З досвіду Анатолія Володимировича Лисюка, вчителя сш №252 Оболонського району м. Києва icon

З досвіду Анатолія Володимировича Лисюка, вчителя сш №252 Оболонського району м. Києва



НазваниеЗ досвіду Анатолія Володимировича Лисюка, вчителя сш №252 Оболонського району м. Києва
Дата конвертации30.01.2013
Размер132.16 Kb.
ТипДокументы
скачать >>>





З досвіду Анатолія Володимировича Лисюка,

вчителя СШ № 252 Оболонського району м. Києва


9 клас


Заняття

Тема. Конструювання пристроїв і пристосувань.

Практична робота. Виготовлення пристосування для виконання будівельних робіт „шпатель універсальний”.


Мета уроку:

Навчальна: забезпечити:

а) засвоєння учнями знань технології виготовлення пристосування для виконання будівельних робіт «шпатель універсальний»;

б) формування умінь проектувати та виготовляти пристрої і пристосування, виконувати відповідно до технологічної карти операції з обробки сталі та деревини, виконувати основні слюсарно-складальні операції для виготовлення виробу;

в) дотримання учнями санітарно-гігієнічних вимог, правил безпечної праці й організації робочого місця під час виконання завдань практичної роботи.

Розвивальна: сприяти розвитку просторової уяви учнів.

Виховна: виховувати культуру праці та технологічну дисципліну.

^ Обладнання, матеріали та наочність.

Заготовки: зразок готового виробу, сталева та дерев’яна деталі шпателя, набір слюсарного інструменту, свердлильний верстат, креслення виробу, технологічна карта, картки з тестами, інструкція з техніки безпеки і санітарних вимог, картки з самооцінювання.

^ Об’єкт праці: комплект шпателів (для формування внутрішнього та зовнішнього кутів під час будівельних робіт).

Міжпредметні зв’язки: креслення (8 клас), геометрія (8 клас), фізика (7 клас).

^ Тип уроку: урок формування умінь та навичок учнів.


Хід заняття


І. Організаційний момент.

  • Перевірка: присутності учнів; їхньої готовності до уроку; наявності робочого одягу.

ІІ. Виявлення знань та вмінь учнів.

1. Виконати тестове завдання з теми «Нарізання різьби» (додаток 1).

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Що використовують для виконання різних видів робіт? (Обладнання, інструменти).

  2. Що може полегшити, спростити технологічну операцію? (Пристосування, пристрої).

  3. Назвіть приклади відомих вам пристосувань.

  4. Яке призначення цих пристосувань?

IV. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Прийшов випускник ПТУ на будівництво й побачив, як вправно працює маляр-штукатур. Ось маляр підійшов до обробки кутів. Кілька разів він робив спробу обробити прямий кут між стінами, та нічого путнього не виходило. Щоразу кут утворювався який завгодно, тільки не прямий. Майбутній майстер відчув всю складність ситуації і вирішив допомогти в цій ситуації своєму вчителю. Він узяв папір, олівець і, поміркувавши, накреслив такий пристрій, який дозволив би без зайвих зусиль обробляти зовнішні та внутрішні кути між стінами та стелею. Майстер був дуже вдячний і все повторював: як це він не міг до цього додуматись?

Сьогодні я вам пропоную придумати такий пристрій, тим більше, що вітчизняна промисловість не виготовляє такого інструменту. Ви маєте можливість узяти участь у розробці та виготовленні експериментальної моделі комплекту шпателів для утворення зовнішнього та внутрішнього кутів у процесі будівельних робіт.

V. Повідомлення теми уроку.

Конструювання пристроїв і пристосувань.

^ Практична робота. Виготовлення пристосування для виконання будівельних робіт „шпатель універсальний”.

VI. Визначення завдань для учнів на урок.

Учні повинні знати:

  • властивості конструкційних матеріалів;

  • інструмент та технологічне обладнання для обробки деревини та металу;

  • технології обробки матеріалів;

  • технологію виготовлення шпателя;

  • правила безпечної роботи у шкільній майстерні;

  • організацію та обладнання робочого місця.

Учні повинні вміти:

  • конструювати пристрої та пристосування;

  • дотримуватись правил безпечної праці та санітарно-гігієнічних вимог;

  • організовувати робоче місце;

  • добирати інструменти для виконання завдань практичної роботи;

  • виконувати операції відповідно до технологічних карт виготовлення шпателя.

