Звіт по проекту \"Служба захисту виборців\". Виборчі спори icon

Звіт по проекту "Служба захисту виборців". Виборчі спориНазваниеЗвіт по проекту "Служба захисту виборців". Виборчі спори
Дата конвертации11.03.2013
Размер133.01 Kb.
ТипЗвіт
скачать >>>

Звіт по проекту "Служба захисту виборців".

Виборчі спори.


Приоритетним напрямком роботи під час реалізації проекту "Служба захисту виборців" ВГО "КВУ", під час виборчої компанії - 2006, було надання юридичної допомоги суб’єктам та учасникам виборчого процесу. Проект реалізовувався у громадських приймальнях нашої організації, в яких юристи та адвокати, основною спеціалізацією яких є виборче (конституційне) право, надавали кваліфіковану допомогу клієнтам, які звернулися до громадських приймалень КВУ. "Служба захисту виборців" працювала у 20 регіонах України, зокрема Донецькій, Дніпропетровській, Волинській, Вінницькій, Житомирській, Запоріжській, Закарпатській, Луганській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Тернопільській, Херсонській, Хмельницькій, Сумській, Чернігівській, Чернівецькій, Черкаській областях та у Криму в м. Севастополі. За період з листопада 2005 року по травень 2006 було надана допомога понад 5 тисячам особам, серед них 1657 питань, що стосувалися виборчого права та 3502 питань, що стосувалися інших галузей права. Зокрема, звернень з трудового права - 207, сімейного - 121, цивільного - 757, кримінального -113, соціального захисту - 159. Переважали звичайні юридичні консультації, з виборчих питань налічувалося 1414, з інших галузей права - 2247. Юристи брали активну участь не лише в консультуванні громадян, а й у судових справах, відповідно за звітний період справ, у судах, які стосувалися виборчого процесу налічувалося 83 та справ з інших питань - 361. Судові справи, які принесли позитивний результат - 401, з виборчого законодавства - 53. Найбільш часто зустрічалися питання, з виборчого права, щодо порушення зі списками виборців, таких звернення налічувалося 254, порушення пов’язані з проведенням передвиборної агітації - 34, та порушення пов’язанні з процедурою підрахунку голосів - 25, порушення, що стосувалися інших аспектів понад 600.


^ Опис найбільш цікавих (успішних) справ.

1. До Донецької громадської приймальні звернулася громадянка зі скаргою на бездіяльність голови ДВК, а саме, щодо відмови у присутності на засіданні комісії офіційних спостерігачів від громадської організації. Юристом громадської приймальні був складений позов до суду на бездіяльність комісії. Суд задовольнив позовну заяву та визнав бездіяльність голови ДВК.


2. Після оголошення результатів виборів депутатів до Херсонської міської ради політичними силами, яки не подолали 3% бар'єр або отримали замало представницьких мандатів, було створено неформальну коаліцію, яка, узагальнивши докази фактів масових порушень виборчого законодавства, розпочала пікетування міської ТВК і міськвиконкому та звернулась до Херсонської приймальні КВУ за допомогою у складанні позову та інших процесуальних документів для визнання результатів голосування і підсумків виборів депутатів ХМР недійсними (відповідач - Херсонська міська ТВК). Юристом Херсонської громадської приймальні було проведено роботу по збору доказів та складено необхідні процесуальні документи.

Спочатку суддя виніс ухвалу про залишення позову без руху з причин начебто невідповідності форми позову вимогам КАСу. Незважаючи на явну незаконність постановленої ухвали (не конкретизація позовних вимог й аргументів щодо порушень та не обґрунтування заявленого у тексті позову клопотання про забезпечення позову - не є підставою для не розгляду справи), були подані доповнення.

Справу було відкрито. В порушення вимог Кодексу адміністративного судочинства справа розглядалась суддею одноособово, ТВК представляв юрист приватної фірми на підставі довіреності виданої головою комісії, а не прийнятого рішення ТВК про доручення ведення справи юрагенству. У засідання не викликались для дачі пояснень чи свідчень керівні особи та інші члени ХМ ТВК. Рішення суду - у позові відмовити за необґрунтованістю.

