«Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування» icon

«Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування»Название«Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування»
Дата конвертации07.05.2013
Размер111.63 Kb.
ТипДокументы
скачать >>>

Вишнякова Олена Володимирівна,

заступник директора по роботі з дітьми

Казанківської ЦБС

«Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування»

( з досвіду роботи Казанківської районної бібліотеки для дітей)

Переступайте наш поріг,

Вам буде добре в цій оселі:

Гомер громово гряне в ріг,

Заплаче мужньо Руставелі.

Шекспір відкриє високості.

Наш Гоголь обезсмертить край,

І Пушкін вас запросить в гості.

Запалить душу вам Тарас,

І заквилить чарівно Леся…

Тож не минайте наш поріг,

Беріть скарби нетлінні в руки:

Нема прекрасніших доріг,

Ніж в цей вселюдський храм науки.

П.Гоць

Бібліотека… Древня і вічно юна оселя людського розуму. Ряди книжкових полиць містять у собі допитливий науковий пошук, насолоду прекрасним, здобуття знань, повагу і так – до нескінченності.

Неможливо уявити сучасне життя без бібліотек, куди кожна людина може прийти, щоб отримати необхідну інформацію або «підзарядити» свою душу духовними багатствами, залишеними нам у спадщину.

Бібліотека – добрий чарівник, до якого приходять, навчившись читати.

Тож сьогодні я презентую роботу нашої районної бібліотеки для дітей.

Казанківська районна дитяча бібліотека розпочала своє існування з 1948 року, з книжкової шафи, яка стояла в бібліотеці для дорослих. Самостійною стала 28 квітня 1954 року і отримала назву Казанківська дитяча районна бібліотека. На даний час бібліотека – головна книгозбірня для дітей району, в якій зібрана вітчизняна та зарубіжна література. Бібліотека посідає провідне місце у вихованні читачів – дітей. Завдяки послугам бібліотеки читачі задовольняють різноманітні навчальні, загальноосвітні, культурні, дозвіллєві проблеми.

На даний час бібліотека розташована в орендованому, пристосованому приміщенні і знаходиться з тильної сторони районного будинку дитячої та юнацької творчості. Це приміщення отримали дві організації в 1971 році. Районний відділ освіти та Районний відділ культури. Саме приміщення стоїть на балансі РВНО і на даний час знаходиться в аварійному стані. Покрівля всього приміщення потребує заміни. Останній ремонт в бібліотеці був у 1985 році. З тих пір ми самі своїми силами підтримуємо належний вигляд в бібліотеці.

Кількість читачів у минулому році становила – 1279, згідно з єдиною картотекою – 725. Відвідувань в минулому році було -12478, видано примірників – 24446, з них дітям до 15 років – 24151.На 1.01.2010 року книжковий фонд нараховував – 25371 примірник, з них книг – 24996, періодичних видань -375. У минулому році ми отримали 191 примірник : з них книг – 108, періодичних видань – 83. На 2010 рік здійснено передплату 26 назв періодичних видань на суму 2060 грн. Книжковий фонд застарілий, мало творів сучасних дитячих письменників. Бракує творів шкільної програми. Зміст книжкового фонду – універсальний. Доступ читачів до фонду – відкритий.

Бібліотека має 2 сучасних комп’ютери, які мають доступ до мережі Інтернет. Плануємо придбати ще один комп’ютер та створити читацьке Інтернет - місце. Також плануємо придбати аудіо - та відео - засоби, які так необхідні для проведення масових заходів. За власні кошти працівники придбали для бібліотеки цифровий фотоапарат та модем для швидкісного Інтернету,(до цього був звичайний Інтернет – не зовсім зручний в роботі). Також в Казанківській ЦБС 3 філії (Казанківська селищна, М-Гулаківська та В-Балківська) мають комп’ютери, 2 з яких (М-Гулаківська та Казанківська селищна) мають вихід в Інтернет.


