Світові процеси Випуск 12 (87) 31 березня 4 квітня icon

Світові процеси Випуск 12 (87) 31 березня 4 квітняНазваниеСвітові процеси Випуск 12 (87) 31 березня 4 квітня
Дата конвертации12.04.2013
Размер202.74 Kb.
ТипДокументы
скачать >>>


ПРЕЗИДЕНТСЬКИЙ ФОНД "УКРАЇНА"


Інститут стратегічних оцінок


Щотижневий аналітичний

моніторинг


Макроекономіка. Політика.

Світові процеси


Випуск 12 (87)

31 березня - 4 квітня

2008 р.

З М І С Т


І. МАКРОЕКОНОМІКА…………………………………………….. 3


Підписано важливі документи, що мають сприяти

поглибленню співробітництва між Україною та США……………. 3


За І квартал 2008 р. план надходжень до

державного бюджету перевиконано на 8,5 відсотка………………. 4


Погіршуються прогнози світової економіки………………………. 5


У РФ відчутно прискорюються темпи

економічного зростання……………………………………………… 6


"Северсталь" збільшує свої активи в США…………………………. 8


Україна втрачає позиції транзитної держави……………………….. 9


Казахстаном зроблено крок до законодавчого

забезпечення політики диверсифікації у

транспортуванні енергетичної сировини……………………………. 10


ІІ. ПОЛІТИКА…………………………………………………………. 11


Річниця президентського указу про розпуск ВР:

стан українського парламентаризму викликає

серйозне занепокоєння…………………………………………………. 11


Партія "Єдиний центр" як новий суб'єкт коаліції……………………. 13


БЮТ готується до президентських виборів…………………………… 15


ІІІ. СВІТОВІ ПРОЦЕСИ……………………………………………… 17


Результати саміту НАТО в Бухаресті: серйозна поразка

США і особисто Дж.Буша - оцінки західних ЗМІ……………………. 17


Населення Тайваню не підтримує курс

на незалежність острова……………………………………………….. 18


Туреччина на межі принципових політичних змін………………….. 19


Мусульман вперше в історії стало

більше за католиків……………………………………………………. 20


І. МАКРОЕКОНОМІКА


Підписано важливі документи, що мають сприяти

поглибленню співробітництва між Україною та США


Під час візиту Дж.Буша у нашу країну підписано "Дорожну карту", яка декларує пріоритети українсько-американських відносин на середньо- і короткострокову перспективу. Документ визначає 12 напрямків таких пріоритетів. Йдеться про поглиблення інтеграції України у європейські, євроатлантичні та глобальні інституції; сприяння реформі правової системи та боротьбі з корупцією; поліпшенню інвестиційного клімату; перебудову системи енергетичної безпеки; здійснення реформ у військовій сфері; співробітництво у галузях високих технологій, космічної та протиракетної оборони; боротьбі з туберкульозом, ВІЧ/СНІДом та інші.

Водночас підписано Угоду про співробітництво у дослідженнях та використанні космічного простору, у якій, зокрема, йдеться про те, що українські ракетно-будівельні підприємства будуть поставляти ракетні комплекси для запуску американських супутників.

Підписано також Угоду про торгівельне і інвестиційне співробітництво, яке має сприяти лібералізації торгівлі між обома країнами, а також зростанню американських інвестицій в українську економіку. За оцінками МЗС України, Угода має слугувати створенню у перспективі зони вільної торгівлі (ЗВТ) між США та Україною.

Українська громадськість позитивно оцінює підписання відповідних документів. Важливо, щоб вони не залишилися голослівними деклараціями. Для цього необхідна системна організаційна робота, яка фактично унеможливлюється зростаючим знеціненням потенціалу дієздатності української влади, її виконавчої та законодавчої структур.

Довідково: у 2007 р. експорт українських товарів у США зменшився на 12,5%. Він становив всього 2,1% українського експорту. Натомість імпорт із США зріс на 59%. Його частка в українському імпорту складає 2,3%.

На США припадає всього 4,9% іноземних інвестицій в українську економіку.

США мають ЗВТ з Канадою, Мексикою, Австралією, Сінгапуром, Чилі та Південною Кореєю.