Була подана апеляційна скарга, проте вона була залишена без задоволення а постанова райсуду без змін.

Хоча справа в судовому порядку не була вирішена позитивно, але вона набула широкого розголосу. Про цю справу писали всі газети області, хід даного та ін. суд. процесів постійно висвітлювався на радіо та по місцевому телебаченню.

Позивачі, вважаючи рішення судів незаконними, подали звернення до комітетів Верховної ради з питань правосуддя і боротьби з корупцією, а також планують подати заяви до Європейського суду з прав людини.


3. В ^ Конотопській приймальні мала місце гучна судова справа з приводу конфлікту у міському виборчому блоці партій "Батьківщина" та УСДП (партії). Один із кандидатів по списку кандидатів до міської ради, звернувся до міської виборчої комісії з вимогою скасувати реєстрацію перших 5 кандидатів по списку начебто на вимогу заступника голови блоку партій "Батьківщина". Не домігшись задоволення заяви у ТВК, скаржник звернувся до Конотопського суду з позовом про оскарження бездіяльності ТВК. Кандидати, щодо яких хотіли скасувати реєстрацію звернулися за допомогою до громадської приймальні. В результаті наданих консультацій вдалося затягнути судовий процес і унеможливити прийняття судового рішення - суд відмовив у задоволенні позову на початку 4 години ранку 26 березня, оскільки через 3 години розпочинається голосування.


4. До ^ Чернівецької приймальні звернувся кандидат на посаду селищного голови Кіцманського району. Даний кандидат програв вибори своєму конкуренту, однак вважав, що вибори відбулися із суттєвими порушеннями. Зокрема, його конкурент під час виборчої кампанії поширював агітаційну продукцію без вихідних даних. Комісія винесла йому попередження, однак поширення даних агітматеріалів продовжувалося на що подалі комісія закривала очі. Окрім того, не були надруковані та розміщенні на дільницях інформаційні плакати кандидата скаржника. На дільницях були інформаційні плакати його конкурента, що вплинуло на волевиявлення виборців. Окрім того, під час підрахунку голосів, кількість голосів за скаржника, яка була вказана у протоколах, виданих комісією його спостерігачам та кількість голосів за нього у протоколах, переданих в ТВК, суттєво відрізнялася. У ТВК подали меншу кількість голосів, відданих за кандидата - скаржника, Отже, він вважає, що дані порушення призвели до його поразки та вимагає перерахунку голосів.

З цього приводу Чернівецькою приймальнею була надана допомога у подання скарги до ТВК, фіксації виборчих порушень, порядку проведення агітації. ТВК скаргу не задовольнила. Після чого кандидат звернувся за захистом своїх прав до суду та подав заяву в прокуратуру.


5. Один з кандидатів на посаду Чернігівського міського голови звернувся до суду з позовом про визнання рішення територіальної виборчої комісії (ТВК) таким, що не відповідає вимогам ЗУ "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", оскільки, на його думку, протоколи дільничної виборчих комісій про підрахунок голосів на багатьох виборчих дільницях з виборів Чернігівського міського голови є такими, що не відповідають вимогам вказаного Закону і не можуть бути прийняті районною територіальною виборчою комісією, внаслідок чого необхідно провести повторний підрахунок голосів виборців. Адвокат Чернігівської громадської приймальні, який приймав участь у розгляді даної справи в якості представника третьої особи на стороні відповідача, доклав усіх зусиль, щоб довести в судовому засіданні не обгрутнованість та безпідставність позовних вимог позивача та захистити інтереси виборців, мешканців міста. В результаті розгляду справи судом винесено постанову, якою в задоволенні позову кандидата аутсайдера відмовлено, а заборону Чернігівській міській територіальній виборчій комісії на вчинення дій щодо встановлення результатів виборів Чернігівського міського голови і офіційного оприлюднення результатів виборів Чернігівського міського голови, яка була накладена ухвалою суду, - зняти.