VII. Вивчення нового матеріалу.

1. Пристрої і пристосування – частина технологічного обладнання.

  1. Роль пристосувань у сучасному виробництві.

  2. Види пристроїв та пристосувань, їх призначення та принцип дії.

  3. Пристосування, які використовуються в шкільних майстернях.

  4. Роль пристосувань у підвищенні якості виробу, продуктивності праці, її безпеки.

  5. Ознайомлення з аналогами шпателів та їх цільовим призначенням.

7. Визначення з учнями матеріалів, з яких вони виготовлені.

8. Визначення критеріїв, яким має відповідати універсальний шпатель (можливість обробки (утворення) прямого кута).

9. Особливості конструкції універсального шпателя.

10. Інструменти для виготовлення шпателів.

11. Технологія виготовлення універсального шпателя.

VIII. Осмислення учнями вивченого матеріалу.

Бліц-опитування:

1). Розкажіть про призначення універсального шпателя.

2). Які інструменти необхідні для виконання технологічних операцій?

3). Назвіть габаритні розміри заготовки для шпателя.

4). Назвіть початковий етап роботи.

ІХ. Формування вмінь та навичок учнів. Практична робота. Виготовлення пристосування для виконання будівельних робіт „шпатель універсальний”.

1.Аналіз завдань практичної роботи. На практичній роботі треба виготовити шпатель будівельний для утворення прямих кутів.

– Аналіз креслення деталі і технологічної карти (див.додаток 2).

2.Забезпечення необхідними матеріалами, інструментами, кресленнями, пристосуваннями та технологічними картками.

3.Правила безпечної праці, організації робочого місця та санітарно-гігієнічні вимоги під час виконання завдань практичної роботи.

4.Самостійне виконання виробу за технологічною картою.

5.Контроль учителем роботи з метою виявлення недоліків у знаннях та вміннях учнів. Акцентувати увагу учнів на точність розмітки, особливості утворення прямого кута.

6.Поточний інструктаж (індивідуальний, груповий).

7.Самоконтроль та взаємоконтроль учнів.

8.Підбиття підсумків практичної роботи:

–демонстрація кращих робіт учнів;

– аналіз недоліків у роботі та пояснення, як їх можна позбутися;

– оцінювання виконання завдань практичної роботи з мотивацією оцінок.


Критерії оцінювання результатів практичної роботи:

а) уміння користуватися інструкційною картою;

б) точність дотримання розмірів відповідно до креслення;

в) якість виробу та його естетичний вигляд;

г) організація робочого місця відповідно до НОП школярів;

д) уміння використовувати інструмент відповідно до технологій.

Х. Підбиття підсумків заняття . Бесіда.

1. Які завдання були визначені на урок?

2. Перелічити послідовність технологічних операцій, які виконувалися під час виготовлення виробу.

3. Пояснити практичне застосування виготовленого виробу.

4. Хто з вас визначився з майбутньою професією? Як допоможуть набуті сьогодні знання та вміння у виборі фаху?

ХІ. Мотивація оцінок, виставлення їх у журнал.

ХІІ. Завдання додому.

Знайти інформацію про професійно-технічні училища та коледжі нашого району та м. Києва, пов’язаних з вибором майбутньої професії; принести робочий одяг.

ХІІІ. Прибирання робочого місця.


Додаток 1


Тестові завдання «Нарізання різьби»


    1. ^ Який кут має метрична різьба?

а) 45°; б) 50°; в) 55°; г) 60°; д) 65°.


    1. Для чого застосовують фаски при нарізанні різьби?

а) для полегшення початку нарізання різьби;

б) для запобігання браку виконання різьби;

в) для уникнення поломки різьбонарізного інструменту.


    1. ^ Як називається здатність металу поновлювати початкову форму після припинення дії на нього зовнішніх зусиль?

а) міцність;

б) твердість;

в) пружність;

г) пластичність;

д) в’язкість.


    1. ^ Наявність якої речовини у складі чорних металів впливає на їх властивості?

а) кисню;

б) заліза;

в) вуглецю;

г) природних мінералів;

д) оксиду карбону.


    1. ^ Сукупність дій, людей, машин, спрямованих на перетворення матеріалів у готову продукцію, називається:

а) технологічним переходом;

б) технологічною операцією;

в) виробничим процесом.