^ За І квартал 2008 р. план надходжень до

державного бюджету перевиконано на 8,5 відсотка


За оперативними даними Держказначейства, надходження до загального фонду державного бюджету за січень-березень 2008 р. склали 37,5 млрд грн, що на 43% або на 11,3 млрд грн більше, ніж за аналогічний період 2007 р. Виконання плану за І кв. 2008 р. склало 108,5% - понад план зібрано майже 3 млрд грн доходів.

Протягом березня цього року до загального фонду держбюджету надійшло 12,1 млрд грн доходів. Це на 28% або (на 2,7 млрд грн) більше відповідного показника березня 2007 р. і на 10% (1,1 млрд грн) перевищує планові показники. Зокрема, від митниці надійшло 7,7 млрд грн, що становить 142% встановленого на місяць плану і на 85% або на 3,6 млрд грн перевищує показники березня 2007 р. Загалом за перші три місяці 2008 р. Державною митною службою забезпечено збір доходів у сумі 19,3 млрд грн, або 130% від затвердженого плану на І квартал. Порівняно з січнем-березнем минулого року митні надходження збільшилися на 78% (на 8,4 млрд грн). Більш скромними є результати податківців. Від ДПА у березні 2008 р. до держбюджету надійшло 3,7 млрд грн доходів. За результатами січня-березня цього року, податківці забезпечили надходження 15,3 млрд грн доходів до загального фонду держбюджету, що на 13% або 1,8 млрд грн перевищує аналогічний показник 2007 р. За три місяці 2008 р. відшкодовано ПДВ на суму 7,6 млрд грн (142% плану).


^ Погіршуються прогнози світової економіки


Висока інтегрованість української економіки у світовий економічний простір (частка експорту сягає близько 60% ВВП) зумовлює нашу зростаючу залежність від світової кон'юнктури. У зв'язку з цим влада має враховувати суттєве погіршення відповідних прогнозів, які оприлюднено на цьому тижні. Йдеться, насамперед, про розрахунки МВФ, який втретє поспіль знижує прогнози світового зростання ВВП у 2008 р. з 5,0% (як прогнозувалося раніше) до 4,1% і нині - до 3,7%. Причина - "найтяжча фінансова криза з часів Великої Депресії 1929-1933 років". Під впливом кризи світова економіка вже втратила 1,2 трлн дол. Прогнозується, що зростання ВВП у 2008 р. у США становитиме всього 0,5% (2007 р. - 2,2%), у Німеччині - 1,2% (2007 р. - 2,5%), у країнах єврозони - 1,3% (2007 р. - 2,7%), в Японії - 1,4%. Низькі темпи зростання, за оцінками МВФ, збережуться і в 2009 р. (зокрема у США - 0,6%).

Відповідні прогнози підтвердили цього тижня і експерти міжнародного агентства Fitch. За їх оцінками, у 2008 р. зростання ВВП у США становитиме 1,0%, в Японії - 1,3%, у Великобританії - 1,4%, у єврозоні - 1,7%.

Привертають увагу заяви офіційних посадовців США, що пролунали цього тижня, у яких, по суті, вперше публічно визначається реальність загрози економічної депресії. Про це заявили, зокрема, міністр фінансів Г.Паульсон, а також керівник ФРС Б.Бернанк. Виступаючи перед членами Конгресу США, останній зазначив: "на сьогоднішній день існує ймовірність того, що ВВП у першій половині 2008 р. не лише не виросте, а й незначною мірою зменшиться". Водночас, за словами Б.Бернанка, у другому півріччі економіка США повинна набрати обертів завдяки заходам, ухваленим урядом і Федеральною резервною системою. Враховуючи безпосередній вплив відповідних процесів на українську економіку, ми будемо постійно звертатися до їх аналізу і в наступних випусках нашого моніторингу.

