Конкурс прикладних досліджень з гуманітарної та економічної тематики Економічна тематика деякі шляхи вибудування механізму реальної енергетичної ефективності україни icon

Конкурс прикладних досліджень з гуманітарної та економічної тематики Економічна тематика деякі шляхи вибудування механізму реальної енергетичної ефективності україниНазваниеКонкурс прикладних досліджень з гуманітарної та економічної тематики Економічна тематика деякі шляхи вибудування механізму реальної енергетичної ефективності україни
Дата конвертации16.06.2013
Размер293.49 Kb.
ТипКонкурс
скачать >>>


Міжнародний благодійний Фонд «Україна 3000»

IV Всеукраїнський молодіжний конкурс

«Новітній інтелект України»

Конкурсна номінація: «Конкурс прикладних досліджень з гуманітарної та економічної тематики»

Економічна тематика


ДЕЯКІ ШЛЯХИ ВИБУДУВАННЯ МЕХАНІЗМУ РЕАЛЬНОЇ ЕНЕРГЕТИЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ УКРАЇНИ


Виконала
Манич Анастасія Олександрівна


Учениця 11 класу

ЗОШ № 14

М.Мелітополя


Керівник:

Шилова Лідія Гаврилівна

Викладач географії та економіки ЗОШ № 14

вчитель – методист, відмінник народної освіти України,

^ Почесний член Географічного товариства України


Мелітополь

2009

Зміст
Зміст 2

2.3 Оплата енергії за різними тарифами - шлях до раціонального електроспоживання 8

2.4 Аналіз графіків використання електроенергії 8

^ 3.2 Межі зон застосування диференційованих за періодами часу тарифів сплати за використану електроенергію. 12ВСТУП

Актуальність теми дослідження. Електроенергія займає суттєве місце в витратах кожної родини. Її економне використання дозволить значно знизити витрати коштів. При цьому ще й допоможе нашій країні, яка страждає від великої кількості СО2.При чому мова йде не про те, щоб відмовитися від комфорту, а про ефективне використання технологій та інші методи економії коштів та електроенергії. Дбайливо витрачати паливо й енергію – означає заощаджувати не тільки працю мільйонів людей, але й капітальні вкладення. Та й витрати на заходи, спрямовані на економію, дуже ефективні.

^ Об’єктом дослідження в роботі були власний житловий будинок, а також приватне підприємство.

Предмет дослідження – економія електроенергії в побуті та на підприємстві, аналіз одноставкового та диференційованих тарифів.

^ Мета: відслідкувати шляхи економії електроенергії в побуті і на підприємстві і застосування двох- і трьохзонних тарифів.

Завдання:

 • запропонувати різноманітні способи економії електроенергії в побуті;

 • дати рекомендації щодо економії електроенергії при освітленні будинку, квартири;

 • рекомендувати вимоги щодо економії електроенергії при користуванні електроплитками;

 • підкреслити раціональність використання електроенергії на підприємстві;

 • розглянути усі різновиди існуючих тарифів сплати за використану електроенергію в побуті;

 • обрати найбільш вигідний тариф сплати за електроенергію;

 • визначити найекономніший графік споживання електроенергії шляхом перенесення часу роботи деяких електроспоживачів;

^ Методи дослідження: пошуковий, аналізу, синтезу, статистичний, графічний, математичний, порівняння.

Новизна роботи. Упровадження використання диференційованих тарифів є новим кроком в енергоспоживанні міста та шляхом до економії енергії.

^ Практичне значення отриманих результатів. В результаті проведеного дослідження виявлений найвигідніший тариф для сплати за електроенергію в побуті та на підприємстві. Акцентування уваги на варіантах економії електроенергії. При дослідженні особлива увага приділялась розгляданню графіків використання електричної енергії та розрахункам для визначення найвигіднішого тарифу.

