Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нові якості icon

Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нові якостіНазваниеДитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нові якості
Дата конвертации06.05.2013
Размер87.41 Kb.
ТипДокументы
скачать >>>

Горіцина Галина Миколаївна,

заступник директора по роботі з дітьми

Первомайської ЦБС


Дитяча бібліотека сьогодні:

нові можливості, нові якості.


Питання дитячого читання як були актуальними у ХХ ст., так залишилися і сьогодні, у ХХІ. І це цілком зрозуміло: у суспільстві відбуваються процеси глобалізації, інформатизації, модернізації, тобто світ розвивається, змінюється, переглядаються пріоритети. У кожній країні всі ці процеси відбуваються по-різному, і гострота проблем дитячого читання, що стоїть перед суспільством, вирішується відповідно до ментальності того чи іншого народу, його духовної спадщини, звичаїв та традицій. Концепція Державної цільової програми підтримки та розвитку читання на період до 2015 року,яка була схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2009 року, - це значний крок з боку держави у вирішені проблеми підтримки дитячого читання.

Навчити дітей насолоджуватися читанням, зробити його привабливим і улюбленим заняттям – ось основне завдання бібліотек, які обслуговують дітей. І допомогти в цьому можуть нетрадиційні форми роботи, що сприяли б неформальному спілкуванню читачів, цікавому проведенню дозвілля.

Первомайська районна бібліотека визначила свою місію, для вирішення цієї мети.

^ Місія бібліотеки:

Забезпечення можливості для безперервної освіти всім бажаючим, просування читання у дитячому середовищі, сприяння засвоєнню вмінь і навичок пошуку та використання інформації.


^ Основні завдання бібліотеки:

 • формування та задоволення інформаційних потреб користувачів;

 • залучення дітей до читання, підвищення його рівня, досягнення того, щоб книга входила в життя дитини якомога раніше і була невід’ємною її частиною;

 • поглиблення шкільних знань та організація змістовного дозвілля;

 • задоволення потреб користувачів, пов’язаних зі спілкуванням та самоосвітою особистості;

 • створення комфортного бібліотечного середовища, реформування бібліотеки в таку, яка б включала як традиційні, так і сучасні носії інформації;

 • навчання користувачів – дітей технологій користування бібліотеками всіх типів.Мережа бібліотек для дітей Первомайського району:


 • районна дитяча бібліотека;

 • Лисогірська дитяча бібліотека-філія

 • 30 бібліотек -філій


Бібліотеки щороку обслуговують 4 900 читачів. (Районна бібліотека – 1200, Лисогірська дитяча – 550). До їхніх послуг інформаційний потенціал, що нараховує 121 300 документів і матеріалів. Районна бібліотека отримує 15 назв журналів та 5 назв газет. По району це 1 – 3 назви періодичних видань для дітей. На жаль, це набагато менше, ніж у 2009 році.

Для того, щоб успішно конкурувати з масовою культурою, бібліотека сьогодні змінює своє обличчя, імідж, намагається стати більш сучасною. Велике значення надається оформленню бібліотеки. Привертає увагу читачів привабливий інтер’єр, цікаво оформлені книжкові виставки: «Генерація ХХІ століття», «Я спробував, бо так робили інші», «Це та земля, де нам судилось жити»., «Біла зимонька прийшла, саньми свята привезла», «Загадки Всесвіту», «На гостину до осені» тощо.

Працюючи щодня з дітьми, ми намагаємося правильно організувати дитяче читання, направити його так, щоб спілкування з книгою стало для дитини приємним та улюбленим заняттям. Тому і розробили комплексну програму «Бібліотека. Книга. Користувач». Основне завдання Програми – активне залучення дитини до книги, читання, бібліотеки з дошкільного віку, розвиток її читацького інтересу в молодшому шкільному віці, підтримку читацьких уподобань у середньому, і, що особливо важливо, стимуляцію читання в підлітковому віці, коли інтерес до нього помітно спадає. Складається Програма з трьох блоків:

 • «Прийшов час читати» - учні перших класів

 • «Читаємо всією родиною» - сімейне читання . Таких сімей у бібліотеці на сьогодні 16.

 • «Наші випускники» - учні 8 – 9 класів.