^ У РФ відчутно прискорюються темпи

економічного зростання


На цьому тижні Міністерство економіки РФ оприлюднило підсумки роботи економіки за січень-лютий 2008 р. За два місяці ВВП зріс на 7,8% (у лютому - на 8,2%). На 6,0% збільшилися обсяги промислового виробництва (обробна промисловість - 7,7%, добувна - 1,4%). Металурги збільшили виробництво на 6,0%. На 30,2% зросли обсяги будівництва. Реальні грошові доходи населення збільшилися на 11,2%. Привертають увагу і такі показники: за два місяці експорт російської продукції зріс на 57,1%. Щоправда, такий результат досягнуто завдяки рекордному зростанню цін на енергоносії (фізичний обсяг експорту російської нафти з початку року зменшився на 5,3%). На 32,2% зросли обсяги імпорту. Надзвичайно високі параметри економічного зростання у перші два місяці дали підставу Мінекономіки РФ підвищити річний прогноз ВВП з 6,5% до 7,1%. На тлі значних ускладнень світової економіки, реальних загроз входження США, Японії та окремих країн ЄС у стан економічної депресії, відповідні перспективи російської економіки представляються достатньо вагомими.

Водночас потрібно враховувати і вузькі місця економіки РФ. Існує реальна загроза "перегріву" економіки, викликаного надмірністю пропозиції грошей. У 2007 р. обсяги кредитів зросли більш як на 50%, що суттєво перевищує темпи ВВП. Економічна система виявляє неспроможність продуктивного освоєння зростаючого напливу нафтодоларів. Як повідомив О.Кудрін, протягом останніх восьми років Росія за рахунок високих цін на нафту на світових ринках одержала додаткові 475 млрд дол., з яких 72% (більше 340 млрд) потрапили до бюджетної системи (для порівняння зазначимо, що капіталізація "Газпрому" становить 300 млрд дол.).

У зв'язку із прискоренням економічної динаміки все більшою мірою дається взнаки нерозвиненість машинобудування, а також інфраструктурних галузей, насамперед транспортної та енергетичної систем. Гострою стає проблема електрозабезпечення. Мають місце факти, коли підприємства вимушені зупинятися через недоліки електропостачання.

Позначається і недостатність виробництва якісних товарів широкого вжитку, що стимулює далеко не в усьому виправдане зростання відповідного імпорту, а також інфляційні процеси. За січень-березень інфляція зросла на 4,7% (у т.ч. у березні - на 1,2%). За експертними оцінками, у річному вимірі відповідний показник становитиме 14,0 відсотків.

З урахуванням цих недоліків представляються достатньо обґрунтованими акценти російської влади на пріоритетність розвитку електроенергетики, будівництві доріг та особливо - на відчутному стимулюванні житлобудівництва, насамперед індивідуального. У багатьох країнах Заходу динаміка будівництва житла є основним індикатором економічної кон'юнктури. Привертають увагу і плани стосовно зниження впродовж трьох років на 1,5-2,0% ВВП рівня державного (бюджетного) споживання. Якщо РФ вдасться реалізувати задекларовані цілі розвитку відповідних сегментів економіки, то це може надати економічному процесу значно більшої збалансованості.


"Северсталь" збільшує свої активи в США


Російська "Северсталь" продовжує нарощувати свої активи. Наприкінці березня п. р. завершилися переговори щодо придбання російським гігантом одного із найбільших американських сталеплавильних заводів Sparrows Point у Балтиморі, який належить "Arcelor-Mittal". Вартість відповідної оборудки, яка має офіційно завершитися у другому кварталі, становитиме 810 млн дол. Як відомо, на придбання відповідного підприємства претендував і Індустріальний союз Донбасу. Йдеться про вже третє металургійне підприємство на території США, яке належатиме "Северстали". Їх загальна потужність становитиме 8,3 млн т сталі на рік. У підсумку загальний обсяг виробництва цієї компанії зросте до 24,2 млн т сталі на рік (2007 р. - 17,5 млн т). Минулого року вартість реалізованої продукції "Северстали" склала 15,2 млрд дол. (зростання - 22,5%), чистий прибуток - 1,94 млрд дол.


^ Сталеплавильні активи "Северстали" в США
Рік

Ціна купівлі /будівництва, млн дол.

