Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2007 р. № Концепція Концепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху онцепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху в україні 1 icon

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2007 р. № Концепція Концепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху онцепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху в україні 1НазваниеРозпорядженням Кабінету Міністрів України від 2007 р. № Концепція Концепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху онцепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху в україні 1
страница1/5
Дата конвертации25.12.2012
Размер0.82 Mb.
ТипРозпорядження
скачать >>>
  1   2   3   4   5


РЕД

Проект

СХВАЛЕНО

розпорядженням Кабінету Міністрів України

від 2007 р. №


Концепція


Концепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху

ОНЦЕПЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ ПРОГРАМИ

ПІДВИЩЕННЯ БЕЗПЕКИ ДОРОЖНЬОГО РУХУ В УКРАЇНІ


  1. 1. Загальні положення


Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована програма та оОбґрунтування потреби у розробленні державної програми підвищення безпеки дорожнього руху в Україні.


^ Гуманітарний чинни

Конституція України визнала найвищою соціальною цінністю в Україні життя, здоров’я і безпеку людини.

”Не можна досягати мобільності ціною здоров’я і життя людей” проголошено в Резолюціїя Генеральної асамблеї ООН 58/289 від 14.04.2004 58/289 „Поліпшення глобальної безпеки дорожнього руху”. затвердила концепцію:

Людина, її життя, здоров’я і безпека відповідно до Конституції України визнані найвищою соціальною цінністю в нашій державі.

Однак, порівняно з країнами Європи стан безпеки дорожнього руху в Україні можна охарактеризувати, як вкрай незадовільний через високий рівень смертності та дорожньо-транспортного травматизму, низька транспортнуа дисциплінуа учасників дорожнього руху,руху інших чинників.

Щорічно тисячі громадян нашої держави гинуть, стають інвалідами і потребують постійної допомоги від держави,. Цщое спричиняє глибокі душевні страждання мільйону громадян - не тільки окрім потерпілихм, але і їх близьким та родичам. ”Не можна досягати мобільності ціною здоров’я і життя людей.”

Кожні два роки в Україні у дорожніх транспортних подіях (ДТП) гине українських громадян більше, ніж за всю афганську війну загинуло громадян усього СРСР. Порівняно з країнами Європи в Україні незадовільний стан безпеки дорожнього руху, високий рівень смертності через аварії та дорожньо-транспортний травматизм, низька транспортна дисципліна учасників дорожнього руху.

Непоправною втратою для суспільства є загибель або каліцтво дітей, молоді, що завдає величезної шкоди майбутньому держави.

^ Економічний чинни

Наслідки ДТП у ЄС завдають збитків у розмірі 2 % ВВП. В Україні збитки від ДТП, за українською методикою підрахунку, становлять 1,4 % ВВП. Через кілька років кількість автомобілів, ризики аварійності в Україні подвоїться і збитки і ризики аварійності також. який свідчить: загибель у ДТП однієї людини спричиняє, окрім страждань, один мільйон євро збитків, тому усі заходи, які запобігатимуть смертям у ДТП і коштують до мільйона євро - доцільні. Наслідки ДТП у ЄС завдають збитків у розмірі 2 % ВВП. В Україні збитки від ДТП, за українською методикою підрахунку, становлять 1,4 % ВВП, а за міжнародною – 3,5 %.

За європейськими розрахунками загибель у дорожньо-транспортних пригодах (далі - ДТП) однієї людини спричиняє державі близько одного мільйону євро збитків, тому здійснення заходів, які сприятимуть зниженню аварійності на вулично-дорожній мережі України і на фінансування яких необхідно витратити менше 1 млн. євро, є доцільними і економічно обґрунтованими.


^ Політичний чинник

Відносна кількість загиблих у нас у 7 – 10 разів більша, ніж у розвинених країнах. Наслідки ДТП в Україні завдають збитків у розмірі 1,4 % ВВП. Через кілька років кількість автомобілів, ризики аварійності і збитки подвояться. У той же час, Європейський Союз прийняв програму щодо зменшення смертності в ДТП на 50 % до 2010 року, а Європейська конференція міністрів транспорту прийняла рішення щодо зменшення смертності в ДТП на 50 % – до 2012 року.

При невжитті кардинальних заходів з підвищення безпеки на дорогах будуть стримуватися інвестиції в економіку країни, яка не в змозі через незабезпечити безпеку пересування та транспортування, що є важливою частиною будь-якого бізнесу. НайвВажливішим аспектом сучасних міжнародних відносин є необхідність змінити ставлення до життя і здоров’я людини.