Апробація. Набувши дослідницького, практичного досвіду з економії електроенергії та економії коштів за спожиту електроенергію, підготували лекторій «Економія веде до збагачення» для учнів школи. На прохання вчителя економічної і соціальної географії виступали на уроці в 9 класі за темою «Електроенергетика».

Структура роботи. Робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку літератури.


^ РОЗДІЛ 1.ЕКОНОМІЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ

1.1 Дбайливо використовувати енергію – діло кожного з нас.

Тема економії має багато спільного з темою погоди: всі про неї говорять, але практично ніхто нічого не робить[2]. Проте і це – крок вперед, оскільки до останнього часу ніхто не говорив навіть про економію енергії.

Результати економії будуть залежати від того, наскільки добре населення буде дотримуватися правил економії енергії при користуванні побутовими приладами, машинами та освітленням, знати прийоми і методи раціонального використання електроенергії.

Саме економія стає найважливішим джерелом забезпечення зростання виробництва. Розрахунки давно показали, що кожна гривня, витрачена на заходи, пов’язані з економією палива, дає такий же ефект, як дві гривні, витрачені на збільшення видобутку палива [4].

Для контролю за раціональним і економним споживанням електроенергії у квартирі необхідно вести спеціальний зошит, у який потрібно кожний місяць вносити показники споживання електроенергії. Через рік можна порівняти споживання електроенергії за минулий місяць і такий же місяць минулого року та зробити аналіз електроспоживання.

Максимальне використання природного освітлення – один з шляхів зменшення витрати електроенергії на штучне освітлення. До того ж природне денне світло активізує біохімічні процеси в організмі, тонізує його, убиває хвороботворні мікроби.

У сучасних квартирах широко поширені три системи освітлення – загальне, місцеве і комбіноване.

Для освітлення використовуються традиційні лампи розжарювання. Дуже відчутну економію електроенергії при використанні ламп розжарювання можуть дати наступні заходи:

 • Застосування криптонових ламп розжарювання, що мають світлову віддачу на 10% вищу, ніж у ламп розжарювання з аргоновим наповненням;

 • Заміна двох ламп меншої потужності, наприклад, двох ламп по 60 Вт кожна на одну потужністю 100 Вт зменшує споживання енергії на 12% при тій же освітленості;

 • Застосування місцевого освітлення робочих місць;

 • Періодичне чищення ламп від пилу і бруду. Забруднені лампи пропускають на 30% світла менше, навіть у порівняно чистому середовищі.

 • Зниження рівня освітленості в підсобних приміщеннях, коридорах, туалетах;

 • Широке застосування світлорегуляторів, що дозволяє змінювати в широких мережах рівень освітленості.

Люмінесцентні лампи – різновид газорозрядного джерела світла, у якому використовується здатність деяких речовин світитися під дією ультрафіолетового випромінювання електричного розряду. Вони мають в порівнянні з лампою накалювання в 4-5 разів більш високу світловіддачу й у 5-8 разів більший термін служби. Так, світловіддача люмінесцентних ламп потужністю 20 Вт дорівнює світловіддачі лампи накалювання 150 Вт. Ось де ховаються резерви економії електроенергії. Компактні люмінесцентні лампи споживають майже на 75% енергії менше, ніж лампи розжарювання при тих же показниках освітлення[4].


^ 1.2 Вибір електроприладів для квартири

Дуже часто виникає потреба придбати нову електроапаратуру, більш досконалу і надійну, яка б відповідала сучасному рівню розвитку побутової техніки.

Звичайно, нас перш за все буде цікавити економічність роботи електропобутових приладів і апаратури, що купуються.

Енергетична ефективність електроприладів залежить від їх ККД. У зв’язку з їх великою кількістю і значним обсягом споживання електроенергії ККД за останні 10 років значно збільшився: холодильників і морозильників з 75% до 90%, посудомийних машин та інших кухонних агрегатів – на 20%, пральних машин і сушарок – на 8%[4]. Це дає значну економію електроенергії.

