Володарська районна державна адміністрація Відділ освіти Районний методичний кабінет icon

Володарська районна державна адміністрація Відділ освіти Районний методичний кабінетНазваниеВолодарська районна державна адміністрація Відділ освіти Районний методичний кабінет
страница1/4
Дата конвертации22.05.2013
Размер0.5 Mb.
ТипДокументы
скачать >>>
  1   2   3   4


Володарська районна державна адміністрація

Відділ освіти

Районний методичний кабінет


Учнівське врядування - шлях до

самореалізації шкільної молоді


Досвід Ткаченко Ірини Євгенівни,

методиста районного методичного

кабінету відділу освіти Володарської

районної державної адміністрації,

керівника гуртка «Основи

учнівського врядування» ЦТДЮ

координатора районного органу

учнівського врядування


2008


Візитна картка автора

Ткаченко Ірина Євгенівна 31 січня 1968 р.

Освіта вища

Переяслав-Хмельницький державний педагогічний

інститут ім. Григорія Сковороди,

1994 рік, педагогіка і методика початкового навчання


Стаж роботи з органами учнівського 2 роки

самоврядування


Кваліфікаційна категорія І категорія


Педагогічне звання -


Нагороди та відзнаки грамота відділу освіти

Володарської районної

державної адміністрації,

2004

Місце роботи районний методичний кабінет

відділ освіти Володарської

районної державної

адміністрації,

Володарка,

вул. Радянська, 10,

тел. 5-11-02 (269)


Відгук

про роботу районного органу учнівського врядування

Володарського району

Шкільне самоврядування в загальноосвітніх навчальних закладах нашого району дієве і вже має свої традиції. Так, наприклад, у Володарському ліцеї з 2000 року діє учнівський парламент, у Володарській ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 – шкільний уряд, у Володарській ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 – учнівська рада старшокласників, у Рудосільському НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів – ДНЗ» - дитячо-юнацьке об’єднання «Шкільна родина», всього - 21 орган шкільного самоврядування. У травні 2007 року утворилася районна рада дітей Володарщини, поштовхом для цього послугував перший збір дітей-лідерів Київщини, представників органів дитячого самоврядування навчальних закладів районів та міст області.

У квітні місяці 2007 року стартували передвиборчі перегони на посаду голови районної ради дітей Володарщини. Кандидати на посаду голови готували свої програми, організаційний комітет працював над організацією виборів та підготовкою бюлетенів для проведення виборів. 25 травня 2007 у приміщенні центру творчості дітей та юнацтва зібралися 50 лідерів учнівського самоврядування району. Претенденти на голову РРДВ представили на розсуд присутніх свої програми, які активно обговорювалися, далі була процедура голосування та підрахунок голосів. Найбільшу кількість голосів набрала Анна Слепченко, учениця Володарського ліцею. Цього ж дня було затверджено Статут та проект розвитку учнівського самоврядування району, визначили напрями своєї діяльності.

На першу сесію першого скликання депутати районної ради дітей Володарщини запросили спеціалістів районної ради Володарського району, начальника відділу освіти районної державної адміністрації, представників батьківської громадськості, разом з дорослими шукали шляхи вирішення великої кількості проблемних питань, які виникають у дитячому середовищі, дитячих колективах. Діти запросили дорослих до співпраці для реалізації усіх їх задумів та планів, уклали Угоду про співпрацю з відділом освіти та батьківською громадськістю, презентували проект «Розвиток самоврядування шкільної молоді Володарщини». Метою проекту є формування соціально адаптованої особистості, якій властиві управлінські і лідерські якості та посилення впливу виховної роботи у навчальних закладах району засобами учнівського самоврядування.

Тільки в міцному ланцюгу педагогів та батьків ми зможемо виховати освічену особистість з ціннісним ставленням до світу, до людей, до самої себе, до праці, до мистецтва, суспільства та держави. З цією метою згідно плану проходиться навчання координаторів учнівського самоврядування району, семінари – практикуми, круглі столи (разом з батьківською громадськістю), конкурси.