^ Бібліотека вирішує такі завдання:

 • Максимальне задоволення читацьких запитів, впровадження ефективних форм і методів популяризації книги;

 • Розвиток творчих здібностей і навичок самостійного пізнання, самоосвіти і самореалізації особистості;

 • Створення максимально комфортних умов для роботи користувачів та працівників бібліотеки, підвищення якості обслуговування;

 • Співпраця з іншими закладами культури, творчими організаціями, щоб бути складовою частиною культурної сфери району;

 • Забезпечення фізичного та інтелектуального доступу до інформаційних ресурсів користувачам з особливими потребами;

 • Сприяння розвитку у дітей соціальних та естетичних навичок, інтересу до літератури та мистецтва, навчання користуванню бібліотечними ресурсами та послугами;

Важливим напрямком стало те, що планування роботи здійснюється згідно з впровадженням комплексних державних та місцевих програм. Наприклад:


«Діти Казанківщини»

Проблема виховання і захисту підростаючого покоління ніколи не втратить своєї актуальності. Основні завдання програми спрямовані на вивчення реальних можливостей щодо забезпечення прав дитини на охорону здоров"я, оздоровлення, освіту та виховання, залучення до національної та світової культури.

Заходи:

 • Літературно – розважальна програма «За мир в усьому світі»

 • Літературний ранок «Дамо земну кулю дітям»

 • Виставка дитячих малюнків «У кожному малюнку сонце»

 • Свято рідної мови «Рідна мова з пісні та любові»

 • Ерудит – лото «Хочу все знати»

 • Віртуальна мандрівка – вікторина «Жила була казка»

 • Акція «Читаймо книги про війну – це подарунок наш на свято Перемоги» (огляди, рекомендаційні бесіди, написання читачами відгуків на прочитані книги. Кращі роботи друкувалися в районній газеті. Перший відгук було надруковано в районній газеті за 30 січня під назвою «Юні герої страшної війни». Це був відгук на книгу О.Авраменка «Гінці з неволі» учениці 7 класу Новоданилівської ЗОШ Мар"яни Іваськевич. Відгуки друкувалися під рубрикою «До 65-річчя Великої Перемоги»

Також було проведено:

 • урок мужності «І оживе в дитячій пам’яті війна»

 • інформаційні години «Закон захищає дитинство» тощо.«Здоров"я нації»

Програма ставить за мету пропаганду та вивчення реальних можливостей щодо забезпечення прав дитини на охорону здоров"я та формування пріоритету здорового способу життя, забезпечення збереження довкілля.

Заходи:

 • Хвилини – інформини «Про шкідливі звички та їх наслідки»

 • Міні – експедиції «Цілющі скарби мого краю»

 • Години застереження «Молодь та СНІД – це серйозно»

 • Районний конкурс «Молодь за здоровий спосіб життя»

 • Конкурс малюнка ( разом з БДЮТ)«Обдаровані діти - майбутня еліта нації»

Сприяння виробленню якісно нового підходу до забезпечення дітям повноцінного розвитку відповідно до їхніх потреб та уміння, для їх гармонійного розвитку.

Організовуємо роботу щодо сприяння розвитку творчих здібностей і талантів дітей. Забезпечуючи інформаційні та культурні потреби юних читачів, співпрацюємо з гуманітарною гімназією та школами мікрорайону, районною музичною школою, а також з будинком дитячої та юнацької творчості.

З відкриттям гімназії, ми поставили собі за мету працювати з цією категорією читачів. Здійснюємо керівництво читанням, що значно впливає на досягнення конкретних результатів у навчанні. Для гімназистів складаються рекомендаційні списки, які їм допомагають для подальшого навчання, для написання рефератів, повідомлень, а також науково – дослідних робіт МАН (Малої академії наук). Щоб діти вміли чітко формулювати читацький запит, вільно орієнтуватися в різноманітності джерел інформації, прилучитися до довідкової та енциклопедичної літератури, організовуємо та проводимо «Літературні кругозори», пізнавальні ігри «Ерудит – лото», експрес – подорожі «Компас у книжковому морі», змагання книжкових ерудитів тощо. Всі ці заходи проводяться на базі гімназії бібліотекарем відділу обслуговування 5 – 9 класів Казаріною О.П.