Таким чином, відмова у задоволенні позову, який мав цілком формальні підстави, дозволила запобігти невиправданій та безпідставній тяганині з оприлюднення результатів виборів, яка порушувала права та інтереси виборців.


6. Цікавою була судова справа ^ Ужгородської громадської приймальні КВУ проти Окружної виборчої комісії (ОВК), яка відмовлялася реєструвати спостерігачів від КВУ. Ця справа набрала великого резонансу. В ході цієї справи Мукачівський міськрайонний суд зобов'язав комісії прийняти подання від КВУ. Ця справа набула широкого розголосу завдяки роботі юриста Закарпатської громадської приймальні КВУ та перс-служби ЗОВ КВУ. На судовому засіданні були присутні журналісти, які робили репортаж про дане судове засідання. Проте як відстоює КВУ свої спостерігачів, показували телевізійні медіа, як всеукраїнські канали(1+1) так і місцеві (М-студіо), окрім цього багато інших ЗМІ згадували про цей інцидент.


7. Згідно із Законом України "Про вибори народних депутатів України" ВГО "КВУ" направила до Окружної виборчої комісії подання щодо реєстрації представників КВУ в якості офіційних спостерігачів. Окружна виборча комісія прийняла Постанови, якими зареєструвала 238 активістів КВУ в якості офіційних спостерігачів. Але з'ясовується, що ОВК може надаи КВУ тільки 150 бланків посвідчень офіційних спостерігачів, мотивуючи це тим, що ЦВК надало їм тільки таку кількість посвідчень. Зважаючи на обмежений час до виборів, юрист Вінницької приймальні О. Гора подають позов до суду оскаржуючи бездіяльність ОВК, збирають відповідні документи та ставлять до відома Голову комісії про поданий позов. Одразу після надання копії позовної заяви до ОВК до Голови Правління Вінницького обласного осередку КВУ звертається Голова відповідної комісії з пропозицією щодо вирішення питання шляхом отримання чистих бланків для реєстрації офіційних спостерігачів.

Відповідно було отримано додаткову кількість посвідчень і питання було вирішене позитивно. Не зважаючи на те що справа так і не розглядалася у суді, але дуже часто питання може вирі шитися позитивно професійно складеній заяві та досвіду юриста, внаслідок чого державні органи знаходять можливості вирішити проблемні питання не чекаючи рішення суду.


8. До ^ Вінницької громадської приймальної КВУ звернулася група новообраних депутатів районної ради в м. Вінниці за допомогою в організації та проведенні установчої сесії ради. Під час розмови виявилося, що вони не мають попереднього досвіду роботи як в якості депутатів, так і досвіду праці в органах місцевого самоврядування.

Юристом було надано кваліфіковану допомогу в створенні депутатської групи з проведення установчої сесії та розробки відповідних документів. Після чого юрист також прийняв участь в роботі сесії та надав допомогу в проведенні таємного голосування з приводу обрання голови районної ради. Завдяки чому, сесія була проведена відповідно до норм чинного законодавства. Завершальним акордом було участь процесі передачі влади від старого голови новому та розробка відповідних документів.


9. До ^ Житомирської громадської приймальні звернулась група виборців, якими під час ознайомлення зі списком виборців, було встановлено, що їх не включено до списку виборців.

Юристом складено позовні заяви до суду з вимогою уточнення списку виборців, а саме включення до списку виборців зазначених громадян.

Працівники районного суду м. Житомира безпідставно відмовились приймати позовні заяви, мотивуючи тим, що ніби то було пропущено термін подання такої позовної заяви.

На вимогу юриста громадської приймальні, було проведено зустріч з головою суду. Юрист відстоював позицію, що, всупереч вимогам закону, де передбачено право виборця звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення до списку виборців. Після чого суд, все-таки, прийняв до розгляду позовні заяви про уточнення списку виборців. Та задовольнив їх.