Діє районна рада дітей Володарщини на базі центру творчості дітей та юнацтва, координує роботу - координатор, керівник гуртка «Основи учнівського самоврядування» Ткаченко Ірина Євгенівна. Лише два роки працює РРДВ, але вже є певні результати – найбільший із них це підвищення життєвої активності, небайдужості наших дітей до того що відбувається навколо про це свідчать численні перемоги та участь шкільної молоді у змаганнях, конкурсах, акціях.


Директор ЦТДЮ П.С.Братченко


Методист Т.Л.Сурич


Зміст

 1. Візитна картка автора ……………………………………………………..3

 2. Відгук про роботу районного органу учнівського самоврядування……4

 3. Опис досвіду роботи……………………………………………………….7

4.Додатки

         1. 4.1.Статут діяльності……………………………………………………….14

  1. 4.2.Структура діяльності …………………………………………………..21

  2. 4.3.Угода про співпрацю…………………………………………………...23

     1. 4.4.Проект ««Розвиток самоврядування шкільної молоді

         1. Володарщини»……………………………………………………………....24

  3. 4.5.Проект «Вивчаємо та реалізуємо свої права»……………………….. 32

  4. 4.6.Проект «Власні засоби масової інформації»………………………….35

  5. 4.7.Інформаційний вісник РРДВ…………………………………………..36

  6. 4.8.Проект «Ми за здоровий спосіб життя»………………………………37

  7. 4.9.Проект «Вірю в майбутнє твоє, Україно!»……………………………40

  8. 4.10.Сценарії заходів………………………………………………………..44

  9. 4.11.Світлини ……………………………………………………………….50

 1. Використана література…………………………………………………….51Опис досвіду методиста РМК, керівника гуртка

«Основи учнівського самоврядування», координатора

учнівського самоврядування Володарського району

Вступ

Демократизація суспільства без соціальної активності, громадянської позиції його членів не може бути повною, оскільки в людей укорінюється байдужість до всього. Тільки соціальна активність, здатність громадян приймати свідомі рішення та відповідати за них, роблять кожного громадянина діяльнісним учасником подій, що відбуваються в державі.

Молодь – органічний суб’єкт економічного, політичного, соціокультурного життя суспільства. Труднощі, з якими вона стикається у процесі свого входження в соціум, засвоєння норм суспільної поведінки часто зумовлюються невідповідністю потреб та сподівань молодих людей реальним викликам суспільства. Одним зі шляхів вирішення цих суперечностей є створення умов і можливостей для самореалізації молоді, здійснення власного внеску в процес розвитку суспільства творчою працею, активною участю у прийнятті рішень.

Ефективними формами виховання та навчання завжди були практична робота, пізнання через особисту діяльність, через відчуття відповідальності і особистої значущості - тож саме учнівське самоврядування, на нашу думку, може сприяти вирішенню основного завдання школи – виховання активної та повністю адаптованої до різних обставин життя людини.

Сьогодні учнівське самоврядування, як підхід до організації навчально –виховного процесу, має потенційні можливості для реалізації участі шкільної молоді у процесах прийняття рішень на рівні школи, району, області та всієї держави.


^ Шляхи розвитку учнівського самоврядування

Володарщини

Шкільне самоврядування в загальноосвітніх навчальних закладах нашого району дієве і вже має свої традиції. Так, наприклад, у Володарському ліцеї з 2000 року діє учнівський парламент, у Володарській ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 – шкільний уряд, у Володарській ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 – учнівська рада старшокласників, у Рудосільському НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів – ДНЗ» - дитячо-юнацьке об’єднання «Шкільна родина», всього - 21 орган шкільного самоврядування. Донедавна шкільні дитячі організації жили своїм життям, приймали участь у районних масових заходах, організовували різноманітні змагання, акції в закладах де навчаються. Ми, дорослі, виношували думку про те, що потрібно об’єднатися, виробити єдину програму діяльності. У травні 2007 року це сталося. Поштовхом послугував перший збір дітей-лідерів Київщини, представників органів самоврядування навчальних закладів районів та міст області, і розпочалася робота:

 • створили ініціативну групу з педагогів, практичних психологів, батьків, дітей - лідерів;

 • вивчили та проаналізували літературу з психології, громадянського виховання, соціології;

 • провели моніторинг діяльності шкільних органів учнівського самоврядування району;

 • ознайомилися з досвідом роботи асоціації дитячих організацій «КРОНА» Ставищанського району;

 • визначилися з назвою організації, розробили Статут (додаток 1), структуру діяльності (додаток 2).

У квітні місяці 2007 року стартували передвиборчі перегони на посаду голови районної ради дітей Володарщини, кандидати на посаду голови готували свої програми, організаційний комітет працював над організацією виборів та підготовкою бюлетенів для проведення виборів. 25 травня 2007 у приміщенні центру творчості дітей та юнацтва зібралися 50 лідерів учнівського самоврядування району. Претенденти на голову РРДВ представили на розсуд присутніх свої програми, які активно обговорювалися, далі була процедура голосування та підрахунок голосів. Найбільшу кількість голосів набрала Анна Слепченко, учениця Володарського ліцею. Цього ж дня було затверджено Статут та проект розвитку учнівського самоврядування району, визначено напрями діяльності.

На першу сесію першого скликання депутати районної ради дітей Володарщини запросили спеціалістів районної ради Володарського району, начальника відділу освіти районної державної адміністрації, представників батьківської громадськості, разом з дорослими шукали шляхи вирішення великої кількості проблемних питань, які виникають у дитячому середовищі, дитячих колективах. Діти запросили дорослих до співпраці для реалізації усіх їх задумів та планів, уклали Угоду (додаток 3) про співпрацю з відділом освіти та батьківською громадськістю, презентували проект «Розвиток самоврядування шкільної молоді Володарщини» (додаток 4). Метою проекту є формування соціально адаптованої особистості, якій властиві управлінські і лідерські якості та посилення впливу виховної роботи у навчальних закладах району засобами учнівського самоврядування.

Завдання проекту:

 • розроблення організаційної структури самоврядування, яка буде забезпечувати формування морально-духовної життєво компетентної особистості, яка успішно самореалізується в соціумі як громадянин, сім’янин , професіонал;

 • розвиток організаторських та управлінських якостей учнівської

молоді;

 • стимулювання та реалізація творчого потенціалу підростаючого покоління;

 • формування вміння в робити вибір, відстоювати свої права, права колективу;

 • надання дітям знань в галузі політики, підвищення рівня їх мовної культури, етики поведінки й естетики;

 • координація діяльності шкільних учнівських організацій;

 • створення дієвої районної ради дітей Володарщини.

На сесії визначили нормативно-правове забезпечення нашого проекту, а саме:

Конвенція ООН про права дитини, Національна доктрина розвитку освіти України у ХХІ столітті, Закони України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про місцеве самоврядування», «Концепція громадянського виховання особистості в умовах розвитку української державності, Статут ради дітей Володарщини, Угода про співпрацю між відділом освіти Володарської районної державної адміністрації, батьківською громадськістю та районною радою дітей Володарщини.

Накреслили основні напрями реалізації проекту:

 • організація діяльності районного та шкільних органів учнівського самоврядування;

 • організація діяльності районної та шкільних «Шкіл лідерів учнівського самоврядування»;

 • створення та випуск щоквартального інформаційного вісника районної ради дітей Володарщини.

Запросили до партнерської діяльності районну раду, районну державну адміністрацію, районне управління юстиції, відділ у справах сім’ї та молоді, відділ у справах фізичної культури та туризму, центр соціальних служб для дітей сім’ї та молоді, службу у справах неповнолітніх, районний центр зайнятості, районну громадську організацію «Червоний хрест», працівників кримінальної міліції у справах з неповнолітніми, центральну районну лікарню,

територіальну телестудію «ГРАНТ».