^ Адміністративний чинник

Застаріла та недосконала нормативно-правова база з питань безпеки руху не може забезпечити зменшення шкідливих наслідків, що викликає соціальне невдоволення у суспільстві. Негативна динаміка стану безпеки дорожнього руху та відсутність перспективи її покращання ставлять перед органами влади невідкладне завдання розробити та реалізувати, узгоджені суспільством, ефективні заходи щодо забезпечення конституційних прав громадян України.

Необхідно провести реформування системи управління безпекою дорожнього руху.

2. Одним із чинників, які впливають на підвищення безпеки дорожнього руху, є посилення адміністративного впливу, підвищення відповідальності за вчинення правопорушень, пов’язаних з недотриманням вимог законодавства в цій сфері.

Реалізація Концепції в законодавстві, в державних та галузевих програмах, у системі управління безпечністю, ефективний розподіл функцій та обов’язків причетних органів, зміна ставлення громадян до убезпечення дорожнього руху сприятимуть зменшенню кількості загиблих і травмованих у ДТП.


Існуюча на теперішній часЗастаріла та недосконала нормативно-правова база з питань безпеки руху не може в повному обсязі забезпечити зменшення шкідливих наслідків, що викликає соціальне невдоволення у суспільстві. У 1990 році органи ДАІ МВС України мали максимум повноважень щодо покарань. Але у 1990 році в ДТП загинула максимальна кількість громадян – 9616 осіб. На жаль, ніякого дослідження та стратегічних висновків зроблено не було.

Спад аварійності в період з 1990 до 2000 року пов’язаний зі спадом в економіці та з дефіцитом палива, а отже, – меншою транспортною рухомістю. Однак оОстанні роки аварійність стала збільшуватися: за 2003-2005 рр. кількість ДТП зросла на 34,8%, число потерпілих – на 43,9%. До того ж у квітні 2001 р. Верховна Рада України прийняла ряд поправок до Кодексу України про адміністративні правопорушення, які змінили розміри та механізм накладання та виконання адміністративних стягнень. У результаті цього були втрачені напрацьовані важелі впливу на правопорушників, а нових не запроваджено.

З метою убезпечення дорожнього руху та зменшення дорожньо-транспортного травматизму на дорогах України у січні 2003 року розпорядженням Кабінету Міністрів України було схвалено „Державну програму забезпечення безпеки руху на автомобільних дорогах, вулицях міст, інших населених пунктів і залізничних переїздах на 2003-2007 роки” (далі – Програма – 2003). На жаль, цей документ не можна назвати державною програмою через те, що:

відсутня концепція програми, її конкретні цілі і їх вимірні показники;

відсутнє відповідне державне фінансування заходів програми.

Як оцінку неефективності програми маємо не поліпшення, а погіршення БДР протягом 2003 – 2005 років.

Фактично програма формувалась з тих заходів, більшість з яких і без неї мали бути реалізовані. Аналізуючи зміст, важливість заходів та наслідків виконання Програми-2003, можна дійти висновку, що заплановані для поліпшення безпеки дорожнього руху заходи не відповідають вимогам сьогодення та рекомендаціям міжнародних транспортних організацій, європейської спільноти. Заплановані заходи, що виконані, не дали бажаної ефективності. У розробці Програми-2003 практично не використовувались рекомендації і не ставились завдання щодо:

- радикальних змін для підвищення ефективності системи управління безпекою;

- удосконалення практики підготовки водіїв транспортних засобів;

- суттєвого попередження порушень правил дорожнього руху;

- підвищення ефективності профілактичної роботи та контролюючих заходів серед пішоходів;

- удосконалення невідкладної медичної допомоги після ДТП;

- удосконалення системи збору і обробки даних про ДТП;

- проведення глибоких досліджень ДТП для того, щоб мати достовірну базу з метою оцінки причин та людського фактору в ДТП та здійснення відповідних попереджувальних заходів.

У результаті - у 2004 році ми знову вийшли на рівень найгіршого 1990 року щодо травмованих у ДТП. Спад аварійності в період з 1990 до 2000 року пов’язаний зі спадом в економіці та з дефіцитом палива, а отже, з меншою транспортною рухомістю. Убезпечення дорожнього руху потребує значного фінансування як з боку держави, так і збоку місцевих органів влади, а також із інших джерел.

Невиліковною стала проблема хабарництва на дорогах та корупції як системи. У травні 2001 року було скасовано деякі функції ДАІ щодо штрафів та вилучення номерних знаків і документів. Через півтора року, за підсумками 2002-го року аварійність навіть зменшилася. Виходить, що відміна штрафів на місці та вилучення - не головні причини підвищення аварійності. Разом з тим, окремі заходи, передбачені Програмою – 2003, недостатньо фінансувалися державою.