    1. ^ Як називається інструмент для нарізання зовнішньої різьби?

а) вороток;

б) плашка;

в) мітчик;

г) різець.


    1. Що означає символ М10?

а) діаметр отвору 10мм;

б) діаметр стержня 10мм;

в) діаметр різьби 10мм.


Додаток 2


^ Технологічна карта

виготовлення «Шпателя універсального»

(для утворення зовнішніх та внутрішніх кутів)


з/п

Послідовність роботи

Вид матеріалу

К-сть деталей

Інструменти, пристосування та матеріали

1

На заготовці виконати розмітку деталі відповідно до креслення (додаток №3)

Лист. сталь

S=0,5мм

1

Лінійка, рисувалка, кутник

2

Розмітити центри отворів, накернити

-//-//-//-

1

Лінійка, рисувалка, кутник, молоток, кернер, сталева плита

3

Просвердлити 2 отвори Ø 4мм

-//-//-//-

1

Свердлильний верстат, свердло Ø4мм

4

Вирізати контур деталі (з обов’язковим дотриманням прямого кута)

-//-//-//-

1

Ножиці по металу, лещата, кутник

5

Зігнути частини деталі по лінії згину

-//-//-//-

1

Лещата, молоток, плоскогубці, оправка

6

Розмітити дерев’яну ручку

Ø 30мм для розрізу під розмір 25х30мм

дерев’яна заготовка L=10см

1

Лінійка, олівець

7

Розрізати дерев’яну ручку на глибину 25мм

дерев’яна заготовка L=10см

1

Ножівка по металу, лінійка, лещата

8

Розмітити дерев’яну ручку відповідно до креслення

дерев’яна заготовка L=10см

1

Лінійка, олівець

9

Наколоти шилом центри отворів

дерев’яна заготовка L=10см

1

Шило

10

Просвердлити 2 отвори Ø 4мм на глибину 15 мм

дерев’яна заготовка L=10см

1

Свердлильний верстат, свердло Ø4 мм

11

Скласти виріб (з’єднати шпатель з ручкою двома саморізами)

дерев’яна ручка, шпатель

1+1+2

Викрутка

Примітка: 1) даний технологічний процес застосовується для виготовлення двох видів шпателів (для зовнішніх та внутрішніх кутів);


Заняття


Тема. Конструювання виробів з кількох деталей об’ємної форми.

Практичні роботи. Складання технологічної карти виготовлення виробу. Виконання ескізу деталей виробу. Розробка специфікації.

Мета уроку:

Навчальна: забезпечити:

а) засвоєння учнями знань послідовності виконання ескізів окремих деталей виробу з деревини, принципів добору конструкційних матеріалів, правил добору інструменту відповідно до технологічної операції;

б) формування вмінь розробляти специфікацію відповідно до ескізу, складати технологічну карту виготовлення виробу, виконувати подетальний ескіз виробу;

в) дотримання учнями санітарно-гігієнічних вимог, правил безпечної праці й організації робочого місця під час виконання завдань практичної роботи.

Розвивальна: сприяти розвитку логічного мислення учнів, просторової уяви та уваги.

Виховна: виховувати культуру праці, технологічну дисципліну.

Обладнання, матеріали та наочність.

Зразок розкладного стільчика, окремі деталі виробу, лінійки, роздавальний матеріал (зразки порід дерев, картки з таблицею „Характеристика деревини”, картки-таблиці для складання поопераційного технологічного процесу).

Об’єкт праці: технічна документація для виготовлення розкладного «Лего-стільчика».

Міжпредметні зв’язки: геометрія, креслення, фізика.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь та навичок.


Хід заняття

І. Організаційний момент.

  • Перевірка присутності учнів;

  • готовності учнів до уроку;

  • наявності робочого одягу.

ІІ. Виявлення знань та вмінь учнів.

Гра на визначення властивостей деревини. Клас поділяється на дві групи та отримує завдання:

^ Перша група: визначити фізичні властивості деревини (учні отримують зразки порід дерев; визначають їх фізичні властивості за кольором, запахом та структурою волокон).

^ Друга група: визначити технологічні властивості деревини (учням пропонується розпиляти шматочки різних порід дерев і на основі спостережень дати характеристику технологічних властивостей деревини).

Результати спостережень записати в таблицю.