Потужність, млн т

Severstal North America

2004

285

3,04

Sever Corr

2007

880

1,3

Sparrws Point

2008

810

3,6


*

* *

За повідомленням преси, російська гірничо-металургійна група "Мегел", яка спеціалізується на випуску іржостійких спецсталей та спецсталепродукції оголосила про свої наміри придбати британську компанію Oriel Resources, яка займається виробництвом нікелю та феросплавів і має активи в Росії та Казахстані. Вартість відповідної оборудки може скласти 1,5 млрд дол. Йдеться, таким чином, про ще одне підтвердження стратегії російського монополістичного бізнесу, спрямованої на завоювання у найближчій перспективі міцних позицій не лише на світових паливо-енергетичних, а й металургійних ринках.

*

* *

За експертними оцінками, у середньостроковій перспективі зберігатиметься тенденція до зростання світових цін на металопродукцію. За прогнозами Федерації металургів, відповідне зростання у 2008 р. становитиме 29%. Про підвищення цін вже оголосили найбільші виробники сталі - Arcelor Mittal, Corus (Європа), Steel Group(Китай), Baosteel Group та інші.

^ Україна втрачає позиції транзитної держави


Ненадійність України як транзитної держави і необхідність (яка пов'язується із цим чинником) диверсифікації шляхів транспортування російського газу, в якій зацікавлена не лише РФ, а й країни ЄС, зумовлюють зростаючі інвестиції. За щойно оприлюдненими даними "Газпрому", вартість будівництва лише газопроводу Nord Stream по дну Балтійського моря становитиме не 6 млрд дол., як це прогнозувалося у 2006 р., а майже 12 млрд дол. (7,4 млрд євро). Протяжність Nord Stream становитиме 1,2 тис. км. Його першу конструкцію потужністю 27,5 млрд м3 газу у рік (остаточна потужність - 55 млрд м3) планується завершити у 2010 р.

Всього на сьогоднішній день офіційно існує п'ять проектів транзиту газу в обхід України. Вони відчутно перевищують відповідний потенціал нашої держави. Це російські проекти "Голубой поток" (16 млрд м3), "Южный поток" (30 млрд м3), "Nord Stream" (55 млрд м3), "Nabucco" (30 млрд м3), а також друга магістраль газопроводу Ямал-Європа по території Білорусі, Польщі до Німеччини (23,5 млрд м3). Йдеться про будівництво трубопровідних магістралей потужністю понад 150 млрд м3 газу. Орієнтовна вартість відповідних проектів оцінюється в суму 35-40 млрд дол. Введення в експлуатацію зазначених потужностей має завершитися до 2014-2015 рр. Для порівняння вкажемо, що у 2007 р. обсяг транзиту російського газу через Україну склав близько 112 млрд м3. У разі успішної реалізації відповідних проектів значимість України як транзитної держави відчутно послабиться.


^ Казахстаном зроблено крок до законодавчого

забезпечення політики диверсифікації у транспортуванні

енергетичної сировини


На минулому тижні нижня палата парламенту Казахстану схвалила законопроект щодо ратифікації Договору з Азербайджаном про співробітництво у транспортуванні нафтогону Баку - Тбілісі - Джейхан (БТД). По цьому нафтогону казахська нафта, видобуток якої до 2011-2012 рр. має відчутно зрости, піде на Захід. Передбачається, що потужності нафтогону поступово зростатимуть з 23 млн до 56 млн т нафти на рік. Відповідний документ внесено у верхню палату - сенат, який має прийняти остаточне рішення щодо його схвалення. Йдеться про законодавче забезпечення проголошеної Казахстаном політики багатовекторності у транспортуванні енергетичних ресурсів.


ІІ. ПОЛІТИКА


Річниця президентського указу про розпуск ВР:

стан українського парламентаризму викликає

серйозне занепокоєння


Минув рік, як В.Ющенко видав указ про дострокове припинення повноважень ВР та проведення позачергових парламентських виборів. Деякі аналітики вважають, що за цей період вдалося досягти суттєвих здобутків у демократичному поступі України: парламентські сили досягли політичного компромісу, наслідком якого стало проведення позачергових виборів. Міжнародні спостерігачі визнали треті вибори поспіль такими, що відповідають демократичним стандартам.

