Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання виробництва І обігу спирту етилового, коньячного І плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” icon

Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання виробництва І обігу спирту етилового, коньячного І плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”НазваниеПояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання виробництва І обігу спирту етилового, коньячного І плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”
Дата конвертации05.06.2013
Размер57.18 Kb.
ТипПояснювальна записка
скачать >>>

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА


до проекту Закону України


Про внесення змін до Закону України
“Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”


(щодо заборони продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у малих архітектурних формах)


1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Одним із провідних завдань Української держави завжди було та залишається забезпечення здоров’я своїх громадян, зниження рівня захворюваності населення. Беззаперечним є те, що один з найбільш негативних факторів, що впливають на українців, становить вживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Через надмірне споживання алкоголю та тютюну в Україні зростає кількість хворих на алкоголізм, цироз печінки, рак легень, гострий та хронічний панкреатити, облітеруючий ендартереїт (гангрену нижніх кінцівок), алкогольну енцефалопатію тощо. Зв’язок цих хвороб із вживанням алкогольних та тютюнових виробів є загальновизнаним – у країнах із суровими законодавчими обмеженнями торгівлі тютюновими та алкогольними виробами всі перелічені захворювання майже не зустрічаються і давно стали казуїстикою.

Стосовно алкогольних напоїв необхідно зауважити, що смертність пов’язана із їх вживанням набагато вища за офіційну статистику. Адже шкода алкогольних напоїв не обмежується лише хворобами. Значна кількість злочинів здійснюється саме у стані алкогольного сп’яніння, алкоголь є передумовою багатьох так званих нещасних випадків(дорожньо- транспортних пригод на фоні алкогольного сп’яніння, виробничих травм через вживання алкоголю тощо).

Проте, незважаючи на загальносвітове визнання шкідливості алкоголю та тютюну, значна кількість населення України продовжує споживати їх.

Не в останню чергу така негативна тенденція викликана широким розповсюдженням в Україні торгівлі тютюном та алкоголем, недостатністю законодавчих обмежень у цій сфері та порушенням підприємцями, які здійснюють згадану торгівлю, навіть тих вимог, які прямо встановлені.

Так, слід зазначити, що майже всі підприємці, які торгують алкогольними напоями та тютюновими виробами у малих архітектурних формах (кіосках, наметах, лотках тощо) у тій чи іншій мірі порушують чинне законодавство.

За своїм визначенням мала архітектурна форма як правило не може відповідати вимогам встановленим до продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” та Правилам роздрібної торгівлі алкогольними напоями затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 р. № 854.

Вказаними правилами, від суб’єктів господарської діяльності, що здійснюють роздрібний продаж вимагається, зокрема, обладнання приміщень та споруд, у яких здійснюється продаж, відповідним торговельно-технологічним устаткуванням (вітринами, прилавками, пристінними гірками тощо), охоронною і протипожежною сигналізацією, достатнім освітленням, опаленням і вентиляцією, а у випадках, передбачених законодавством, забезпечення умов для зберігання матеріальних цінностей.

Правилами також передбачено спеціальний температурний режим зберігання алкогольних напоїв, особливий порядок їх розміщення (за групами, видами і марками), вимоги щодо спеціальної професійної освіти працівників, які безпосередньо здійснюють зберігання та продаж алкогольних напоїв.

Звичайно дотримання всіх цих вимог неможливо при здійсненні продажу алкогольних напоїв у малих архітектурних формах – адже за своїм визначенням стаціонарні малі архітектурні форми є тимчасовими приміщеннями, а пересувні малі архітектурні форми взагалі не мають закритого приміщення для тимчасового перебування відвідувачів.

Крім того, необхідно звернути увагу на те, що більшість малих архітектурних форм, що здійснюють підприємницьку діяльність, розташовані у громадських місцях – у тому числі на зупинках громадського транспорту, у підземних переходах, біля закладів культури та відпочинку, спортивних споруд тощо. Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” заборонено споживання алкоголю у вищеназваних місцях.

Разом з тим згаданий Закон прямо не забороняє продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів у вищезазначених місцях, обмежуючись загальним та неконкретним посиланням на заборону торгівлі у “невизначених для цього місцях”. На жаль, підприємці, що здійснюють підприємницьку діяльність у цій сфері, тлумачать цю прогалину у законодавстві як прямий дозвіл на торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами у громадських місцях.

