від спілкування. Коли вперше ми привели дітей з труднощами у навчанні, ми побачили, наскільки цікаво їм знаходитись на новій для них території, як старанно вони намагаються запам’ятати все про що їм розповідає бібліотекар. Активно відповідають на запитання і дуже радіють з того, що можуть дати вірну відповідь. Нам захотілося зробити щось більш вагоме для цих дітей. Тому під час наступних заходів бібліотекарі почали організовувати для цих дітей майстер – класи, які вели наші творчо обдаровані читачі, і під час їх проведення діти вчилися створювати фігурки, використовуючи техніку оригамі, ліпити з солоного тіста, яке на їхніх очах змішувалося та розфарбовувалося харчовими барвниками, малювати за допомогою клубка бавовняних ниток, тощо.

У процесі роботи ми відчули, що для більш ефективного спілкування з цією категорією дітей потрібно знати все про їхнє буденне життя. Тому ми почали відвідувати їх вдома, познайомилися з батьками, їхніми родинами, в школі, в реабілітаційному центрі. Саме так ми дізналися багато потрібного та корисного для подальшої співпраці з дітьми. Ми прагнемо повернути довіру цих дітей до оточуючого світу знівелювати відчуття відчуженості та меншовартості, робимо все, щоб відтанули дитячі душі. «Бібліотека повинна бути подібною до розкритих обіймів…» – таку думку висловив американський бібліотекознавець Роджер Розенблат. І ми намагаємося бути саме такими, прагнемо, аби і дітям, і дорослим у нас було комфортно та цікаво.

У наш непростий час дитина–інвалід, яка обмежена у просторі і спілкуванні, завдяки книзі зможе завжди мати надійного друга, який знає по все на світі і ніколи не зрадить. Оцінивши свої можливості, ми визначилися, що можемо за допомогою книг сприяти організації соціально-педагогічної реабілітації дітей з обмеженими можливостями, і саме цьому слугує наша цільова довгострокова програма «Повір у себе».

Розвиток творчих здібностей і самовираження дітей з обмеженими фізичними можливостями став невід'ємною складовою роботи з обдарованими і талановитими особистостями. Розвинути творчі здібності у дітей допомагають такі заходи, як літературні години "Проба пера", КВК "Алло, ми шукаємо таланти", конкурс "Кожен, друзі, з вас артист, до мистецтва має хист", творчий конкурс "Дивовижні перлини дитячих фантазій ", цикли зустрічей "Більше, ніж хобі", виставки виробів дитячої творчості" Яскравий парад", конкурси малюнків "Веселий олівець".

Під час майстер – класів, творчих зустрічей з майстрами – вони вчаться вишивати, в'язати гачком, робити шедеври із бісеру, малювати та робити поробки із паперу, тобто, щось створювати своїми руками. Завдяки цим небайдужим людям, талановитим учителям, які діляться своєю творчістю і майстерністю, діти поринають у чарівний світ мистецтва, гармонії і добра, забуваючи про свої хвороби та інвалідність.

Неабиякий інтерес викликала у наших читачів виставка творчості дітей–інвалідів «Запалимо свічу доброго серця», під час презентації якої розгорнулося ціле театралізоване дійство. Бібліотекарі, переодягнені у костюми Василинки–Намистинки та Олівця–малювця, здійснили незвичайну подорож у світ мистецтва, познайомили присутніх з авторами найкращих робіт з бісеру, вишивки, аплікації, малюнку, флористики. Родзинкою заходу було використання такого інтерактивного прийому, як «Відкритий мікрофон» — у дітей брали своєрідне інтерв’ю в імпровізований мікрофон. Їм це сподобалося, бо на обличчі кожної дитини сяяла посмішка від того, що їхні роботи оцінені і подобаються, що самим їм приділяється стільки уваги, що світяться від радості обличчя їхніх батьків.