Не відкидаючи ці позитивні моменти, слід наголосити на тому, що перебіг політичних подій за останній рік призвів український парламентаризм до стану, який викликає надто серйозне занепокоєння. Потрібно нагадати про тривале конфліктне протистояння політичних сил, використання деструктивних засобів, що призводило до тривалих періодів повної недієздатності ВР. Парламентські політичні сили, як у владній коаліції, так і в опозиції, занурились у владні суперечки та обстоювання своїх корпоративних інтересів, нехтуючи національними пріоритетами та вирішенням нагальних проблем держави і суспільства.

За півроку після виборів парламентарі не спромоглися навіть обрати заступників голови ВР. Владна коаліція внаслідок незначного "запасу міцності" та, передусім, перманентних внутрішніх суперечностей неспроможна забезпечити скільки-небудь стабільну і ефективну роботу ВР. Це в свою чергу небезпечно порушує збалансованість владних інституцій: український парламент перетворився у найслабкішу ланку у трикутнику ВР - Президент - КМУ. Фактично не забезпечується підконтрольність і підзвітність уряду перед парламентом, ВР залишається осторонь принципових моментів і рішень урядової політики.

На жаль, і потужна за чисельністю депутатського корпусу парламентська опозиція не демонструє конструктивних підходів та державницької відповідальності. Черговим наочним свідченням нинішнього стану українського парламентаризму стала неспроможність ВР 01.04.08 р. звільнити депутатів, які (всупереч конституційним вимогам) суміщають роботу в парламенті із посадами у виконавчій владі.

Громадськість не може залишатися осторонь надто значущих для Української Держави проблем розвитку парламентаризму. Саме парламентська демократія є серцевиною владної моделі всіх, без винятку, країн Об'єднаної Європи. Загрозу занепаду та деградації парламентаризму в Україні слід вважати вкрай небезпечною для розбудови європейської демократичної держави, реалізації стратегічних національних пріоритетів. Очільники вищих державних інституцій, конструктивно налаштовані політичні сили і громадські рухи повинні консолідувати свої зусилля для реалізації дієвих та невідкладних кроків до подолання небезпечної кризи у розвитку українського парламентаризму.


^ Партія "Єдиний центр" як новий суб'єкт коаліції


01.04.08 р. коаліції не вдалося забезпечити результативне голосування у ВР питання про звільнення з посад керівників Антимонопольного комітету та Держкомтелерадіо. Народний депутат фракції "НУ-НС" Я.Кендзьор звинуватив у цьому депутатську групу "Єдиний центр". За його словами, фракція "НУ-НС" має намір на найближчій зустрічі з В.Ющенком поставити питання про те, для чого створений "ЄЦ". Один із лідерів "НУ-НС" М.Катеринчук, коментуючи відповідну ситуацію у ВР, також звернув увагу на "окрему позицію", що зайняла нині нова партія "ЄЦ".

За оцінками аналітиків, події, про які йдеться, є підтвердженням того, що у середині фракції "НУ-НС" все більшою мірою даються взнаки суттєві протиріччя, відсутність координації і взаємодії між "НУ" і В.Ющенком, між президентським Секретаріатом і частиною фракції "НУ-НС". Саме це зумовило створення партії "ЄЦ", що може перебрати на себе частину функцій, пов'язаних з підготовкою організаційних структур до майбутніх президентських виборів. Як зазначається у ЗМІ, "ЄЦ" буде позиціонувати себе як проект, що намагатиметься об'єднати Схід і Захід України. З цією метою "ЄЦ" спробує залучити до своїх лав еліту східних регіонів, причому можливо це буде частина політиків, які зараз входять до ПР.

Попри те, що експерти доволі песимістично оцінюють електоральні перспективи "ЄЦ", на наш погляд, відповідний проект може суттєво вплинути на розстановку сил у ВР. Йдеться про фактичне оформлення нового суб'єкта не лише "НУ-НС", а й коаліції загалом. Незважаючи на невелику кількість парламентарів, що увійшли до "ЄЦ", ця депутатська група може суттєво впливати на результативність голосувань у ВР. Не виключається, що (за певних обставин) "ЄЦ" може виступити каталізатором розпаду коаліції, або її переформатування. У цій ситуації посилюється ймовірність активізації пошуку (насамперед з боку БЮТ) варіантів інтеграції у формат коаліції блоку Литвина, а також розширення співпраці з комуністами.