«^ Характеристика деревини»


Назва деревини

Результати спостережень

Порода деревини




Міцність деревини (тверда/м’яка)




Вік дерева




Колір деревини




Текстура деревини




Застосування





ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів, чуттєвого досвіду, опорних умінь.

  1. Ви мали змогу ознайомитись із властивостями деревини різних порід дерев. Яка з них є найміцнішою, а яка найм’якішою?

  2. Назвіть ті вироби, які краще виготовляти з міцної деревини, а які з м’якої. (Меблі, музичні інструменти краще виготовляти з твердих порід дерев, а скриньки, столове приладдя, різні прикраси – з м’яких порід дерев).

  3. Назвіть різновиди стільців за конструкцією. (Табурет, стілець зі спинкою, крісло, ослінчик, стілець на одній ніжці з основою, на трьох ніжках, розкладний стілець для риболовлі, шезлонг тощо).

  4. Які є способи з’єднання деталей з деревини? (Шиповий, клейовий, цвяховий, за допомогою саморізів, нагелів)

IV. Мотивація навчальної діяльності.

Для того, щоб виготовити запланований виріб, необхідно вміти спланувати свою роботу та розробити креслення для кожної деталі окремо.

З’ясувавши властивості деревини, ми дійшли висновку, що найбільш придатними для виготовлення меблів є заготовки з дуба. Але маючи в руках матеріали та інструменти, неможливо віддразу виготовити такий складний та незвичайний виріб, як „лего-стільчик”. Для виконання такого виробу та йому подібних, необхідно мати технічну документацію з детальним описом виконання технологічних процесів.

V. Повідомлення теми уроку.

Конструювання виробів з кількох деталей об’ємної форми.

^ Практичні роботи. Складання технологічної карти виготовлення виробу. Виконання ескізу деталей виробу. Розробка специфікації відповідно до зразка.

VI. Визначення завдань для учнів.

Учні повинні знати:

  • технологію виконання ескізу окремих деталей виробу з деревини;

  • принципи добору конструктивного матеріалу;

  • правила безпечної праці та санітарно-гігієнічні вимоги під час виконання практичної роботи.

Учні повинні вміти:

  • розробляти специфікацію відповідно до зразка;

  • складати технологічну карту для виготовлення виробу; виконувати ескіз деталей виробу;

  • дотримуватись санітарно-гігієнічних вимог, правил безпечної праці й організації робочого місця під час виконання робіт.

VII. Вивчення нового матеріалу.

1. Ознайомлення учнів з конструкцією майбутнього виробу (зразок розкладного стільчика, додаток ; деталі даного виробу).

2. Розробка специфікації відповідно до креслення. (Специфікація – це інформація про деталі виробу, занесена в таблицю. Специфікації містять інформацію про назви деталей, їхню кількість та матеріали, з яких вони виготовляються).

3. Ескіз деталей виробу.

4. Складання технологічної карти виготовлення виробу. (Технологічні карти містять інформацію про послідовність виготовлення виробу та способи обробки; інструменти, матеріали та пристосування для виготовлення виробу; інформацію про зміну графічних розмірів деталей виробу та графічні зображення).

VIII. Осмислення учнями вивченого матеріалу. Дати відповіді на запитання:

1.Чи можна виготовити виріб без наявності технологічної карти?

2. Яка інформація міститься в технологічних картах?

ІХ. Формування умінь та навичок учнів. Практична робота. Складання технологічної карти виготовлення виробу. Виконання ескізу деталей виробу. Розробка специфікації

  1. Аналіз завдань практичної роботи: виконати ескіз деталей виробу; розробити специфікацію, скласти технологічну карту виготовлення виробу.

  2. Повторення правил безпечної праці, організації робочого місця та санітарно-гігієнічних вимог під час виконання завдань практичної роботи.

  3. Самостійне виконання практичної роботи (складання ескізів деталей виробу, специфікації та технологічної карти).

  4. Робота в групах (розробка технологічно процесу виготовлення виробу «лего-стільчик»).

  5. Контроль учителя з метою виявлення недоліків у знаннях та вміннях учнів. (Дотримання вимог до виконання ескізів, їх якість).

  6. Поточний інструктаж (індивідуальний, груповий).

  7. Самоконтроль та взаємоконтроль учнів (щодо якості виконання графічних робіт)

  8. Підбиття підсумків практичної роботи:

    • демонстрація кращих робіт;

    • аналіз недоліків та шляхи їх усунення;

    • оцінювання практичних робіт з мотивацією оцінок.