Плита електрична – найбільш енергоємний і універсальний електронагрівальний прилад, призначений для приготування їжі. При виборі плити треба мати на увазі, що електроплита потужністю 5 кВт із трьома конфорками і жарочною шафою цілком забезпечує потреби родини з 4-5 чоловік. Придбання плит більшої потужності виправдано тільки при великій родині.

Плитка електрична. Найбільш ефективні і досконалі електроплитки з трубчастими конфорками: такі конфорки швидко нагріваються, економічні, довговічні, а їхня спіральна форма забезпечує гарний контакт із дном посуду.

До нового покоління виробів відносяться електроплити з сіталовим покриттям, які мають високу термо- і вологостійкість і направлено пропускають тепло. Розташувавши під ними нагрівальний елемент, отримуємо безпечну, гігієнічну й економічну електроплитку.

Мікрохвильова піч. На відміну від газових, електричних плит і духових шаф у мікрохвильовій печі для теплової обробки продуктів використовується енергія електромагнітних коливань надвисокої частоти. Вони дозволяють цілком автоматизувати процес готування їжі, скоротити час і заощадити електроенергію.

Холодильникиенергоємні прилади. Випускають компресійні й абсорбційні побутові холодильники. Холодильний агрегат компресійного типу має більш високу холодопродуктивність, чим абсорбційний. Процес охолодження і одержання мінусової температури в його камері протікає значно швидше і температура значно нижча, ніж в абсорбційних холодильниках. Крім того, періодична короткочасна робота компресійного холодильника обумовлює ощадливе електроспоживання, у той час як безупинна робота генератора в абсорбційних агрегатах приводить до досить помітного споживання електроенергії.

^ 1.3 Економія електроенергії при готуванні їжі

Вибір і використання найбільш економічних електроприладів дозволяє істотно заощаджувати електроенергію. Правильна експлуатація електроприладів несе економію більше, ніж удосконалення конструктивного виконання приладів.

Самими енергоємними споживачами електроенергії є електроплити. Річне споживання електроенергії складає 1200-1400 кВт.год. [4]. Тому раціональне користування електроплитами є одним з основних джерел економії електроенергії в квартирі. Застосування електроплит замість газових плит і плит на твердому паливі істотно поліпшує санітарно-гігієнічні умови в кухні і квартирі через відсутність шкідливо діючого на людей чадного газу СО і інших продуктів неповного згоряння газу і твердого палива.

Для зниження втрат електроенергії на приготування їжі на електроплитах треба застосовувати спеціальний посуд зі стовщеним обточеним дном діаметром, рівним чи трохи більшим ніж діаметр конфорки. Якщо діаметр посуду менше діаметра конфорки, то частина теплоти виділяється в повітря. Використання посуду діаметром, більшим ніж діаметр конфорок, викликає нерівномірність нагріву і пригоряння їжі. Економія електроенергії при використанні такого посуду 10-20%[4]. Для суцільних чавунних конфорок найкраща теплопередача досягається при тісному контакті між поверхнею конфорки і дном посуду. Такий контакт необхідно зберігати при нагріванні конфорки до робочої температури і весь час користування нею. Із-за деформації дна контакт конфорки з посудом здійснюється тільки частиною її поверхні. Це збільшує час нагрівання їжі, збільшує споживання електроенергії і викликає внаслідок нерівномірного теплознімання внутрішні напруження, у результаті яких можуть з’явитися скривлення і тріщини в чавунній конфорці.

Важливим також є вибір конфорки для приготування їжі.

Результати показують, що менше електроенергії витрачається при використанні конфорок малого діаметра, а час нагрівання зменшується при використанні конфорок великого діаметра і більшої потужності. Для економії електроенергії при незначній перевитраті часу на приготування їжі рекомендується користуватися конфорками можливо меншого розміру. І тільки для готування блюд, що не вимагають тривалого варіння, доцільно використовувати конфорки великого діаметра і потужності, що забезпечує економію часу на приготування їжі.