У плані цієї Програми:

 • екскурсії «Запрошує місто книжкове», день відкритих дверей» «Відвідай бібліотеку – пізнай світ», мандрівка на «машині часу» «З книгою через століття і країни», посвята в читачі «Завжди було і буде вічне – дитина з книгою в руці» для категорії молодших читачів.

 • У 2008 році силами бібліотечних працівників у читальному залі ЦДБ був зроблений косметичний ремонт та на бюджетні кошти закуплено меблі. Це дало змогу виділити невеличку зону сімейного читання. Батьки, які раніше теж були читачами нашої бібліотеки, тепер із задоволенням приводять сюди своїх дітей. Читачами бібліотеки стають діти від одного року. Заходи для цієї категорії читачів – День сімейного спілкування «Читаємо для дітей, читаємо разом з дітьми», поради бібліотекаря «Сімейні читання», зустріч з психологом «Чи знаєте ви свою дитину», рекомендаційні списки для батьків тощо.

 • Третій блок Програми - «Наші випускники». Завдання – допомогти молодим людям реалізувати свої можливості у навчанні ,у виборі професії, самоосвіти і просто у вирішенні різноманітних проблем, які виникають у повсякденному житті. Закріпити їх знання з бібліотечно-бібліографічної грамотності. Заходи – круглий стіл «Професій є багато, і лиш одна із них твоя», виставка-порада «Школа? А що далі…», цикл бібліотечних уроків, турнір «Ключі від форту Бібліографія».

Працюють за програмами також і бібліотеки-філії.

За соціальною Програмою «Ми потрібні один одному» працює Лисогірська дитяча бібліотека. «Рідний дім залишається в серці, як далеко від нього не йди» - Підгороднянська бібліотека-філія, «Читання – діло сімейне» - Кінецьпільська, «Діти – наше майбутнє» - Чаусівська – 1, «Бібліотека, книга, сім’я» - Кумарівська бібліотека-філія, «Дороги, які ми обираємо» - Синюхинобрідська бібліотека.

Бібліотека має значний досвід в усіх напрямках діяльності, а пріоритетними на сьогодні є національно-патріотичне, морально-правове та екологічне виховання. Виховуючи у дітей і підлітків національні почуття, формуючи у них риси громадянина України, поглиблюючи знання про своє історичне коріння, традиції, звичаї та обряди народу, проводимо такі заходи: літературно-музичне свято «Дарунки дідуся Миколая» (ЛГ3), українські вечорниці «Меланка ходила, Василя водила» (Грушівська бібліотека-філія разом з дитячим садочком «Червона калина», директор Крушельницька К.М.), хроніко-документальну годину «Вогонь війни у пам’яті навічно» (ЦДБ), Свято освячення криниць (Мигіївська ), свято матері «Величальні пісні жінці – матері» (Жовтнева), урок народознавства «Ми з козацького роду» (ЦДБ), поетичний калейдоскоп «Краса довкілля і поетичне слово» (ЦДБ), екологічна екскурсія «Таємниці цілющих трав»(Кінецьпільська)


В організації масових заходів з популяризації літератури ми завжди шукаємо та застосовуємо нові, більш цікаві для дітей форми. Це літературні свята та подорожі, турніри, конкурси, літературні диліжанси, пізнавальні та рольові ігри, зустрічі з цікавими людьми. У проведені багатьох заходів використовуються елементи театралізації, діти залюбки грають своїх улюблених героїв. Це літературна подорож «Казок віночок від Франка», мандрівки «Мандри по сторінках книг Астрід Лінгренд», «Казки зоряного неба».

Незабаром літо, канікули. Перед бібліотечними працівниками постає нове завдання – організувати , розважальні веселі заходи. У кожній бібліотеці реалізується власна програма літніх читань. У цьому році ЦДБ працює за програмою «Книга на канікулах», яка передбачає проведення таких заходів: ерудит-конкурс «Перевір свої знання», літературний конкурс «Бюро літніх знахідок», вікторина-інформина «Кото Сапієнс», віртуальний еко-круїз «Південний Бузький Гард – перлина регіонального ландшафтного парку», конкурс малюнка «Моя улюблена казка» та ін..

«Найкраща в світі – усмішка дитини», під такою назвою проходять в бібліотеках заходи до Дня захисту дітей. На таких заходах діти активно включаються в змагання та конкурси, в яких проявляють розумові та фізичні здібності, вміння грати і вигравати, мистецькі фантазії та художній смак. До проведення таких заходів завжди запрошуються меценати.