Х. Рефлексія.

1. Які завдання були визначені сьогодні на урок?

2.Чи достатньо для виготовлення виробу мати лише його ескіз?

3. Для чого потрібно виконувати ескіз деталей виробу?

4. Чи допоможуть вам здобуті сьогодні знання та набуті вміння в подальшій роботі над виробом?

ХІ. Мотивація оцінок за урок, виставлення їх у журнал, щоденники.

ХІІ. Повідомлення про підготовку до наступного заняття.

ХІІІ. Прибирання робочого місця.



Похожие:

З досвіду Анатолія Володимировича Лисюка, вчителя сш №252 Оболонського району м. Києва iconЗ досвіду Анатолія Володимировича Лисюка, вчителя сш №252 Оболонського району м. Києва Авторські роботи вчителя І учнів Технічний опис до виробу «Універсальний стільчик»
Слюсарний верстак, який випускається промисловістю, за своєю конструкцією не обладнаний стільчиком для учня. Тому вчителем було спроектовано,...
З досвіду Анатолія Володимировича Лисюка, вчителя сш №252 Оболонського району м. Києва iconЗ досвіду Анатолія Володимировича Лисюка, вчителя сш №252 Оболонського району м. Києва Об’єкти праці для учнів 5 класу в основу програм «Трудове навчання. 5-9 клас»
Робота з фанерою відкриває великі можливості для розвитку творчих здібностей школярів, формування їхніх естетичних смаків
З досвіду Анатолія Володимировича Лисюка, вчителя сш №252 Оболонського району м. Києва iconПро досвід роботи Тетяни Миколаївни Чечко, методиста Відділу інклюзивної та спеціальної освіти управління освіти Оболонського району м. Києва
Відділу інклюзивної та спеціальної освіти управління освіти Оболонського району м. Києва
З досвіду Анатолія Володимировича Лисюка, вчителя сш №252 Оболонського району м. Києва iconЦентралізована бібліотечна система Оболонського району м. Києва црб ім. О. С. Пушкіна
Бібліографічний покажчик “Український голокост: погляд із сьогодення”інформує про книги, брошури, статті з періодичних видань, які...
З досвіду Анатолія Володимировича Лисюка, вчителя сш №252 Оболонського району м. Києва iconУправління культури Виконавчого органу Оболонської районної у м. Києві ради
На теренах славетної України” інформує про книги, довідники, публікації з журналів, документальні нотатки та знахідки з історії України,...
З досвіду Анатолія Володимировича Лисюка, вчителя сш №252 Оболонського району м. Києва iconУправління культури Виконавчого органу Оболонської районної у м. Києві ради
З україною у серці [Текст] : бібліографічний покажчик / уклад. О. М. Львович. – К. Цбрп ім. О. С. Пушкіна цбс оболонського р-ну м....
З досвіду Анатолія Володимировича Лисюка, вчителя сш №252 Оболонського району м. Києва iconПузія Анатолія Володимировича (прізвище, ім’я, по батькові особи, яка вчинила правопорушення) винним при перевірці дотримання санітарного закон
Постанову Овруцького міжрайонного прокурора про порушення провадження про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 82 Купап...
З досвіду Анатолія Володимировича Лисюка, вчителя сш №252 Оболонського району м. Києва iconСерце вчителя, віддане дітям
Зв’язок поколінь Вічна проблема суспільного розвитку – передача життєвого та історичного досвіду від одного покоління до іншого
З досвіду Анатолія Володимировича Лисюка, вчителя сш №252 Оболонського району м. Києва iconПоложення про виявлення, вивчення, узагальнення та поширення передового педагогічного досвіду в іппо кмпу ім. Б. Д. Грінченка
Цим Положенням визначається порядок виявлення, вивчення, узагальнення та поширення передового педагогічного досвіду в освітніх закладах...
З досвіду Анатолія Володимировича Лисюка, вчителя сш №252 Оболонського району м. Києва iconПоложення про виявлення, вивчення, узагальнення та поширення передового педагогічного досвіду
Цим Положенням визначається порядок виявлення, вивчення, узагальнення та поширення передового педагогічного досвіду в освітніх закладах...
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©gua.convdocs.org 2000-2015
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы

Разработка сайта — Веб студия Адаманов