Бібліотечні фахівці Арбузинської районної бібліотеки для дітей розуміють, організовувати виставки робіт дітей з обмеженими фізичними можливостями треба спільно з демонстрацією робіт учнів загальноосвітніх шкіл. Тому постійно організовуються експозиції робіт вихованців будинку творчості школярів. Особливий інтерес викликали презентації "Побачити і захопитись". Бібліотекарі вибирають тему, оформлюють виставку, пробуджуючи у дітей з обмеженими фізичними можливостями бажання наслідувати приклад ровесників. Автори виставок зустрічаються з юними читачами, розповідають про себе, свої захоплення. допомагають дітям знайти себе.

Одним із важливих напрямків роботи бібліотек системи є організація дозвілля дітей з обмеженими фізичними можливостями. Для розширення кола спілкування цієї категорії читачів, бібліотекарі залучають їх до участі в конкурсах, вікторинах, концертах, літературних святах

Особливо вдало були організовані: поле чудес. «Хто порушує права казкових героїв», марафон «Країна сонячна – Дитинство», літературно-музичне свято «Нехай вам, любі, доля усміхнеться,» фольклорна розвага «Жартівливі посиденьки», інтелектуальне шоу «Казкова країна мудрої книги».

До лікувальної сили книги додається такий не менш важливий психотерапевтичний фактор, як повноцінне спілкування дітей - інвалідів із однолітками. Спочатку ми запрошували хворих діток на невеликі заходи, під час яких знайомили із новими підлітковими журналами, цікавими книгами із серії «Я пізнаю світ» «Що ? Де ? Коли ?» проводили заняття в імпровізованій арт – майстерні «Колір мого настрою», «Сім «Я»», «Паперові чудеса».

Побачивши не яку аби взаємну зацікавленість дітей, ми вирішили розширити коло спілкування. Ми почали за участі наших кращих читачів і діток - інвалідів проводити спільні масові заходи: свято – розвага «Ми духом незламні», літературно – музичний ранок «Ми – твої діти, ми – твої квіти, ми – України нація одна», карнавал літературних героїв «Який прекрасний книжковий Всесвіт».

Не залишила нікого байдужим музична розважальна програма «Від серця до серця» приурочена до міжнародного Дня інвалідів. На свято запросили спонсорів, запросили протоієрея церкви Пресвятої Богородиці Гірняка М.М., дітей артистів, загалом людей з добрими і щирими серцями.

Холодний зимовий день… Щось сниться безлистим самотнім деревам, віти яких безжально шмагає сердитий вітер. Та якою холодною і злою не була б зимова погода, ми запалили свічку, і запалав її вогник, – вогник сподівання, віри, надії і добра, надії на краще.

Позитивною рисою масових заходів, які проводить дитяча бібліотека, є адресованість дітям, їхнім інтересам, захопленням, тут всі разом можуть з цікавістю для себе провести дозвілля, знайти однодумців, отримати відповіді на запитання, виявити власні таланти та здібності.

Кожна дитина приходить у світ із Божою іскрою в душі – талантом. Видатний педагог і письменник В.О. Сухомлинський писав: «Через казку, фантазію, гру, через неповторну дитячу творчість – вірна стежка до серця дитини».

Робота РДБ з цією категорією читачів сприяє створенню умов для інтеграції в суспільство дітей з обмеженими фізичними можливостями, залученню їх до книжкової скарбниці, їх інтелектуальному, духовному збагаченню, формуванню у кожної дитини відчуття повноцінного члена сім'ї, колективу, суспільства.

Ми, бібліотекарі, віддаючи дітям – інвалідам тепло своїх сердець, намагаємося, щоб кожна книга знайшла свого читача. Недарма гаслом своєї повсякденної роботи ми обрали прекрасні слова українського письменника Дмитра Чередниченка: «… Завжди було і буде вічне – Дитина з книжкою в руці !». Ми добре розуміємо, що робота з юними читачами в сучасних умовах – це постійний пошук невикористаних резервів та інноваційних методів.