Такою організацією роботи ми намагаємось зробити бібліотеку дитячим осередком творчості, знань та культури, привчити дітей до перлин літератури, до кращих надбань української та світової культури, сформувати прагнення та інтерес до книги, як до джерела духовного розвитку, сприяти розвиткові естетичних почуттів та смаку, високих моральних цінностей.


«Крок до Європи»

Формування у дітей високогуманних уявлень про Україну та її історію, традиції, соціальну спрямованість у конкретних історичних умовах розвитку країни, державні взаємозв’язки з країнами Європи, ознайомлення читачів з культурою та традиціями цих країн.

Цікавими та змістовними стали такі заходи:

 • Урок державності «Соборність України: від ідей до сьогодення»

 • Літературна вікторина «Екскурс в історію»

 • Літературна мандрівка «Моя Україна – вільна держава, з нею пов’язую долю свою», складовою якої є віртуальна мандрівка «7 чудес України».

 • Уроки державності «Історичні постаті України» і «Невідома Україна»

 • З великим задоволенням діти знайомляться з віртуальною мандрівкою «^ Галопом по Європах»«Казанківська родина»

Діти і книга. Яку роль книга відіграє в житті юного покоління? Це питання хвилює не тільки нас, бібліотекарів, а й батьків. Тож працівниками книгозбірень створені книжкові виставки «Моя сім"я, книга і я», «Сімейна академія», «Азбука сімейного виховання», «Батьківська академія» та ін.. Для батьків та юних читачів розробляємо та випускаємо друковану продукцію: «Виховання інтересу до читання у дітей» (поради батькам), «Що треба знати про читання для освіти» (пам’ятка читача). З батьками проводяться рекомендаційні бесіди «Що читати нашим дітям» та «Про що читають наші діти». Традиційні в нас такі заходи, як «Посвята в читачі», під час яких першокласникам організовуємо екскурсію до бібліотеки, знайомимо з правилами користування бібліотекою. Після заходу книги малятам не даємо, вчитель бере певну кількість книг, які потім всі дружно читають у групі продовженого дня. Дітей ми запрошуємо прийти до нас з батьками. І буває так, що відразу ж після уроків малята ведуть своїх мам, бабусь до бібліотеки. З батьками ми проводимо бесіди щодо збереження книг, про відповідальність за взяті книги. Діти хочуть брати нові, яскраві видання, а вони дорого коштують. Знайомимо батьків з роботою нашої бібліотеки. Іноді батьки відвідують масові заходи .

Для наших читачів організовуємо тематичні полиці «Що читали ваші мами й тата», на яких експонуємо книги минулих років. За змістом вони дуже цікаві, та чомусь сучасний читач не звертає на них уваги. Це такі книги як, В. Осеєва «Васьок Трубачов та його товариші», Ю. Збанацький «Курилові острови», «Між добрими людьми», О. Іваненко «Рідні діти» та ін.. (наші читачі хочуть читати страшилки, фентезі, дитячі детективи або просто нічого не хочуть читати)


Виконуючи соціальну місію, бібліотека приділяє особливу увагу користувачам з особливими потребами – це діти з фізичними обмеженнями, діти – сироти, усиновлені діти, діти з неблагополучних та багатодітних сімей. В районній бібліотеці таких користувачів 27. Буває дуже важко працювати з ними. Приходять до бібліотеки, щоб побешкетувати. Був у нас і такий хлопчик, який кожного разу намагався поцупити книжку чи журнал. Проводимо з ними бесіди індивідуально, намагаємося знайти до кожної дитини окремий підхід. Намагаючись забезпечити дітям з обмеженими можливостями кращий доступ до бібліотечних ресурсів, працівники дитячої бібліотеки здійснюють книгоношення. У нас таких читачів 3.