Негативна динаміка стану безпеки дорожнього руху та відсутність перспективи її покращення, ставлять перед органами влади невідкладне завдання розробити та реалізувати, узгоджені суспільством, ефективні заходи щодо забезпечення конституційних прав громадян України, стосовно захисту їхнього життя і здоров’я від шкідливих наслідків автомобілізації.

Необхідно провести реформування системи управління безпекою дорожнього руху. Розроблення та прийняття Загальнодержавної Концепції підвищення безпеки дорожнього руху в Україні є першим етапом нового підходу до захисту життя і здоров’я громадян на вулично-дорожній мережі країни.

Реалізація Концепції в законодавстві, в державних та галузевих програмах, у системі управління безпечністю, у разі перерозподілу функцій та обов’язків причетних органів, зміна ставлення громадян до убезпечення дорожнього руху сприятимуть зменшенню кількості загиблих і травмованих у ДТП.


Мета державної програми підвищення безпеки дорожнього руху в Україні.


Державна концепція підвищення безпеки дорожнього руху в Україні (далі – Концепція) є державним керівним документом, що передбачає формулювання та закріплення в законодавстві засад державної політики у сфері дорожнього руху (далі – ДР) та реалізації відповідної програми.

Метою Державної Програми підвищення безпеки дорожнього руху в Україні (далі – Програма) Концепції є визначення принципів, розроблення нормативно-правових документів та основних заходів щодо направлених на зменшення шкідливих наслідків ДР, зменшення до 2012 року вдвічі кількості фатальних випадків при ДТП, підвищення рівня безпеки, створення перспективної та ефективної системи управління реалізації основних завдань діяльності органів влади у сфері ДР на довгостроковий період.

Концепція має стати основою для розроблення „Державної програми забезпечення безпеки дорожнього руху в Україні на 2008-2012 роки”, яка повинна складатися з окремих „проектів” вирішення проблем кожної із складових ДР, з метою досягнення кінцевого результату – убезпечення ДР в Україні.

З метою прискорення досягнення результатів та визначення основних напрямків реформування системи реалізації Концепції розроблено першочергові заходи підвищення безпеки дорожнього руху в Україні (додаток 1).

^ Аналіз причин виникнення проблеми та обгрунтування необхідності її розв’язання програмним методом.незадовільного стану безпеки дорожнього руху та причин виникнення


    1. Нормативна база Концепції


Концепція ґрунтується на положеннях Конституції та законодавства України, резолюцій Організації Об’єднаних Націй з безпеки дорожнього руху.

Концепція враховує: дані державної статистичної звітності, позитивний досвід вирішення проблеми у країнах Європи, рекомендації Європейської Конференції Міністрів Транспорту (далі - ЕКМТ), Всесвітньої організації охорони здоров'я (далі - ВОЗ), Європейської Економічної Комісії ООН та сучасні наукові дослідження.


2. Стан безпеки дорожнього руху та діяльності щодо зменшення фатальних наслідків та травмування на дорогах в Україні та країнах-членах ЄС


^ 2.1. Європейський досвід забезпечення безпеки дорожнього руху

Дев’яності роки стали періодом розробляння й становлення стратегії діяльності ЄС у сфері БДР. Саме на цей час припадають перші спроби скоординувати профілактичні заходи у межах двох програм поліпшення стану БДР, а саме: Першої програми дій у сфері БДР на період 1993-1997 років та Другої програми підтримання БДР у ЄС на період 1997-2002 років.

У Другій програмі комісії ЄС вперше відмовилася від традиційного поділу профілактичних заходів на ті, які пов’язані з людиною, і з КТЗ та з інфраструктурою, й ухвалила таке: жертви ДТП є результатом незадовільного функціонування всієї транспортної системи, яка включає рішення й дії людей, нестабільність умов інфраструктури й відмінності . У Другій програмі також уперше встановлено кількісну мету діяльності ЄС у сфері БДР.

Третя програма підвищення рівня БДР у країнах ЄС під назвою “Партнерство заради безпеки”, опублікована й актуалізована в березні 2004 року, декларує амбіційну мету знизити до 2010 року кількість загиблих у ДТП на 50 %. Програма передбачає систематичну роботу й реалізацію декількох десятків заходів.

Завдяки прийнятим Комісією ЄС стратегіям та заходам згаданих програм, у країнах ЄС зафіксовано суттєве зниження кількості смертельних і важких випадків внаслідок ДТП при тому, що збільшився парк і рухомість автомобілів. У додатку 2 наведена інформація щодо стратегії діяльності ЄС направленої на убезпечення дорожнього руху.


^ 2.2. Стан дорожньої аварійності в Україні.


Стан безпеки дорожнього руху в Україні і наслідки дорожніх транспортних пригод є одними з найгірших у Європі. За останні десять років в наслідок 391.134 ДТП загинуло 62 тисячі 141 особа, травмовано - 445.832 особи.