Чинним законодавством заборонено споживання алкоголю у громадських місцях. Але неможливо боротися із споживанням алкоголю, якщо у тих же самих місцях проводиться його масовий продаж.

Отже, на необхідність конкретизації норм Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” та зменшення споживання населенням України алкогольних напоїв та тютюнових виробів викликає нагальну потребу заборони продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у малих архітектурних формах.

^ 2. Цілі і завдання прийняття акта

Основною метою проекту Закону є забезпечення належного рівня здоров'я громадян, обмеження споживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів шляхом заборони продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у малих архітектурних формах.

Основним завданням цього Закону є конкретизація норм чинного Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” щодо заборони продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у невизначених для цього місцях. Пропонується це здійснити шляхом поширення заборони продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів не лише на торгові автомати, але й на інші малі архітектурні форми, зокрема кіоски, намети, лотки.


^ 3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Внесений законопроект встановлює заборону продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у стаціонарних та пересувних малих архітектурних формах, зокрема у кіосках, наметах, торговельних автоматах, лотках.

Крім того, з метою уникнення двозначних тлумачень терміну “мала архітектурна форма” у проекті закону запропоновано доповнити Закон України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” визначеннями термінів “стаціонарна мала архітектурна форма” та “пересувна мала архітектурна форма” з урахуванням специфіки сфери регулювання законопроекту. Змін до інших законів не потребує.


^ 4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

На сьогодні питання продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів регулюється Законами України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення”, постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 р. № 854 “Про затвердження Правилам роздрібної торгівлі алкогольними напоями” та іншими нормативно-правовими актами.

Поняття малої архітектурної форми на сьогодні не встановлено на рівні Законів України, проте надається у постанові Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2009 р. № 982 “Про затвердження Порядку розміщення малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності”


^ 5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує видатків з Державного бюджету України.


6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” дозволить припинити продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів у невизначених для цього місцях, тим самим зменшивши їх споживання населенням.

Реалізація проекту Закону сприятиме зменшенню кількості хвороб пов’язаних з вживанням алкогольних напоїв та кримінальних злочинів скоєних у стані алкогольного сп’яніння, а отже – подовженню строку та покращенню якості життя населення України.


Народний депутат України Пінчук А.П.

(посвідчення № 498)
Похожие:

Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання виробництва І обігу спирту етилового, коньячного І плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” iconЗакон україни про внесення змін до Закону України "Про державне регулювання виробництва І обігу спирту етилового, коньячного І плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів"
Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”
Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання виробництва І обігу спирту етилового, коньячного І плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” iconПорівняльна таблиця до проекту Закону України Про внесення змін до Закону України
Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”
Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання виробництва І обігу спирту етилового, коньячного І плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” iconПостанова від 2011 р. № Київ
Відповідно до статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового,...
Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання виробництва І обігу спирту етилового, коньячного І плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” iconОбґрунтування необхідності прийняття постанови
Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів″ (далі...
Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання виробництва І обігу спирту етилового, коньячного І плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” iconЗакон україни про внесення змін І доповнень до Закону України "Про державне регулювання виробництва І обігу спирту етилового, коньячного І плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" щодо впровадження
Виробники або імпортери (або пов'язані з ними суб'єкти господарювання) тютюнових виробів відпускають тютюнові вироби у торгівлю за...
Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання виробництва І обігу спирту етилового, коньячного І плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” iconРішення від № Про заборону торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами в стаціонарних об'єктах малої архітектурної
Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових...
Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання виробництва І обігу спирту етилового, коньячного І плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” iconРішення до відома населення міста через засоби масової інформації
Дніпропетровської обласної ради від 16. 05. 2013 №вих-1386/0/2-13, керуючись Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні”,...
Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання виробництва І обігу спирту етилового, коньячного І плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” iconШановний Миколо Янович! З 01. 08. 2012 набув чинності закон
Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів в...
Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання виробництва І обігу спирту етилового, коньячного І плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” iconПро заборону продажу та вживання алкогольних напоїв, тютюнових виробів на території коледжу
Кодексу України про адміністративні правопорушення, статті 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання...
Пояснювальна записка до проекту Закону України Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання виробництва І обігу спирту етилового, коньячного І плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” iconПро заборону продажу та вживання алкогольних напоїв, тютюнових виробів у навчальних закладах
Кодексу України про адміністративні правопорушення, статті 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання...
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©gua.convdocs.org 2000-2015
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы

Разработка сайта — Веб студия Адаманов