*

* *

02.04.08 р. партія "ЄЦ" оприлюднила заяву, у якій звинуватила БЮТ у його позиції стосовно кадрових питань, що несе загрозу демократичній коаліції. Як зазначається у заяві, "руками коаліції вирішується перша половина питання - зняття з посади, а за допомогою інших фракцій (зокрема, комуністів) вирішуються кадрові питання, вигідні тільки БЮТ". "ЄЦ" закликав БЮТ до конструктивної роботи по виконанню взятих на себе зобов'язань, зокрема завершити прийняття 10 із 12 законопроектів, передбачених коаліційною угодою.

Можна очікувати, що і надалі "ЄЦ" буде здійснювати політичний тиск на БЮТ. "ЄЦ" намагатиметься реалізувати завдання В.Ющенка та його Секретаріату, спрямовані на зміцнення позицій чинного Президента як у ВР, так і, насамперед, на наступних президентських перегонах. З цією метою "ЄЦ" буде використовуватися для послаблення політичної бази Ю.Тимошенко у парламенті та її суспільно-політичного рейтингу.


^ БЮТ готується до президентських виборів


За словами народного депутата фракції БЮТ Г.Задирка, його політична сила сьогодні ставить перед собою серйозні завдання і не приховує, що готується до президентських виборів. З цією метою здійснюються заходи щодо зміцнення кадрового потенціалу та партійних організацій. Черговий акцент з боку представників БЮТ на участь блоку у президентських виборах слід оцінювати як тиск на В.Ющенка та його оточення, свідоме порушення найбільш чутливого та важливого для президентських сил питання.

Подібні заяви не є випадковими. Останнім часом все більш активно "педалюється" питання щодо підпорядкованості урядової політики реалізації політичних завдань Ю.Тимошенко, насамперед, зміцненню її електоральних позицій на президентських перегонах. Зокрема, 02.04.08 р. депутат фракції "НУ-НС", член президії партії "Єдиний центр" М.Полянич зазначив, що рішення БЮТ самостійно йти на президентські вибори вже всім давно відомо. На його думку, про це свідчать популістські дії та певні економічні рішення, які мають місце сьогодні. М.Полянич також додав, що оточення В.Ющенка готується до такого кроку з боку Ю.Тимошенко.

Свідоме нагнітання БЮТ ситуації навколо президентських амбіцій Ю.Тимошенко може свідчити про бажання вирішити певне політичне завдання шляхом відповідних поступок з боку В.Ющенка, черговий раз заявляючи про свою відмову від участі у президентських перегонах та всіляку підтримку В.Ющенка як єдиного демократичного кандидата. Аналітики вважають, що таким політичним завданням БЮТ, скоріше за все, може стати забезпечення перемоги на дострокових виборах у Києві і, передусім, обрання міським головою прийнятного для себе кандидата. Не виключається, що у разі досягнення компромісу знову будуть проголошуватися заяви про непорушність демократичної коаліції. Проте фактичним наслідком таких дій, скоріше за все, стане ще більше загострення внутрішньої ситуації в коаліції, а, отже, і посилення проблем дієздатності ВР, напруженості у взаєминах парламенту, уряду і Президента.

*

* *

02.04.08 р. В.Литвин заявив, що він впевнений у неминучості позачергових виборів у ВР, як мінімум, восени цього року. Він вважає, що протистояння, яке склалося у парламенті, може мати тільки одне вирішення - позачергові парламентські вибори. Водночас, за даними соціологічних досліджень та прогнозами аналітиків, результати нових виборів можуть виявитися майже тотожними підсумкам перегонів 30.09.07 р. і призведуть лише до нового етапу протистояння у ВР та поглиблення недієздатності парламенту. Експерти вважають, що необхідно скасувати нинішню пропорційну систему із закритими партійними списками і, таким чином, суттєво посилити відповідальність депутатів перед виборцями. Окрім цього, слід зменшити залежність парламентарів від своїх партійних лідерів і не допустити запровадження імперативного мандату. Проте ці рекомендації навряд чи забезпечать системне вирішення проблеми. Все більш виразно постає питання недостатньої адекватності провідних політичних сил України нагальним завданням розвитку держави і суспільства, що потребує ґрунтовного і всебічного опрацювання стратегії вдосконалення української партійної системи.