З роками стан аварійності не покращується а щорічний приріст пів мільйона автомобілів його тільки погіршить. Тільки уУ 200645 році в Україні зареєстровано 4565,5 тис. ДТП, у яких загинуло майжбільше 6867 і поранетравмованно 5465,6 тис. осіб. Кожний шостий-сьомий з травмованих ву ДТП вже не повертається до нормального життя і потребує постійноїго стороннього догляду і соціальногої опікизахисту з боку держави.

Збитки народногосподарського комплексу України від ДТП, в яких загинули та були травмовані люди, за ці роки сягають майже 16 млрд. грн., що становить 1,4% ВВП щорічно.

В Україні відношення кількості загиблих у ДТП на 1 млн. автомобілів у 7 разів більше ніж в ЄС і США і у 10 разів більше ніж у Японії. Кількість загиблих на 1 млрд. автомобіле-кілометрів в Україні – 97, в Німеччині – 14 ( у 7 разів менша), в Швеції – 8 (у 12 разів менша). Тяжкість наслідків ДТП в Україні в 1,5 - 5 разів вища.


Кількість загиблих у ДТП в Україні становить 13% від загиблих у дорожніх подіях усієї Європи, тоді як кількість автомобілів – лише 2% від усього європейського автомобільного парку. Кількість загиблих на кожні 1000 автомобілів в 1,3 - 7 разів вища, ніж у європейських країнах.

Збитки народногосподарського комплексу України від ДТП, в яких загинули та були травмовані люди, за ці роки сягають майже 16 млрд. грн., що становить 1,4% ВВП щорічно.


Масовий допуск до керування КТЗ нових недосвідчених водіїв, допуск до керування КТЗ нових водіїв, поповнення ринку внутрішніх перевезень перевізниками різних форм власності, які не мають профільної освіти тадостатнього досвіду організації автотранспортної діяльності з дотриманням технологічних вимог безпеки дорожнього рухуроботи, обумовили зростання потенційної небезпеки збільшення дорожньо-транспортного травматизму на дорогах України. Ймовірність потрапити в дорожньо-транспортну пригоду зі смертельним наслідком в Україні у п’ять разів вища, ніж у західноєвропейських країнах. Україна потрапила у групу країн найвищого ризику щодо безпеки пішоходів.

Щорічний розподіл кількості ДТП і кількості постраждалих у них людей за причинами їх виникнення практично залишається незмінним. У 200456 році більше 7456 % загиблих в ДТП спричинено порушеннями правил дорожнього руху водіями, переважно . Визначальний вплив на зростання аварійності чинять водії приватного автотранспорту.. Через порушення ними правил дорожнього руху зареєстровано понад 88% ДТП, що скоєні з вини водіїв. Значний вплив на зростання аварійності чинять водії приватного автотранспорту. Через порушення ними правил дорожнього руху зареєстровано понад 88% ДТП, що скоєні з вини водіїв.

ООсновніими причинами ДТП, які сталися з вини водіїв та призвели до смертельних наслідків єспричинені водіями, в результаті яких відбулася найбільша кількість летальних випадків, ті самі: перевищення та невідповідна швидкість руху (36 швидкості руху49 %); п виїзд на смугу зустрічного руху (20 %);

порушення правил обгон маневрування (21 %)у; виїзд на смугу зустрічного руху (20 %); керування транспортом у нетверезому стані (5 %); порушення правил обгону;

порушення правил проїзду перехресть (4 ,2%).;

недотримання дистанції (3,8 %).

Показники причин аварійності з вини водіїв у 200456 році та тяжкість її наслідків наведено у таблиці 54.


^ Таблиця 4Таблиця 5


Порушення ПДР та основні причини аварійності


^ Причини ДТП з вини

водіїв

ДТП


Загинуло


Поранено

Кількість порушень ПДР

%

від усіх ДТПпор. ПДР

Кількість

%

Кількість

%

Кількість

%

Керування транспортом у нетверезому стані

16779352096

54,946,2

2436056

4,675,0

226754907

5,386,5

29737246518829

8,16,44,6

Перевищення швидкості руху

4310677812850

129,7037,7

91214082491

25,317,448,7

5376834316130

35,818,012,4

110310100254420640

30,7243,12

Порушення правил проїзду перехресть

308451945

9,1910,4

189200217

3,63,64,2

518849214430

11,510,610,2

9888677386717862

20,420,016,1

Виїзд на смугу зустрічного руху

33490071

109,8911,7

7128781044

13,615,820,4

533659026575

14,612,712,3

н/д

н/д

Недотримання дистанції

16222180

64,826,4

12012493

2,32,23,8

20882613959

6,65,64,8

н/д

н/д

Порушення правил обгону

939

2,8

203

3,9

1477

3,4

800660

22,1

ВСЬОГО

339657084069

100

5242561108

100

463226895016

100

4222785703676127576

100Як видно з наведеної таблиці, одне зі 124280-хти виявлених порушень ПДР призводить до ДТП, із в яких гинуть та отримують травми люди. тяжкими наслідками. Частка вбитих та поранених у ДТП з вини водіїв у 2004 році :

перевищення швидкості руху – 13,0 %;

виїзд на смугу зустрічного руху – 12,5 %;

порушення правил проїзду перехресть – 9,5 %;

керування транспортом у нетверезому стані – 5,2 %;

недотримання дистанції – 4,6 %;

порушень правил обгону - 3,5 %.