Однією з дієвих форм розвитку творчості та самодіяльності дітей є створення клубів та гуртків за інтересами при бібліотеках .

В ЦДБ працює «Школа ввічливості».

Засідання Школи проходить один раз на місяць. Члени клубу – учні молодшого шкільного віку. Теми засідань різні: «Подорож до країни Ввічливості і Добра», «Від серця до серця хай йде доброта», «Гарні друзі та гарний настрій», «Поважай людей, що оточують тебе», «Поради ввічливих» тощо, які допомагають виховувати у дітей чемність, етичні норми поведінки, повагу до старших.

У бібліотеках-філіях це клуби «Юні краєзнавці»(Іванівська, Камяномостівська, Зеленокошарська), «Веселка» (Бандурська), клуб любителів книги «Берегиня»(Тарасівська).


Одна з головних функцій бібліотеки - інформаційна – багатоаспектна і тісно пов’язана з освітньою. Для формування інформаційної культури читачів використовуються різноманітні форми роботи: бібліотечні уроки, бібліографічні ігри. Плани бібліотечних уроків складаємо разом з шкільним бібліотекарем. Теми різноманітні: «Знайомство з бібліотекою», «Як читати та берегти книжку», «Автор та книга», «Періодичні видання для молодших школярів», «Як створюється книжка. Структура книжки», «Довідкова література». Намагаємося їх зробити цікавими. Так, на урок «Автор та книга» запросили поетесу Лисогурську Л.В..

З метою інформування читачів про нові надходження проводяться інформаційні коктейлі, дні ерудита, дні інформації

Важливим джерелом отримання інформації є періодичні видання, які містять найповнішу оперативну інформацію і дозволяють заповнити прогалини у комплектуванні з багатьох тем. Формування ядра фонду періодичних видань цілком залежить від фінансових можливостей . Перевага при цьому віддається україномовним виданням і таким, яких читач отримав би потрібну йому інформацію для навчання, самоосвіти та формування світогляду.


Враховуючи важливу місію дитячих бібліотек в удосконаленні й розвитку внутрішнього світу дитини та її творчих здібностей районна дитяча бібліотека організовує та забезпечує участь дітей, особливо в сільській місцевості у всеукраїнських, обласних конкурсах дитячої творчості, таких, як:

«Моя мала Батьківщина», «Найкращий читач року», виготовлення еко-книжки-саморобки «З любов’ю до рідної природи». У ході проведення конкурсу «Найкращий читач року» діти демонстрували свої знання дитячої літератури та української мови, представляли улюблених літературних героїв, проявляли ерудицію під час вікторин і різноманітних ігрових завдань. Для того, щоб визначити кращого учасника, змагалися в різних номінаціях: «Знайомство», «Презентація улюбленої книжки», «Захист читацького щоденника». Наші читачі, переможці обласного конкурсу «Найкращий читач року» мали змогу побувати на форумі видавців у Львові.

«Канікули з книгою» під такою назвою проходять літні читання в бібліотеці. Це різноманітні конкурси, вікторини, ігри. Діти проходять відпочити, почитати, помалювати.

Районна дитяча бібліотека як методичний центр спрямовує свою діяльність на поширення кращого досвіду бібліотек України по бібліотеках-філіях. Систематично проводяться експертно-діагностичний аналіз діяльності бібліотек районів, впроваджуються активні форми підвищення кваліфікації: семінари, тренінги, школи, дні професійного спілкування. Питання, які розглядаються на семінарах, актуальні за змістом, різноманітні за формою. Теми семінарів:

 • Краєзнавча робота з дітьми: напрямки діяльності, пріоритети та перспективи. (2008рік)

 • Соціальний захист населення в інформаційно-бібліотечному просторі (Консультація)

 • «Бібліотека - центр культури та духовного розвитку дітей» (2009 р)

 • Роль бібліотеки у формуванні патріотичної громадянської самосвідомості у різних вікових груп читачів. Консультація РДБ за темою «Партнерство бібліотеки, батьків, вчителів по патріотичному вихованню читачів дітей» (2009)

 • Семінар-тренінг «Організація і проведення масових заходів у бібліотеці». Консультація ЦДБ «Масові заходи для дітей в рамках різних цільових програм»

 • Тренінг «Програмна діяльність бібліотеки – запорука підвищення якості обслуговування користувачів різних вікових груп»

 • Факультет бібліотечних знань для молодих бібліотекарів.