Похожие:

Середенко А. В. завідуюча відділом обслуговування Арбузинської районної бібліотеки для дітей Творити добро сьогодні і зараз: у зоні уваги – діти з обмеженими фізичними можливостями iconРішення від № м. Дружківка Про затвердження заходів на 2012 рік щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями в місті Дружківка
З метою реалізації місцевої програми забезпечення безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового...
Середенко А. В. завідуюча відділом обслуговування Арбузинської районної бібліотеки для дітей Творити добро сьогодні і зараз: у зоні уваги – діти з обмеженими фізичними можливостями iconРішення від 25. 01. 2012 №6/15-15 м. Дружківка Про затвердження заходів на 2012 рік щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями в місті Дружківка
З метою реалізації місцевої програми забезпечення безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового...
Середенко А. В. завідуюча відділом обслуговування Арбузинської районної бібліотеки для дітей Творити добро сьогодні і зараз: у зоні уваги – діти з обмеженими фізичними можливостями iconРозпорядження голови Рахівської районної державної адміністрації вiд 16. 10. 09 №467
Про план заходів щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних...
Середенко А. В. завідуюча відділом обслуговування Арбузинської районної бібліотеки для дітей Творити добро сьогодні і зараз: у зоні уваги – діти з обмеженими фізичними можливостями iconРозпорядження голови Жидачiвської районної державної адмiнiстрацiї 15 липня 2011р. №526 м. Жидачів
Про затвердження плану заходів щодо розв’язання актуальних проблем осіб з обмеженими фізичними можливостями
Середенко А. В. завідуюча відділом обслуговування Арбузинської районної бібліотеки для дітей Творити добро сьогодні і зараз: у зоні уваги – діти з обмеженими фізичними можливостями iconВ липні 2012 в Центральної бібліотеці ім. Лесі Українки відбулися міські змагання серед людей з обмеженими фізичними можливостями, присвячені Року спорту та здорового способу життя

Середенко А. В. завідуюча відділом обслуговування Арбузинської районної бібліотеки для дітей Творити добро сьогодні і зараз: у зоні уваги – діти з обмеженими фізичними можливостями iconСтворення умов для навчання осіб з обмеженими фізичними можливостями Передумови
Важливим досягненням у цьому напрямі є створення комплексної системи реабілітаційних послуг на базі Центру медико-соціальної та професійно-трудової...
Середенко А. В. завідуюча відділом обслуговування Арбузинської районної бібліотеки для дітей Творити добро сьогодні і зараз: у зоні уваги – діти з обмеженими фізичними можливостями iconРішення №197 14 сесія 6 скликання 10 лютого 2012 року Про продовження терміну дії та затвердження заходів з реалізації районної Програми
Програми розвитку системи реабілітації та трудової зайнятості осіб з обмеженими фізичними можливостями, психічними захворюваннями...
Середенко А. В. завідуюча відділом обслуговування Арбузинської районної бібліотеки для дітей Творити добро сьогодні і зараз: у зоні уваги – діти з обмеженими фізичними можливостями iconПрограма створення у місті сприятливого середовища для пересування інвалідів
Міжнародного благодійного фонду інвалідів “іп фонд” та управління праці та соціального захисту населення Роменської міської ради,...
Середенко А. В. завідуюча відділом обслуговування Арбузинської районної бібліотеки для дітей Творити добро сьогодні і зараз: у зоні уваги – діти з обмеженими фізичними можливостями iconРішення Дружківської міської ради від № заходи на 2012 рік щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями в місті Дружківка
Виконати роботи по пристосуванню об’єктів житлового та громадського призначення комунальної власності на території міста до потреб...
Середенко А. В. завідуюча відділом обслуговування Арбузинської районної бібліотеки для дітей Творити добро сьогодні і зараз: у зоні уваги – діти з обмеженими фізичними можливостями iconКонкурс заявок на отримання грантів на проекти розширення участі людей з обмеженими можливостями у діяльності usaid пані та панове!
Лом у соціальному та економічному житті та/або посилення потенціалу організацій, що працюють з людьми з обмеженими можливостями....
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©gua.convdocs.org 2000-2015
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы

Разработка сайта — Веб студия Адаманов