Через нехтування пішоходами правил безпечної поведінки на дорогах та недостатню роботу з пішоходами уповноваженого органу сталася майже майже кожна четвертп’яшоста дорожня подія, причому понад 1568% з них мали смертельні наслідки, а така ДТП, як наїзд на пішохода, став є найбільш масовим. У 200456 році таких ДТП зареєстровано понадмайжепонад 43138% від усіх подій, що сталися на дорогах України.

Україна попалатрапила у групу країн найвищого ризику щодо безпеки пішоходів. Кількість загиблих пішоходів на 1 млн. населення країни (показник А) наведено в таблиці 6.

Таблиця 6

Кількість загиблих пішоходів на 1 млн. населення

Умовна міжнародна познака країни

45

BY, LT, LV, PL, RO, RUS, UA, YU (високий ризик!)

40

EST

35

BG, H, MA

30

ALB, AZ, CZ, HR, P

25

 -

20

E, IRL, JAP, L, SLO

15

AUS, I, MK, UK

10

A, B, CDN, CH, D, F, FIN, N, NZL, S, TR

A<10

DK, ISL, NL

У Другій програмі з безпеки дорожнього руху комісія ЄС вперше відмовилася від традиційного поділу профілактичних заходів на ті, які пов’язані з людиною, з КТЗ та з інфраструктурою, й ухвалила таке: жертви ДТП є результатом незадовільного функціонування всієї транспортної системи, яка включає рішення й дії людей, нестабільність умов інфраструктури.

Завдяки прийнятим Комісією ЄС стратегіям та заходам згаданих програм, у країнах ЄС зафіксовано суттєве зниження кількості смертельних і важких випадків внаслідок ДТП при тому, що збільшився парк і рухомість автомобілів.


3. Мета державної програми підвищення безпеки дорожнього руху в Україні.


Метою Державної Програми підвищення безпеки дорожнього руху в Україні (далі – Програма) є розроблення нормативно-правових документів та заходів направлених на зменшення до 2012 року вдвічі кількості фатальних випадків при ДТП, підвищення рівня безпеки, створення перспективної та ефективної системи управління у сфері ДР.

З метою прискорення досягнення безпеки дорожнього руху Концепція передбачає першочергові заходи (додаток 1).


Не сприяє підвищенню безпеки дорожнього руху стан вулиць та автодоріг нашої країни. Незважаючи на заходи для їх покращення, кількість ДТП через їх незадовільний стан залишається високою. Так, протягом 200456 року кількість ДТП з причин незадовільного технічного стану вулиць в Україні становить 139,517 тис. (зросламенше на 18326%), а за умов незадовільного технічного стану доріг – 5044822,70 тис. Кількість загиблих в цих ДТП становить відповідно – 14740157 і 117920705 чоловік.


Кількість ДТП, які скоєні на дорогах:
- магістральних - 5192, зокрема, - 1554 мали смертельні наслідки;

- регіональних - 1243, зокрема, - 315 мали смертельні наслідки;

- сільських - 6931, зокрема, - 1611 мали смертельні наслідки;

- міських - 27246, зокрема, - 2579 мали смертельні наслідки.


Серйозні недоліки мають місце в управлінні дорожнім рухом. Повільно впроваджують автоматизовані системи управління дорожнім рухом в обласних центрах та великих містах, значна частина світлофорних об’єктів застаріла та не відповідає європейським вимогам щодо видимості відповідних сигналів регулювання (особливо у разі прямого попадання на них сонячних променів). Не в повній мірі відповідає сучасним вимогам інфраструктура вулиць та автомобільних доріг. Під час їх будівництва та реконструкції не завжди облаштовують надземні і підземні пішохідні переходи та спеціальні велосипедні доріжки, наявність яких могла б значно скоротити дорожньо-транспортний травматизм.


^ 4. Можливі варіанти3. розв’язання проблемиВизначення оптимального варіанта розв’язання проблеми на основі порівняльного аналізу можливих варіантів.