10. Кам'янець - подільський суд, розглянувши справу за позовом клієнта ^ Кам'янець-Подільської громадської приймальні до МВ УМВСУ в Хмельницькій області та начальника МВ УМВСУ про визнання їхніх дій неправомірними та відшкодування моральної шкоди прийняв постанову, якою дії працівників МВ УМВСУ по затриманню, утриманню та виліченню агітаційних листівок визнано неправомірними і на користь клієнта приймальні стягнуто 1000 грн. відшкодування моральної шкоди.

На постанову суду Кам'янець - Подільський МВ УМВСУ було подано апеляційну скаргу. На апеляційну скаргу громадською приймальнею підготовлено заперечення де говорилося, що начальник відділу МВ УМВС безпідставно звільнений від відповідальності.

Апеляційний суд Хмельницької області залишив постанову суду першої інстанції без змін.


11. Організації партій УНП та "Пори" подали до Сєверодонецької міськради подання щодо включення своїх представників до складу міської територіальної комісії. Форма була виготовлена відповідно вимогам затвердженим ЦВК. Проте 23 грудня набули чинності зміни до закону про місцеві вибори, якими термін висування кандидатур до складу ТВК був продовжений до 4 січня. Змінами було встановлено перелік відомостей, які мали надаватися в поданнях, включаючи відомості про володіння державною мовою, наявності досвіду та спеціальної освіти чи підготовки. Такої інформації в поданнях УНП та "Пори" дійсно не було, оскільки вони робили подання відповідно до попередньої редакції Закону.

Під час сесії міськради, депутати проголосували за пропозицію профільної комісії щодо недопущення до участі у жеребкуванні 5 парторганізацій, включаючи УНП та "Пору" - через відсутність відомостей. При цьому навіть на вимогу одного з депутатів міськради інформація про те, які саме відомості були відсутні, надана не була.

На прохання парторганізацій УНП та "Пори" юристом Луганської приймальні в м.Северодонецьку було підготовлено окремі адміністративні позови від цих парторганізацій. У позові на розгляд суду ставилося питання про визнання неправомірним рішення міськради про недопущення до жеребкування. А також про визнання незаконним і скасування рішення міськради про створення ТВК і покладання на міськраду обов'язку провести нове жеребкування з участю УНП та "Пори".

На початку судового засідання представником позивача було заявлено відвід судді, оскільки, призначено розгляд на 6 день замість того, щоб вирішити справу у п’ятиденний термін. Відвід було відхилено за відсутністю доказів упередженості.

Проте інші клопотання, у тому числі щодо надання оригіналів подань до складу ТВК від усіх 24 парторганізацій було задоволено. Під час дослідження письмових доказів було з'ясовано, що крім 5 парторганізацій, що не були допущені до жеребкування, ще 11 парторганізацій не включили в подання відомості про наявність відповідної освіти чи підготовки, до участі у жеребкування були допущені. Ці підтверджені у суді обставини були проігноровані як такі, що не мають відношення до порушених прав позивачів.

У задоволенні адміністративного позову було відмовлено. Суд повідомив, що можна подати апеляційну скаргу на протязі 20 днів з дня оголошення Постанови, що суперечить Кодексу адміністративного судочинства, згідно якого для виборчих справ передбачено строк апеляційного оскарження в 2 дні. На нашу думку, суд свідомо вводив в оману позивачів щодо строку оскарження - з метою завадити оскарженню.

Апеляційна скарга була підготовлена юристом громадської приймальні у той же день. Суд задовольнив вимоги апеляційної скарги повністю. Позачергова сесія на виконання судового рішення провела нове жеребкування і створила новий склад ТВК.


12. Міська територіальна виборча комісія в Лисичанську була сформована 22 грудня 2005 року у кількості 25 членів комісії. Після проведення прес-конференції ЛОВ ВГО КВУ 10 січня 2006 року, коли були озвучені дані щодо формування в Луганській області ТВК, мер міста заперечував необхідність приведення складу комісії у відповідності до закону. До Лисичанського місцевого суду, за допомогою юриста Луганської приймальні, звернувся з адміністративним позовом голова лисичанського відділення КВУ щодо бездіяльності міської ради. 16 січня міська рада в досудовому порядку провела сесію і привела склад комісії у відповідність до закону. Після чого позивач відкликав адміністративний позов - за вичерпанням предмету спору.