Вже не перший рік продовжується робота зі сприяння розвитку творчих здібностей і талантів дітей – користувачів бібліотек району. Крім того, плануємо роботу з літніми шкільними оздоровчими таборами. В дитячій бібліотеці з цією метою впроваджується цільова програма «Книга та дозвілля» в координації з Будинком дитячої та юнацької творчості. Програма ставить за мету популяризацію книги за допомогою масової та індивідуальної роботи, сприяння формуванню творчого потенціалу дітей. Керуючись цією програмою, ми працюємо за такими напрямками:

 • Виявлення творчих здібностей дітей

 • Розвиток творчого мислення та уяви

 • Інформування дітей про необхідну літературу

 • Залучення до культурних і літературних цінностей

 • Виховання у дітей любові до української культури, розвитку естетичних смаків, художньо-творчих здібностей

 • Організація змістовного дозвілля.

Працюємо в тісному контакті з гуртками «Юні друзі природи», «М"яка іграшка», «Народна вишивка», «Бісероплетіння», «Рідний край», «Туристсько – краєзнавчий». Для засідань гуртків складаємо тематичні добірки літератури проводимо бібліографічні огляди, розробляємо вікторини з історії рідного краю, беремо участь в туристичних міні-експедиціях, під час яких проводимо бесіди «Заповідними стежками Казанківщини», «Вулиці розповідають», «Історичне минуле краю».

Складаємо план проведення розважально – пізнавальних заходів для дітей-гуртківців:

 • Народознавча година «Січень крокує – свята дарує»

 • Конкурсно – розважальні програми до дня Святого Валентина «Я + ТИ»

 • Конкурсно – розважальні ігри «Сучасна пані», «Сучасний джентльмен»

 • Свято гумору «По морю сміху – під прапором усмішок»

 • Свято матері «Поведи нас, мамо, добрими стежками»

 • Розважально – ігрові програми «Віддамо цей світ дитині» (1 червня)

«Щасливий берег дитинства» (1 травня)

Для вихованців літнього оздоровчого табору «Лідер» розробляємо та організовуємо цикли заходів:

 • Конкурсна програма «Ми - туристи»

 • Вікторина «Знавці спорту»

 • Конкурс на краще прочитання гуморески «Жартівливе меню»

 • Екологічна бесіда «Збережемо природу» та багато інших заходів.

Для проведення заходів широко використовуємо комп’ютерну техніку та Інтернет – ресурси. Наше прагнення поновити методику масової роботи співпадає з бажанням самих читачів отримувати інформацію у живій, емоційно – насиченій, незвичній для них формі.

Для старшокласників організовуємо віртуальні мандрівки, використовуючи для цього Вебліографічні дайджести «Міста – музеї України», «Храми України», «Заповідні місця України» (із серії «Перлини України»), «Рукотворні дива України» (із серії «Скарбничка України»).

Розпочали впроваджувати нові, нетрадиційні бібліотечні уроки (у формі презентації). Такі уроки ми знайшли в Інтернеті, проте повністю в оригіналі не використовуємо – переробляємо, доповнюємо своїми матеріалами, складаємо свій текст уроку.

Для малят використовуємо комп’ютерні вікторини, залучаючи до цього мультимедійні засоби, з яких діти отримують інформацію про чарівний світ казки, переглядаючи фрагменти мультфільмів.

За допомогою Інтернету виконуємо бібліотечні довідки, якщо потрібну інформацію не вдається знайти у фонді бібліотеки. При чому, це все робиться дуже швидко. У нас два комп’ютери мають вихід в Інтернет.

Другий рік в системі Ірбіс ведемо електронні картотеки: систематичну, краєзнавчу і тематичну. Вони дуже зручні у пошуку потрібної інформації. Вказати потрібну тему – і видається список матеріалів, в яких можна знайти потрібну інформацію.

Приділяємо велику увагу збереженню книжкових фондів. Систематично проводимо вибіркові перевірки нових надходжень, книг державної програми, облік періодичних видань.