Правильне користування духовкою скорочує витрати електроенергії на 30-40%.

При користуванні електроплитою треба дотримуватися наступних вимог щодо економії електроенергії:

- раз у тиждень ретельно чистити конфорки та посуд, щоб бруд не перешкоджав теплопередачі;

- бажано використовувати одну конфорку для приготування декількох блюд, оскільки на розігрів конфорок іде багато енергії;

- використовувати кришки для посуду, що на 20% знижує витрату електроенергії і скорочує витрати часу на приготування їжі;

- використовувати мінімальну кількість води для варіння овочів;

- заморожені продукти, перш ніж покласти на сковороду, варто попередньо розморозити до кімнатної температури;

- використовувати духовку для приготування по черзі декількох блюд.

Ще один вагомий резерв економії електроенергії – використання спеціалізованих приладів для готування їжі, які витрачають менше енергії: електросковорода, електрокастрюля, електрогриль, електротостер, електрошашличниця, електросамовар.

Значні зручності, економію часу й енергії дає застосування скороварок. Вони дозволяють розширити асортимент блюд, бо в 3 рази скорочується час і спрощується технологія їхнього приготування. Достоїнством скороварки є її економічність, що дозволяє скоротити витрати електроенергії при готуванні їжі приблизно в 2 рази[4].

^ 1.4 Економія електроенергії при користуванні побутовими електроприладами

Розглянемо прості і доступні кожному методи економії електроенергії при користуванні деякими електропобутовими приладами.

Холодильники. Не рекомендується встановлювати холодильник поблизу джерела тепла і в місцях, де на нього попадають прямі сонячні промені. Перед вмиканням холодильника треба перевірити відповідність напруги, зазначеної в таблиці на задній стінці холодильника, напрузі мережі. Забороняється встановлювати холодильник і використовувати його у приміщенні, у якому відносна вологість повітря перевищує 80%. Продукти на полках варто розкладати без накопичення, щоб забезпечити необхідну циркуляцію повітря в камері; не можна застеляти чим-небудь полиці. Правильна експлуатація холодильника зменшує споживання електроенергії на 15-20%[4]. Після триразового відкривання дверей холодильника споживання електроенергії зростає на 1%[4].

Електрообігрівальні прилади. Якщо розглянути тепловий баланс житла, стане ясно, що велика кількість теплової енергії опалювальної системи йде на те, щоб перекрити втрати тепла. А вони в помешканні з центральним опаленням і водопостачанням виглядають так:

 • витрати через неутеплені вікна і двері – 40%

 • втрати через шибки – 15%

 • втрати через стіни – 15%

 • втрати через стелі і підлоги – 7%

 • втрати при користуванні гарячою водою – 23%[4].


^ РОЗДІЛ 2.ЕКОНОМІЯ КОШТІВ ЗА СПОЖИТУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ В ПОБУТІ

2.1 Стан споживання електроенергії в побуті

Забезпечення житлового сектору теплом залишається важливою частиною енергетичної і екологічної політики у всій Європі, оскільки на нього уходить більше третини виробленої енергії [1]. Європейська комісія оцінює так звану «енергетичну ефективність» своїх будівель у 50%, тобто енергоспоживання будівель можна скоротити у 2 рази. При цьому енергозберігаючий потенціал в житловому секторі значно вищий, ніж в інших галузях економіки [1]. Крім того, перехід на енергоефективні технології в житловому секторі дозволить покращити якість повітря у великих містах.

Великим споживачем енергії є комунально-побутове господарство: на його частку приходиться майже 20% енергетичних ресурсів. Житлові будинки є найбільшими в комунально-побутовому господарстві споживачами електричної енергії. За нашими спостереженнями у них щорічно витрачається в середньому 800 кВт.год./рік на людину. Встановлено, що 15-20% спожитої електроенергії в побуті витрачається через неощадливість споживачів [5].