Є три головні категорії обмежень:  політичні, інтелектуальні і щодо ефективності.  Правильне політичне середовище необхідне для того, щоб зробити дорожню безпеку пріоритетом для дій і для консолідації суспільства. Важко досягти пріоритетності дорожньої безпеки серед конкуруючих проблем без послідовної стратегії, аналізу, деталізації знань про дорожню безпеку, проблеми і заходи, доступні, щоб скоротити аварії.  Інформація щодо ефективності попереджувальних заходів потрібна, щоб гарантувати ефективність і оптимізувати використання дефіцитних ресурсів.

У більшості країн Європи існують програми дорожньої безпеки. Наприклад, у 1997 році парламент Швеції схвалив програму дорожньої безпеки «Мета – нуль», в якій в якості партнерами є організації та особи, пов’язані з системою дорожнього руху в Швеції. Вони спільно визначають завдання і встановлюють стандарти ефективності. Кінцева мета цієї програми полягає в тому, щоб уникнути летальних випадків і тяжких травм в результаті дорожніх аварій.

Третя програма підвищення рівня БДР у країнах ЄС під назвою “Партнерство заради безпеки”, декларує амбіційну мету знизити до 2010 року кількість загиблих у ДТП на 50 %. Програма передбачає систематичну роботу й реалізацію декількох десятків заходів.

Перший варіант вирішення проблеми - зведення рівня аварійності до нуля потребує мільярди гривень бюджетних коштів протягом багатьох років. Цей варіант для України на даному етапі не підходить через брак коштів, непідготовленість та низьку культуру учасників дорожнього руху, неефективність системи управління безпекою дорожнього руху, недосконалість законодавства з безпеки дорожнього руху та інфраструктури.

За другим варіантом, якщо не фінансувати та не реалізовувати мінімально необхідних заходів, длящодо убезпечення дорожнього руху,, в Україні до 2012 року кількоістіь ДТП збільшиться до 54-65 тис., а число загиблих та поранених у них людей відповідно - до 7,9-10 тис. і 71-85 тис..

Оптимальним варіантом є підвищення рівня безпеки дорожнього руху та скорочення смертельних випадків удвічі завдяки розробленню та реалізації державної програми, удосконалення системи управління безпекою дорожнього руху у поєднанні з модернізацією та розширенням транспортних мереж. Це потребує фінансових ресурсів, відповідних частині економічних втрат через наслідки ДТП.


Аналіз причин зростання аварійності на автомобільному транспорті та шляхи їх усунення .


3.1. 5. Система державного управління безпекою дорожнього руху.Шляхи і способи розв’язання проблеми, строк виконання програми.

Стан проблеми.

Аналіз проблем управління безпекою дорожнього руху

В В Україні недосконале законодавство про безпеку дорожнього руху таВ Україні діє неефективна застаріла, адміністративна система управління безпекою дорожнього руху. У цій системі фФункції управління, виконання а також функції контролю за виконанням та за ефективністю управління та за виконанням покладено на один і той же орган - Міністерство внутрішніх справ України. Основні недоліки цієї системи. Така організація управління не ефективна:., так як


1) Ппорушено основні принципи побудови системи управління;:

відсутній незалежний позавідомчий орган державного управління безпекою дорожнього руху; – не має розподілу розділені функціїй виконання та функціїй контролю за виконанням обов’язків забезпечення БДР між виконавчими органами влади;

- законодавством не встановлено завдання та відповідальність виконавці виконавців в за неналежне виконання покладених функцій.


2) Відсутні конкретні вимірні цілі вимірні цілікінцеві завдання системи та відповідальність виконавців за їх реалізацію.

Не забезпечено об’єктивне, незалежне, незацікавлене формування висновків чи рішень стосовно розслідування ДТП.

Удосконалення нормативно-правового забезпечення безпеки дорожнього руху дасть змогу вирішити питання розподілу повноважень органів державного управління, підвищити ефективність прийняття управлінських рішень у сферу безпеки дорожнього руху.

Внутрішньовідомча необ’єктивність і упередженість розслідування, висновків і коригувальних дій щодо безпеки дорожнього руху і ДТП обумовлена недосконалістю законодавства.

Законодавством України за ДАІ МВС закріплено управління в таких сферах, як:

підготовка та екзаменування водіїв;

проведення технічних оглядів транспортних засобів;

реєстрація та допуск транспортних засобів до участі у дорожньому русі;

розроблення та коментування правил дорожнього руху;

контроль за виконанням правил дорожнього руху;

регулювання та управління рухом на вулицях та дорогах;

статистичні спостереження та аналіз статистичних даних щодо безпеки дорожнього руху;

оцінка ефективності відомчої діяльності щодо зменшення шкідливих наслідків аварійності та розроблення заходів на її покращення;

система погодження нормативних та проектних документів щодо проектування вулиць, доріг, інфраструктури, дорожніх транспортних засобів, обладнання;.