Впровадження проекту розраховано на 10 років: з 01.01.2007 року до 01.09.2017 року.

Районною радою дітей Володарщини організовано роботу комісій, а саме:

- з питань захисту прав дитини;

- з питань загальної та позашкільної освіти;

- з питань екології та краєзнавства;

- з питань культури та дозвілля;

- з питань спорту та здорового способу життя;

- з питань толерантності та духовного розвитку;

- з питань преси та інформації;

- з питань роботи з дітьми молодшого та середнього шкільного віку;

- мандатна комісія;

- виборча комісія.

Кожна з вищезазначених комісій має свої завдання, свої функції, розробляють свої проекти діяльності. Вже презентували свої проекти і працюють за ними: комісія з питань захисту прав дитини розробила проект «Вивчаємо та реалізуємо свої права» (додаток 5); комісія з питань преси та інформації - «Власні засоби масової інформації» (додаток 6) – випуск інформаційного вісника РРДВ «Шкільний екватор» (додаток 7); комісія з питань спорту та здорового способу життя – «Ми за здоровий спосіб життя» (додаток 8); комісії з питань загальної та позашкільної освіти з питань культури та дозвілля розробили спільний проект «Вірю в майбутнє твоє, Україно!» (додаток 9) та ін.

Поступово розширюється та удосконалюється діяльність районного та шкільних органів учнівського самоврядування, діти стають більш активнішими і організованішими. Шкільні дитячі організації , відповідно до власних статутів та згідно планами роботи, організовують свою діяльність спільно з координаторами учнівського самоврядування, вчителями, класними керівниками та батьками. Використовуються різноманітні форми роботи: індивідуальні та групові бесіди; години спілкування; диспути та лекції; психологічні тренінги; змагання, конкурси, фестивалі; презентація різноманітних проектів; зустрічі з фахівцями. Координаторами учнівського самоврядування, заступниками з виховної роботи, педагогами організаторами, вчителями, класними керівниками активно впроваджується програма «Основні орієнтири виховання» учнів 1-12 класів загальноосвітніх навчальних закладів.

Формування особистості лідера, розвиток його організаторських здібностей здійснюється завдяки різноманітним формам соціально - педагогічної роботи у шкільних, районній школі лідерів. Особливе місце в системі районного дитячого самоврядування належить гуртку «Основи учнівського самоврядування», який працює на базі центру творчості дітей та юнацтва. У виявленні та розвитку потенційного лідера використовуємо різноманітні форми роботи :

 • анкетування;

 • оригінальні запрошення до гуртка;

 • листівки, портфоліо про життя членів гуртка;

 • дискусії, круглі столи;

 • створення власного іміджу;

 • підготовка та проведення різноманітних заходів;

 • складання сценаріїв;

 • тренінги (проводять практичні психологи, тренери за програмою «Діалог», «Рівний-рівному», «Майбутнє починається сьогодні»);

 • ділові ігри;

 • залучаємо до співпраці батьків дітей – лідерів, запрошуємо їх до участі у заходах, які готують діти.

На заняттях гуртка діти опановують вмінням організувати та спланувати роботу будь-якого органу дитячого самоврядування, самостійно складати сценарії (додаток 10), проекти заходів (додатки 5,6,8), розподіляти доручення, співпрацювати з іншими організаціями, навчаються працювати з молодшими школярами. Так, влітку під час оздоровлення, вже два роки поспіль, наші лідери виконують функції загонових вожатих, набувають навичок організації дитячого колективу, виявляють свої лідерські здібності, проявляють ініціативу і творчість.