 • Лабораторія професійної майстерності

Щорічно здійснюється 8 – 10 виїздів до бібліотек-філій з метою надання методичної і практичної допомоги, надаються консультації з питань організації дитячого читання, нових форм популяризації літератури.

Сьогодні жодна дитяча бібліотека не може динамічно розвиватися, вирішувати нагальні проблеми та якісно обслуговувати своїх користувачів без соціального партнерства. Вже протягом тривалого часу ми співпрацюємо з органами культури та освіти, соцзахисту, громадськими організаціями. Але найдавніші, особливо плідні відносини та цілковите взаєморозуміння склалися у нас з освітянами міста та районним відділом освіти, вихователями дитячих садочків, шкільними бібліотекарями як міста, так і району. Бібліотека інформує про нові надходження вчителів –предмеників. Разом з шкільними бібліотекарями проводимо конкурси «Кращий читач року», Тиждень дитячого читання. Не проходять без допомоги центру соцзахисту заходи до Дня інвалідів, День захисту дітей, свята Миколая.

Засоби масової інформації є давніми і надійними інформаційними партнерами бібліотек. Так, бібліотеки району завжди знаходять підтримку на сторінках газети «Прибузький вісник»

Ми намагаємося робити все можливе, щоб книжкові багатства стали духовними багатствами дітей, щоб кожна книга знайшла свого читача.Похожие:

Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нові якості iconМороз Наталя Костянтинівна, заступник директора по роботі з дітьми Березнегуватської цбс дитяча бібліотека сьогодні : нові можливості, нова якість обслуговування
Березнегуватська районна дитяча бібліотека заснована в 1950 році. В 1959 році для неї було побудовано приміщення, в якому вона знаходиться...
Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нові якості icon«Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування»
Бібліотека… Древня і вічно юна оселя людського розуму. Ряди книжкових полиць містять у собі допитливий науковий пошук, насолоду прекрасним,...
Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нові якості iconМиколаївська обласна бібліотека для дітей ім. В. Лягіна інформаційний простір бібліотек, що обслуговують дітей: нові технології, нові можливості
У сучасному суспільстві особлива роль покладається на обслуговування в бібліотеках дитячого населення
Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нові якості icon“Нові можливості бізнес-асоціацій у глобальному світі” 19 березня 2010 року
Нові-старі можливості або заходи торговельного захисту в Україні та їх регулювання
Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нові якості iconАнкета для участі в відборі на школу "Нові люди нові ідеї"
Харкові проходитиме традиційне навчання молодих лідерів, організоване за підтримки комунального закладу "Харківський міський центр...
Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нові якості iconДержавний стандарт початкової загальної освіти
Нові освітні реалії передбачають формування філософії сучасного європейця — «навчання упродовж життя», яка дає усвідомлення необхідності...
Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нові якості iconІноземні мови 2012-2013 н р
Нові освітні реалії передбачають формування філософії сучасного європейця — «навчання упродовж життя», яка дає усвідомлення необхідності...
Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нові якості iconПрограма курсу «технології веб 0 для бібліотек І користувачів: нові можливості розвитку середовища»
«технології веб 0 для бібліотек І користувачів: нові можливості розвитку середовища»
Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нові якості iconПрограма конференції традиційно охоплює три основні тематичні секції медіабізнес, медіааудиторія/реклама та медіаконвергенція. Організатор конференції Незалежна асоціація телерадіомовників. Учасники секції «Нова медіааудиторія/реклама»
Києві відбудеться щорічна IV міжнародна конференція «Нові медіа нові можливості» про перехід традиційних медіа у веб-формат
Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нові якості iconУспішна історія громадської організації «Центр Громади» с. Нові Мартиновичі Новомартиновицький комітет самоврядування, Давидівська сільська рада Пирятинського району
На благодатній Полтавській землі, на кордоні Полтавської та Київської областей розташувалося гарне, сучасне село з назвою Нові Мартиновичі....
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©gua.convdocs.org 2000-2015
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы

Разработка сайта — Веб студия Адаманов