та п’ятдесят видів діяльності, що виконуються як платні послуги.

Орган, що зобов’язаний виконувати визначену роботу, контролювати відвласну ефективність імені суспільства її ефективність і давати оцінку своїй власній роботі та на підставі цього, удосконалювати систему – не може бути ні забезпечує об’єктивності іим, ні ефективностіим. Три чверті вбитзагиблихих в ДТП громадян, ДАІ МВС визначила, як таких, що загинули з вини водіїв, через недостатній контроль за дотриманням ними правил дорожнього руху. Разом з тим, ДАІ відповідальна за допуск водіїв до керування КТЗ і вона ж контролює їх під час руху.

Три чверті вбитих в ДТП громадян, ДАІ МВС визначила, як таких, що загинули з вини водіїв, через недостатній контроль за дотриманням ними правил дорожнього руху та за управлінням руху. Разом з тим, ДАІ відповідальна за допуск водіїв до керування КТЗ і вона ж їх контролює під час руху.


Для того, щоб не було корпоративної залежності необхідно доручити різним відомствам виконання зазначених вище функцій та державний контроль за ефективністю їх виконання.

ДАІ не повинна керувати підготовкою водіїв – інспекція чи відповідна їй служба повинна контролювати на дорозі фактичну якість цієї підготовки і надавати об’єктивну оцінку системі підготовки водіїв (учбовим програмам, вимогам, знанням, навичкам).

ДАІ не повинна перевіряти технічний стан транспортних засобів - інспекція повинна контролювати на дорозі фактичні його наслідки і давати свої оцінки.

У переважноїій більшості країн до функцій дорожньої поліції віднесено чотири функції наступні:

контроль за дотриманням вимог правил дорожнього руху на вулицях та дорогах;

безпосереднє керування дорожнім рухом на вулицях та дорогах;

первинний розбір та реєстрація ДТП;

допомога водіям та пішоходам. В Україні ДАІ неефективно виконує десятки функцій.


Систему управління складають: об’єкт управління; підсистема збору і аналізу інформації про характеристики об’єкта та про змінювані характеристики зовнішніх чинників, що впливають на діяльність об’єкта; підсистема прийняття рішень; підсистема реалізації прийнятих рішень; підсистема забезпечення зворотного зв’язку для аналізу впливу прийнятого рішення на результати діяльності об’єкта та необхідне ресурсне забезпечення. Більшість із визначених функцій у діючій системі управління безпекою дорожнього руху не виконуються ефективно через те, що це суперечить внутрішньовідомчим інтересам.

Найбільш ефективним для реформування системи безпеки дорожнього руху може стати досвід Польщі, у якої була за часів СРСР така ж система, що і в Україні. У додатку 3 наведено розподіл функцій щодо управління безпекою дорожнього руху, встановлений законодавством республіки Польща після розпаду СРСР.

Відсутній позавідомчий орган з координації діяльності органів влади, проведення аналізу, оцінки ефективності діяльності, прийняття стратегічних та тактичних рішень, коригування законодавства та діяльності у цій сфері.

Недостатні стратегічне планування і фінансування програм та заходів з безпеки дорожнього руху.

В Україні недосконале законодавство про безпеку дорожнього руху.


Напрямки удосконалення системи управління безпекою дорожнього руху.


1) Утворити державний комітет (агентство) з безпеки дорожнього руху дляз В доповнення до Уутворитиення постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2006 № 388 Координаційнуої радуи з питань безпеки дорожнього руху – координаційний наглядовий орган, з представників Кабінету Міністрів України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства транспорту і зв’язку України, Міністерства надзвичайних ситуацій, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства освіти та науки України, Державної служби автомобільних доріг України, ДАІ МВС, Головавтотрансінспекції Мінтрансзв’язку, Укравтотрансу Мінтрансзв’язку, регіональних органів управління, науково-дослідних і проектних інститутів, громадських організацій. необхідно передбачити створення при ній Робочого органу за зразками європейського вирішення проблем управління системою безпеки дорожнього руху.

У своїй діяльності Координаційна рада має опиратися на постійно діючий робочий орган.

Завдання Координаційної ради:

- забезпечення реформування системи державного управління безпекою дорожнього руху та координація заходів щодо досягнення мети Концепції - зменшення кількості вбитих до 2012 року на 50 %;

- координація зусиль органів влади щодо зменшення шкідливих наслідків дорожнього руху, інституційного розвитку державного управління БДР, створення єдиної бази даних щодо ДТП і гармонізації українського законодавства у сфері дорожнього руху з міжнародним, а також гармонізації технічних стандартів з безпеки дорожнього руху;

- аналіз й оцінка ефективності діяльності з безпеки органів влади, виробляння та прийняття стратегічних та тактичних рішень з проблем безпеки для органів влади та керівників Держави;

- підготовлення щорічної доповіді Кабінету Міністрів України щодо проблем безпеки дорожнього руху та напрямків зменшення шкідливих наслідків;

- заслуховування звітів керівників органів влади щодо результатів діяльності з безпеки, координаторів та виконавців науково-технічних, інноваційних та інвестиційних програм з безпеки.