ІІІ. СВІТОВІ ПРОЦЕСИ


Результати саміту НАТО в Бухаресті: серйозна поразка

США і особисто Дж.Буша - оцінки західних ЗМІ


Результати саміту НАТО в Бухаресті виявилися достатньо прогнозованими. Як і передбачали експерти, Альянс врешті-решт, відмовив Україні і Грузії у ПДЧ. Водночас глави держав - членів НАТО прийняли принципове політичне рішення щодо надання в перспективі Україні і Грузії членства в Альянсі. Це дозволило певним чином "зберегти обличчя", як керівництву обох країн-кандидатів, так і американському президенту - головному ініціатору приєднання Грузії і України до ПДЧ. Проте, як зазначає британська "Times", нема сумнівів, що відмова Німеччини, Франції та інших держав "старої" Європи підтримати заклик Вашингтону - серйозна поразка і особисто Дж.Буша, і США загалом. На думку видання, ця відмова також виявила глибинний розкол серед 26 членів Альянсу стосовно сучасної сутності НАТО та якими повинні бути його стосунки з Росією. "Times" піддала гострій критиці також пасивну роль Британії і особисто прем'єра Г.Брауна під час підготовки і проведення саміту. Як наголошує видання, Британія повинна залишатися в центрі НАТО, натомість вона опинилася на узбіччі Альянсу, надавши іншим можливість визначати його стратегію і політику.

Екс-міністр закордонних справ Німеччини Й.Фішер у газеті "Die Zeit" наголосив на тому, що запрошення України і Грузії до участі в ПДЧ з політичної точки зору було підготовлено геть погано, насамперед у тому, що стосується впливу цього кроку на відносини НАТО з Росією і з регіоном в цілому. Така поспішність, на його думку, пояснюється тим, що американській адміністрації необхідний, як мінімум, один позитивний результат у катастрофічному зовнішньополітичному балансі президентства Дж.Буша. Проте, як зазначає інше німецьке видання "Зюддойче Цайтунг", жоден із старих членів НАТО не побажав обговорювати такі важливі і складні питання з "кульгавою качкою" - президентом США, який залишає свою посаду. Видання наголошує, що союзники мають наміри почекати наступного господаря чи господиню Білого дому і зрозуміти, куди він чи вона захочуть повести НАТО.


^ Населення Тайваню не підтримує курс

на незалежність острова


23.03.08 р. на Тайвані проходили вибори глави адміністрації острова та два референдуми – стосовно участі Тайваню в ООН і назви, під якою острів мав долучитися до організації. За результатами виборів, переміг кандидат від опозиційної партії Гоміндан Мя Інцзю, який, набравши рекордні 7,2 млн голосів, випередив представника правлячої Демократичної партії на 17 %. Принципова відмінність у програмах кандидатів полягала у ставленні до незалежності острову: Демократична партія обстоює її здобуття, а Гоміндан традиційно виступає проти. Таким чином, населення Тайваню підтримало політичні сили, схильні до досягнення компромісу з Пекіном, що дає підстави сподіватися на зниження напруженості у регіоні загалом. Зазначене набуває особливого сенсу в контексті нинішнього загострення відносин між КНР, з одного боку, та США і ЄС   з другого, причиною якого стало жорстке придушення Пекіном заворушень у Тибеті.


^ Туреччина на межі принципових політичних змін


31.03.08 р. в Анкарі у Конституційному суді за позовом генерального прокурора Турецької республіки розпочався судовий процес щодо заборони правлячої Партії справедливості і розвитку (ПСР), яку звинувачують у "використанні релігії у політичних цілях". Позов також передбачає п'ятирічну заборону на політичну діяльність для 72 керівників ПСР, серед яких прем’єр-міністр країни Т.Ердоган.