13. Сесією Краснолучської міськради була сформована міську територіальна виборча комісія у складі 13 осіб. При цьому депутати відмовили у включені до складу комісії представникові міського відділення ліберальної партії України. Приводом для цього стала усна заява представника Партії регіонів, яка стверджувала, що під час третього туру президентських виборів 2004 року представник ліберальної партії, яка очолювала дільничну комісію, не надала можливість "регіоналу" проголосувати. Партійна організація звернулася з адміністративним позовом до місцевого суду на неправомірне рішення міської ради, юристи громадської приймальні Луганського відділення ВГО КВУ надавали допомогу по цій справі. Місцевий суд визнав рішення Краснолучської міськради незаконним. Після чого міська рада провела позачергову сесію і ввела представника ліберальної партії до складу ТВК.


14. В очікуванні приїзду до міста Віктора Януковича, у Сєверодонецьку на деревах на центральних вулицях була масово вивішені блакитні стрічки. З цього приводу до приймальні Луганського відділення ВГО КВУ звернувся представник організації Партії зелених. Було подано скаргу до територіальної виборчої комісії, яка у той же день розглянута і задоволена, міській організації партії регіонів було винесено попередження, і комісія запропонувала зняти стрічки з дерев. Проте рішення не було оприлюднене, а стрічки не були зняті. Після чого за допомогою юриста громадської приймальні Луганського відділення подано адміністративний позов до суду на бездіяльність ТВК, який був задоволений. Проте ТВК виконало вимоги закону до судового засідання і її представник прийшов на судове засідання з газетою, в якій було надруковано текст рішення про винесення попередження. Суд зобов'язав міську організацію партії регіонів зняти стрічки з дерев. У суботу, 25 березня, ця вимога суду була виконана партійної організацією.


15. У лютому місяці в Лубенському суді Полтавської області розглядалася справа за позовом клієнта громадської приймальні до Лубенської ТВК про усунення перешкод у виконанні обов'язків члена територіальної виборчої комісії.

З боку позивача представником був адвокат громадської приймальні КВУ. Суд постановив: вимоги задовольнити повністю а також виніс окрему Ухвалу щодо неправомірних дій Лубенської райдержадміністрації.


16. В квітня 2006 року в Черкаському суді розглядалась справа клієнта Черкаської громадської приймальні КВУ, щодо порушення Закону України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів". Розглянувши вимоги позивача, а саме, визнати факт перешкоджання волевиявлення виборців; передати матеріали до правоохоронних органів та провести експертизу виборчих бюлетенів на предмет їх псування; визнати протиправними дії ДВК; визнати вибори сільського голови недійсними, суд задовольнив вимоги позивача частково. А саме - було встановлено факт перешкоджання волевиявлення виборців ( було позбавлено права голосу 53 виборців, що мали голосувати за місцем проживання).Враховуючи те, що при підрахунку різниця між кандидатами складала усього 3 голоси, дане порушення суттєво вплинуло на результати виборів та визнано вибори недійсними.

Нажаль, Апеляційний суд Черкаської області не врахував встановлених фактів і на підставі, що факти порушень встановлені місцевим судом не підпадають під перелік підстав, що дозволяють визнати вибори недійсними, зазначених ст.70 ЗУ „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" скасував рішення Черкаського районного адміністративного суду.


17. Як приклад поганої підготовки членів дільничних виборчих комісій можна навести такий випадок громадської приймальні КВУ в м. Рівне. Громадяни отримали відкріпне посвідчення в місті Артемівськ Донецької області, оскільки на час виборів мали намір гостювати в Рівному. Відкріпне посвідчення було оформлене із порушенням законодавства, а саме, замість номера виборчого округу, у відкріпному посвідченні було зазначено, що громадянин має намір голосувати в Рівненському виборчому окрузі. Формально, відкріпні посвідчення були оформлені з порушенням, але можливість ідентифікувати виборчий округ була досить чіткою. ОВК відмовила у включенні громадян до списку виборців на визначеній дільниці для голосування по відкріпних посвідчень. Було складено позовні заяви до суду з вимогою визнати бездіяльність окружної виборчої комісії, та зобов'язати окружну виборчу комісію в Рівненській області включити виборців до списку виборців на виборах народних депутатів України. Обидва позови були задоволені, громадяни були включені до списків виборців та змогли реалізувати своє законне право.