2) ПерерРозподілити між центральними органами виконавчої влади обов’язки щодо виконання функціїй з убезпечення дорожнього руху і функції нагляду та контролю згідно з додатком 2. (У додатку 3 довідковому, наведено приклад розподілу функцій щодо управління безпекою дорожнього руху , встановлений законодавством рРеспубліки Польщіа.)

3) Реформувати ДАІ МВС в орган дорожнього нагляду та регулювання руху.

4) Визначити сферу відповідальностіість учасників та завдання, у вигляді конкретні вимірні цілікінцеві завданнявимірних цілей, для кожного центрального та місцевого органу влади щодо удосконалення системи управління БДР та зменшення рівня аварійності для кожного центрального та місцевого органу влади.

5) Внести пропозиції (проекти) змін і доповнень до законодавства України з метою удосконалення системи управління безпекою дорожнього руху.Реформування системи управління безпекою дорожнього руху шляхом розподілу функцій органів державного управління, створення незалежного від виконавців керівного органу системи забезпечить її об’єктивність та ефективність.

  1   2   3   4   5Похожие:

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2007 р. № Концепція Концепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху онцепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху в україні 1 iconКабінетові Міністрів України проект Державної цільової програми підвищення рівня безпеки дорожнього руху на 2009-2012 роки. Прем'єр-міністр України Ю. Тимошенко інд. 21 Схвалено розпорядження
Схвалити Концепцію Державної цільової програми підвищення рівня безпеки дорожнього руху на 2009-2012 роки, що додається
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2007 р. № Концепція Концепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху онцепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху в україні 1 iconРішення від 29 лютого 2008 року Про затвердження Програми підвищення безпеки дорожнього руху у Бахмацькому районі на 2008-2012 роки
Керуючись ст. 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та з метою підвищення безпеки дорожнього руху районна рада...
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2007 р. № Концепція Концепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху онцепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху в україні 1 iconПрограма підвищення безпеки дорожнього руху у Бахмацькому районі на 2008-2012 роки
В умовах прискорених темпів автомобілізації, високої інтенсивності дорожнього руху особливу гостроту набуває проблема забезпечення...
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2007 р. № Концепція Концепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху онцепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху в україні 1 iconРішення від 2 серпня 2011 року Про хід виконання Програми підвищення безпеки дорожнього руху у Бахмацькому районі на 2008-2012 роки
Райденка Г. М. про хід виконання Програми підвищення безпеки дорожнього руху у Бахмацькому районі на 2008-2012 роки та керуючись...
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2007 р. № Концепція Концепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху онцепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху в україні 1 iconП/п Зміст заходу
В доповнення до утворення постановою Кабінету Міністрів України від 29. 03. 2006 №388 Координаційної ради з питань безпеки дорожнього...
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2007 р. № Концепція Концепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху онцепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху в україні 1 iconРішення проект
Запоріжжя, підвищення безпеки дорожнього руху, дисципліни водіїв і посилення відповідальності за порушення законодавства у сфері...
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2007 р. № Концепція Концепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху онцепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху в україні 1 iconРозпорядження 01 квітня 2013 Печеніги №57
Про внесення змін до складу районної комісії по забезпеченню безпеки дорожнього руху, затвердженого розпорядженням голови районної...
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2007 р. № Концепція Концепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху онцепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху в україні 1 iconРішення від 19 лютого 2013 року №288 Про районну цільову програму підвищення рівня безпеки дорожнього руху на період до 2016 року
Україні на період до 2015 року”, на виконання розпорядження голови облдержадміністрації від 17. 12. 2012 №740 „Про обласну цільову...
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2007 р. № Концепція Концепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху онцепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху в україні 1 iconРозпорядження від 25 травня 2011 р. №480-р Київ Про схвалення Стратегії підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2015 року
Текст документа: Про схвалення Стратегії підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2015 року 480-р редакція...
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2007 р. № Концепція Концепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху онцепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху в україні 1 iconКабінет міністрів україни п о с т а н о в а від 1 жовтня 2008 р. N 876 Київ
Науково-дослідним Центром безпеки дорожнього руху Міністерства внутрішніх справ" замінити словами "Центром безпеки дорожнього
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©gua.convdocs.org 2000-2015
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы

Разработка сайта — Веб студия Адаманов