Висновок


Районна рада дітей Володарщини працює лише два роки, півтора року працює гурток «Основи учнівського самоврядування», - та вже є пені досягнення: в травні 2007 року на районному зборі лідерів шкільних органів учнівського самоврядування створено районний орган учнівського самоврядування – районну раду дітей Володарщини, було обрано голову районної ради дітей Володарщини, затверджено Статут діяльності, визначено діяльність комісій ради, на першій сесії першого скликання було підписано трьохсторонню Угоду про співпрацю дітей, відділу освіти та батьківської громадськості. Комісією з питань преси та інформації було розроблено проект "Власні засоби масової інформації», є власна газета, яку діти назвали "Шкільний екватор". Розробляються проекти, втілюються в життя. В цьому році обов'язково проведемо районний конкурс на кращу презентацію проекту. Наші лідери побували на чотирьох обласних зборах лідерів учнівського самоврядування, голова районної ради дітей Володарщини, учениця Володарського ліцею Слепченко Анна в минулому році побувала на Всеукраїнському зборі лідерів в Артеці, та на відкритому пленарному засіданні сесії обласної ради дітей Київщини, яке проходило у сесійній залі Київської обласної ради. Звичайно, проблем багато, але коли бачиш допитливі дитячі очі, які горять бажанням, відразу спадають на думку слова В.О.Сухомлинського «Моє заповітне бажання – передати тобі ту життєву мудрість, яку називають умінням жити» (лист до дочки).


Додаток 1


Погоджено Затверджено

Начальник відділу освіти Установчою сесією __________П.Ф.Аврамчук районної ради дітей

Володарщини

від 25.05.2007р. від 25 травня 2007р.


СТАТУТ


^ РАДИ ДІТЕЙ ВОЛОДАРЩИНИ


Володарка 2007


1. Загальні положення


  1. . Рада дітей Володарщини – це добровільне незалежне об'єднання дітей району.

  2. . Рада є незалежною від будь – якого політичного руху.

  3. . Може співпрацювати , реалізувати певні проекти, з політичними об'єднаннями, але при цьому залишатися аполітичними.

  4. . Рада керується у своїй діяльності Конституцією України, Конвенцією ООН про права дитини, Законами України "Про об'єднання громадян" та "Про молодіжні та дитячі громадські організації", чинним законодавством , даним Статутом.

  5. . Діяльність ради будується на засадах законності, добровільності, самоврядування, гласності, рівноправності його членів і поширюється на загальноосвітні навчальні заклади району.

  6. . Рада взаємодіє з державними установами , органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями та об'єднаннями, які дотримуються демократичних та гуманістичних принципів, співпрацює з батьками дітей та підлітків.


^ 2. Мета і завдання


2.1. Метою діяльності ради є:

2.1.1. розвиток творчого потенціалу дітей та юнацтва;

2.1.2. захист їх прав та інтересів, залучення до участі у громадському житті, у прийняті рішень на рівні району, області;

2.1.3. налагодження контактів, обмін інформацією, координація дій учасників ради та реалізація спільних проектів.

2.2. Завданнями ради є:

2.2.1. розбудова демократичної системи учнівського самоврядування в районі, створення життєздатних органів учнівського самоврядування;

2.2.2. стимулювання розвитку й реалізації лідерського потенціалу юнаків та дівчат у різних сферах її життєдіяльності;

2.2.3. забезпечення умов для повноправної участі учнівської молоді у прийнятті рішень, широкого залучення молоді до формування органів самоврядування знизу доверху;

2.2.4. утвердження конструктивної взаємодії в трикутнику "педагогічний

колектив - учні – батьки" з метою розв'язання спільних проблем;

2.2.5. формування соціальної активності і життєвої компетентності особистості на основі таких соціальних умінь: готовність до участі в процесах державотворення, здатність визначати форми та способи своєї участі в житті суспільства, готовність взяти на себе відповідальність, здатність до самостійного життєвого вибору на основі гуманістичних цінностей;

2.2.6. формування в учнівської молоді правової культури, надання їй допомоги в оволодінні способами і методами реалізації своїх прав в державі і суспільстві;

2.2.7. сприяння культурному розвиткові, духовному збагаченню молоді.