Необхідно зробити висновок, що суб'єкти виборчого процесу, зокрема виборці стали більш активно звертатися до державних органів, в особливості до суду за захистом своїх конституційних прав. Активність виборців відбувається завдяки тому що проводиться активна просвітницька програма де роз'яснюється учасникам виборчого процесу їхні права та обов'язки, норми законодавства про вибори. Значну роль відіграє, те що діють громадські приймальні де учасники виборчого процесу можуть отримати кваліфіковану юридичну допомогу, зокрема, роз'яснення строків звернення зі скаргами (позовами) та порядок їх оформлення, адже, виборчий процес носить швидкоплинний характер.Похожие:

Звіт по проекту \"Служба захисту виборців\". Виборчі спори iconКомітет виборців україни
України у приміщенні Національної Академії Наук України за адресою вул. Володимирська 55, у Білому конференц-залі на 1-му поверсі...
Звіт по проекту \"Служба захисту виборців\". Виборчі спори iconКомітету виборців України
Новий день” який знаходиться за адресою: вул. Декабристів, буд. 26, Херсонська обласна організація Комітету виборців України проведе...
Звіт по проекту \"Служба захисту виборців\". Виборчі спори iconКомітет виборців україни
Го «Комітет виборців України» за підтримки Координатора обсє в Україні у рамках проекту «Розбудова спроможності в проведенні навчання...
Звіт по проекту \"Служба захисту виборців\". Виборчі спори iconЗвіт Комітету виборців України по результатам спостереження за ходом підготовки та виборів народних депутатів України 31 березня 2002р
Кву, часто працювали журналісти та міжнародні спостерігачі. Спостерігачі кву зібрали біля 15 тис протоколів з результатами підрахунку...
Звіт по проекту \"Служба захисту виборців\". Виборчі спори iconЗвіт депутата Львівської обласної ради Ярослава Дубневича перед виборцями про свою роботу у 2010 2011 роках
Цей недолік — відмова депутатів усіх рівнів звітувати перед тими, хто віддав за них свої голоси. Отримавши депутатський мандат, чимало...
Звіт по проекту \"Служба захисту виборців\". Виборчі спори iconКомітет виборців України розпочав у Харківській області комплексний проект «Захисти своє право!»
Комітету виборців України, яка була присвячена презентації проекту «Захисти своє право! Кампанія по захисту прав громадян з обмеженим...
Звіт по проекту \"Служба захисту виборців\". Виборчі спори iconПовідомлення лідера кпу петра Симоненка щодо уточнення списків виборців
Ще два дні це можна зробити через окружні виборчі комісії. А ось у день голосування питання має вирішуватися в суді”
Звіт по проекту \"Служба захисту виборців\". Виборчі спори iconЗвіт про навчально-ознайомчу подорож до Великої Британії в рамках проекту тасіс "Заходи надзвичайного планування І захисту від повеней в Єврорегіоні "Нижній Дунай"
Комісії через програму тасіс – малі проекти сфері транскордонного співробітництва. № проекту 2005/101-096. Проект зареєстрований...
Звіт по проекту \"Служба захисту виборців\". Виборчі спори iconРозпорядження печеніги від "02" березня 2012 року №72 Про утворення комісії щодо забезпечення функціонування комплексної системи захисту інформації відділу ведення Державного реєстру виборців
Еми захисту інформації в автоматизованій інформаційно телекомунікаційній системі “Державний реєстр виборців” (зі змінами та доповненнями,...
Звіт по проекту \"Служба захисту виборців\". Виборчі спори iconПро стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори
Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємств, установ, організацій, де мають місце колективні трудові...
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©gua.convdocs.org 2000-2015
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы

Разработка сайта — Веб студия Адаманов