^ 2.2 Загальний розгляд існуючих тарифів

Існують три види тарифів сплати за використану електричну енергію: одноставковий(однозонний), двохзонний та трьохзонний. При одноставковому тарифі споживач платить за використану електроенергію, обраховану лічильником за деякою вартістю для ОЕС (об’єднана енергетична система) України.

У нашому місті розповсюджено використовується сплата за використану електроенергію за одноставковим тарифом.

Він стимулює споживачів зменшувати непродуктивні витрати електричної енергії, створювати раціональні системи електропостачання та режими роботи електроприймачів. Це дозволяє знизити витрати даного підприємства. Однак відсутність диференціації вартості електроенергії не стимулює споживачів знижувати навантаження в години максимуму та підвищувати в години нічних провалів, тобто не сприяє вирівнюванню графіка навантаження ОЕС, а отже, і зменшенню витрат на виробництво електричної енергії.

Двохзонний та трьохзонний диференційовані тарифи сприяють вирівнюванню графіка навантаження ОЕС(рис.2.1).

Порядок застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, затверджено постановою НКРЕ від 10.03.1999 р. №309 із змінами і доповненнями, внесеними від 20.07.2006 №926 [8].

Рис.2.1 Добові графіки електричного навантаження ОЕС України для середнього робочого дня 1990 р. і 2003 р.


За рисунком робимо висновок, що у 2003 році денне споживання електроенергії зменшилось через спад виробництва.

За наявності диференційованого обліку споживання електроенергії за періодами часу приймаються наступні тарифні коефіцієнти.Рис.2.2 – Добовий розподіл ціни за використану електроенергію на січень – грудень місяць 2007 року.


Для тризонних тарифів:

– 1,5 тарифу в години максимального навантаження енергосистеми (8.00 до 11.00 і з 20.00 до 22.00);

– 0,4 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23.00 до 7.00).

– повний тариф у інші години доби (напівпіковий період);

Для двозонних тарифів:

– 0,7 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї до 7-ї години);

- повний тариф у інші години доби.
^

2.3 Оплата енергії за різними тарифами - шлях до раціонального електроспоживання


Добове споживання електроенергії визначається за формулою Wд =P٠t [3]:

де Р – потужність електроспоживачів, кВт

t – тривалість роботи електроспоживачів, год..

Вартість спожитої за добу електроенергії за простим одноставковим тарифом при тарифі C0 становить Cд = C0 ٠Wд [3]:

де C0–тариф на електроенергію, грн./кВт.год.

Вартість спожитої за добу електроенергії за гнучким диференційованим тарифом (по зонах А, В, С) визначається рівнянням C’д = Ci ٠Wi [3]:

де Ci, Wi - відповідно, тариф та кількість спожитої електричної енергії у відповідній зоні.

Добова економія вартості спожитої електроенергії від переходу на гнучкий тариф з коректованим графіком навантаження складе ∆С = Сд - C’ [3]:

Місячна економія коштів складе ∆См = ∆Сд ٠30 [3]:

Економія коштів за рік складе∆Ср = ∆Сд٠365 [3]:
^

2.4 Аналіз графіків використання електроенергії


Для того, щоб визначити найбільш прийнятний тариф сплати за використану електроенергію в побуті, нами були зняті добові графіки споживання електричної енергії у власному житловому будинку. Це дозволило оцінити вартість електроенергії при використовуванні одноставкового, двохзонного та трьохзонного тарифів.^ Рис 2.3.– Існуючий середній графік електроспоживання за добу у житловому приватному будинку.

Якщо вести розрахунки вартості спожитої електричної енергії за добу за цим рисунком, то вартість електроенергії дорівнює 1.32 грн. Ці розрахунки є вірними для одноставкового тарифу.

С=5.42×0.2436=1.32,

де 5.42 – кількість витраченої за добу електроенергії, 0.2436 – тарифний коефіцієнт для одноставкового тарифу.

Якщо розраховувати вартість електричної енергії за гнучким двохзонним тарифом, отримуємо, що вартість енергії дорівнює 1.21 грн.