2.3 Для здійснення мети і завдань, визначених цим Статутом, рада:

2.3.1. представляє і захищає законні інтереси своїх членів у громадських та державних органах;

2.3.2. здійснює інформування дітей та молоді про їх права та свободи відповідно до Конвенції ООН про права дитини та чинного законодавства України;

2.3.3. проводить соціологічні дослідження та опитування серед дітей та підлітків з питань життєдіяльності;

2.3.4. налагоджує шляхи співробітництва з дитячими, молодіжними організаціями, парламентами дітей в Україні та за її межами;

2.3.5. складає та реалізує різноманітні програми та проекти для дітей та підлітків району;

2.3.6. організовує семінари, тренінги, конференції, масові заходи як для ділового, так і дозвільного спрямування;

2.3.7. може мати свої засоби масової інформації.

  1   2   3   4Похожие:

Володарська районна державна адміністрація Відділ освіти Районний методичний кабінет iconНемирівська районна державна адміністрація Відділ освіти Районний методичний кабінет Немирів 2012-2013 навчальний рік Інформаційно-методичний бюлетень «Освіта Немирівщини»
Спільне навчання батьки і спеціалісти сприймають по-різному: як педагогічну проблему, організаційне питання, проблему моральних,...
Володарська районна державна адміністрація Відділ освіти Районний методичний кабінет iconКіцманська районна державна адміністрація відділ освіти районний методичний кабінет
Сталевар через кілька годин радіє з вогненного потоку металу – це вершина його мрії. Орач, сіяч, хлібороб через кілька місяців милується...
Володарська районна державна адміністрація Відділ освіти Районний методичний кабінет iconКіцманська районна державна адміністрація відділ освіти, молоді та спорту
Проінформувати про проведену роботу до 02. 11. 2012 р відділ освіти, молоді та спорту Кіцманської райдержадміністрації (Галіцька...
Володарська районна державна адміністрація Відділ освіти Районний методичний кабінет iconУкраїна коломийська районна державна адміністрація івано-франківської області відділ освіти

Володарська районна державна адміністрація Відділ освіти Районний методичний кабінет iconУкраїна коломийська районна державна адміністрація івано-франківської області відділ освіти

Володарська районна державна адміністрація Відділ освіти Районний методичний кабінет iconКіцманська районна державна адміністрація відділ освіти, молоді та спорту
«Про заходи у зв’язку з 70-ми роковинами початку насильного вивезення мирного населення з території окупованої України на примусові...
Володарська районна державна адміністрація Відділ освіти Районний методичний кабінет iconКіцманська районна державна адміністрація відділ освіти, молоді та спорту
Народного проекту «Повернені імена» з пошуку родичів загиблих воїнів у Великій Вітчизняній війни, відділ освіти, молоді та спорту...
Володарська районна державна адміністрація Відділ освіти Районний методичний кабінет iconКіцманська районна державна адміністрація
Відділ освіти, молоді та спорту вул. Шевченка, 7, м. Кіцмань, Чернівецької обл., 59300 тел.(03736) 2-13-54
Володарська районна державна адміністрація Відділ освіти Районний методичний кабінет iconКіцманська районна державна адміністрація відділ освіти, молоді та спорту
Ода від 14. 08. 2012 №01-31/63 «Про затвердження плану заходів у зв'язку з 70-ми роковинами початку насильного вивезення мирного...
Володарська районна державна адміністрація Відділ освіти Районний методичний кабінет iconВасилівська районна державна адміністрація запорізької області відділ освіти затверджую
Діяльність відділу освіти райдержадміністрації у 2011 році була зосереджена на розвитку доступності, піднесення якості та забезпечення...
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©gua.convdocs.org 2000-2015
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы

Разработка сайта — Веб студия Адаманов