Позивачем виступає генштаб Туреччини, який традиційно займає позицію стримування ісламського фундаменталізму. Відносини ПСР, що набрала на останніх парламентських виборах 46 % голосів виборців, і турецьких військових, за якими в країні традиційно зберігається останнє слово, виявилися остаточно зіпсованими влітку 2007 р., коли президентом Туреччини було обрано представника ПСР А.Гюля, а всю цивільну владу в країні - віддано в руки поміркованих ісламістів. До того ж Т.Ердоган готував реформу з метою обмеження впливу армії на суспільно-політичні процеси в країні.

Після блокування Францією вступу країни до ЄС Анкара прагне знайти нові довгострокові орієнтири. Серед них - курс на відновлення впливу на територіях колишньої Османської імперії, що, на думку представників чинної влади, має забезпечити стабільність на Близькому Сході. Нині вирішується, яка модель такої стабільності буде запроваджуватися - помірковано ісламістська (Т.Ердоган і ПСР), або світська за партитурами Генштабу Туреччини, що свято зберігає спадок К.Ататюрка. І хоча США та ЄС влаштовують обидва підходи, з точки зору інтересів Заходу все ж таки надійнішим виглядає другий. Це дає підстави вже найближчим часом очікувати на суттєві зміни у турецькій політиці.


^ Мусульман вперше в історії стало

більше за католиків


За повідомленням Ватикану, мусульманство нині сповідують 1,3 млрд. осіб (19 % населення Землі), а католицизм – 1,13 млрд. осіб (17,5 %). Таке випередження зафіксовано вперше. Поки християн (католиків, православних і протестантів) більше за мусульман (33 %). Проте кількість останніх швидко зростає і вже в окресленій перспективі може перевищити показник віруючих у Христа. Все це досить знакові процеси. У своїй основі вони ставлять під сумнів майбутнє нинішньої конструкції глобальних відносин, зокрема беззаперечне панівне становище Заходу. Слід враховувати й протилежне - системну кризу євроцентризму як багатовікової домінанти світового розвитку, уособлення принципів модернізму, "стандартної уніфікації", що силоміць утверджувалися у світі. Реальною альтернативою цьому є багатополярна регіоналізація і розбудова на цій основі якісно нових засад глобального світоустрою. Український політикум зобов'язаний усвідомлювати ці процеси та враховувати їх при визначенні стратегії розвитку нашої держави.
Похожие:

Світові процеси Випуск 12 (87) 31 березня 4 квітня iconСвітові процеси Випуск 11 (53) 26 березня – 3 квітня
Як це позначиться на авторитеті партії?
Світові процеси Випуск 12 (87) 31 березня 4 квітня iconСвітові процеси Випуск 11 (86) 15 21 березня
Як реагувати на ці процеси?
Світові процеси Випуск 12 (87) 31 березня 4 квітня iconСвітові процеси Випуск 113 14 20 березня
Промисловість: спад з піднесенням!?
Світові процеси Випуск 12 (87) 31 березня 4 квітня iconСвітові процеси Випуск 116 4 10 квітня
Загроза дефолту відступила!?
Світові процеси Випуск 12 (87) 31 березня 4 квітня iconСвітові процеси Випуск 13 (55) 23 27 квітня
У березні п р заробітна плата зросла на 7,7%
Світові процеси Випуск 12 (87) 31 березня 4 квітня iconСвітові процеси Випуск 112 7 13 березня
Соціальна криза: ефективність протидії?
Світові процеси Випуск 12 (87) 31 березня 4 квітня iconСвітові процеси Випуск 117 11 17 квітня
Фондовий ринок початок піднесення?
Світові процеси Випуск 12 (87) 31 березня 4 квітня iconСвітові процеси Випуск 114 21 27 березня
Економіка, криза і влада: хто кого?
Світові процеси Випуск 12 (87) 31 березня 4 квітня iconСвітові процеси Випуск 118 18 24 квітня
Апк: торік рекорд, цьогоріч спад?
Світові процеси Випуск 12 (87) 31 березня 4 квітня iconСвітові процеси Випуск 9 (51) 5 18 березня
Сша індекс Доу-Джонса впав на 1,97%. Відповідні процеси зафіксовано І на фондових біржах Сеула, Сингапура, Гонконгу, Сіднею та Шанхаю,...
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©gua.convdocs.org 2000-2015
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы

Разработка сайта — Веб студия Адаманов