З метою збереження фондів та заходів щодо заборгованості користувачів, організовуємо загальносистемні масові заходи: дні, тижні повернутої книги «День пробаченого боржника» та «У книг нема канікул». При бібліотеках діють гуртки «Книжкова лікарня», «Живи, книго». В районній бібліотеці діє гурток «Юні друзі бібліотеки», члени якого допомагають працівникам здійснювати дрібний ремонт літератури. Бібліотекарі ведуть певну роботу з боржниками – нагадують про термін повернення книг до бібліотеки та розносять класним керівникам списки боржників.

В нас працює читацьке любительське об"єднання «Книголюб» та ляльковий театр книги «Буратіно». За участю лялькового театру проводимо бібліотечні уроки, огляди літератури , бесіди з культури читання.

Своєю роботою ми намагаємося ефективно поєднувати традиційні форми роботи з багатим арсеналом нових бібліотечних форм і методів, які дають можливість ефективно реалізувати свій бібліотечний досвід.Похожие:

«Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування» iconМороз Наталя Костянтинівна, заступник директора по роботі з дітьми Березнегуватської цбс дитяча бібліотека сьогодні : нові можливості, нова якість обслуговування
Березнегуватська районна дитяча бібліотека заснована в 1950 році. В 1959 році для неї було побудовано приміщення, в якому вона знаходиться...
«Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування» iconДитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нові якості
Концепція Державної цільової програми підтримки та розвитку читання на період до 2015 року,яка була схвалена розпорядженням Кабінету...
«Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування» iconМиколаївська обласна бібліотека для дітей ім. В. Лягіна інформаційний простір бібліотек, що обслуговують дітей: нові технології, нові можливості
У сучасному суспільстві особлива роль покладається на обслуговування в бібліотеках дитячого населення
«Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування» icon“Нові можливості бізнес-асоціацій у глобальному світі” 19 березня 2010 року
Нові-старі можливості або заходи торговельного захисту в Україні та їх регулювання
«Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування» iconБондарчук Антоніна Дмитрівна. Сьогодні дитяча бібліотека є книжковим домом, де діти отримують цікаву і корисну інформацію, здійснюють захоплюючі мандрівки в таємничий світ природи, беруть активну участь в різноманітних конкурс
У своїй діяльності бібліотека керується Конституцією і законами України, постановами Верховної Ради України, рішеннями керівних органів...
«Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування» iconПрограма конференції традиційно охоплює три основні тематичні секції медіабізнес, медіааудиторія/реклама та медіаконвергенція. Організатор конференції Незалежна асоціація телерадіомовників. Учасники секції «Нова медіааудиторія/реклама»
Києві відбудеться щорічна IV міжнародна конференція «Нові медіа нові можливості» про перехід традиційних медіа у веб-формат
«Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування» iconДитяча бібліотека сьогодні
Веселинівська цдб постійно намагається робити все для формування у наших користувачів потреби в читанні, залученні до читання якомога...
«Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування» iconКонкурс «Молодь тестує якість» "Додаткове джерело інформації" Роботу
А більшість це робить мало не щоденно, присвоюючи гігабайти інформації. На сьогодні Інтернет надає величезні можливості. Кількість...
«Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування» iconНаказ №421/44/64 м. Київ Про утворення Робочої групи з відбору та впровадження Національного проекту «Нове життя» нова якість охорони материнства та дитинства»
«Про затвердження переліку проектів із пріоритетних напрямів соціально-економічного та культурного розвитку (національні проекти)»...
«Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування» iconНаказ №421/44/64 м. Київ Про утворення Робочої групи з відбору та впровадження Національного проекту «Нове життя» нова якість охорони материнства та дитинства»
«Про затвердження переліку проектів із пріоритетних напрямів соціально-економічного та культурного розвитку (національні проекти)»...
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©gua.convdocs.org 2000-2015
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы

Разработка сайта — Веб студия Адаманов