Сн.=1.52×0.1705=0.26 Сд=3.9×0.2436=0.95 С=0.26+0.95=1.21

Якщо розраховувати вартість електричної енергії за трьохзонним тарифом, то вартість електроенергії дорівнює 1.27 грн.

Сн.= 1.52×0.09=0.1368 Спік.=1.51×0.3654=0.5517

Снапівпік.=2.39×0.2436=0.5822 С=0.1368+0.5517+0.5822=1.2707

Аналізуючи ці підрахунки, робимо висновок, що найвигіднішим виявляється двохзонний тариф. Економія коштів від переходу на цей тариф складе 0.11 грн. за добу, що за місяць, відповідно, дорівнює 3.30грн., за рік – 39.60грн. При трьохзонному тарифі економія нижча. Вона складає 0.05 грн. за добу, відповідно за місяць 1.50 грн.

На рис.2.4 зображений графік використання електричної енергії за добу, заснований на зсуванні роботи деяких електроспоживачів. Він заснований для аналізу трьохзонного тарифу. При пересуванні часів роботи декількох електроспоживачів економія коштів перевищила ту суму, яка була вирахувана без зсування для двохзонного тарифу. За добу економія коштів при трьохзонному тарифі складає 20 копійок. За місяць економія складе, відповідно, 6грн.

Сн.= 2.09×0.09=0.1881 Спік.=1.01×0.3654=0.3690

Снапівпік.=2.32×0.2436=0.5651 С=0.1881+0.3690+0.5651=1,1222

Сд = 1.32-1.12=0.20 ∆См=0.20×30=6.00

См=0.20×30=6.00 ∆Ср=6.00×12=72.00

Таким чином, перехід на трьохзонний тариф, з урахуванням перенесення часу роботи декількох електроспоживачів, є найвигіднішим. Очікувана економічна ефективність від упровадження цього тарифу полягає у зменшенні витрат на оплату за використану електроенергію, приблизно, на 15.16%.Рис.2.4 – Графік використання електроенергії за добу (з перенесенням часу роботи деяких електроспоживачів).


^ 2.5 Аналіз лічильників для гнучких диференційованих тарифів

Незалежно від того, що перехід з простого одноставкового тарифу на гнучкий диференційований тариф (двохзонний чи трьохзонний) є економічнішим, необхідні також витрати на придбання устаткування (лічильник), його монтаж і наладку, а також запуск системи для його роботи.

Для обліку електроенергії при гнучких диференційованих тарифних ставках необхідні багатотарифні лічильники та пристрої для їх переключення.

В європейських країнах, як і в Росії та Україні, в побутовому секторі проводиться робота щодо заміни індукційних лічильників на електронні[3]. Так в Італії на сьогоднішній день число користувачів електронними лічильниками становить близько 30 млн., що складає 80% національного енергетичного ринку. Час, за який економія коштів від переходу на диференційований тариф «покриє» витрати на придбання лічильника, називається терміном окупності. Його можна визначити за формулою Т=∆К/∆С [6]:

де Т – термін окупності,

∆К - різниця вартості лічильників,

∆С – економія вартості електроенергії за рік.

Різниця вартості лічильників розраховується за формулою ∆К = К2 – К1 [6]:

де К2 – вартість нового устаткування, К1 – вартість початкового устаткування.

Формула економії вартості електричної енергії зазначена вище.

Таким чином, окупність лічильника при двохзонному тарифі складає 2 роки.

Т=(100-20)/39.6=2

При трьохзонному тарифі, враховуючи перенесення часів роботи деяких електроспоживачів, вартість лічильника можливо окупити за 1рік.

При цих розрахунках вартість нового устаткування рівнялась 100 грн., а вартість початкового устаткування – 20 грн..

Аналізуючи ці розрахунки, можна зробити висновок, що найекономічніше вигідним для житлового будинку є трьохзонний тариф, бо термін окупності нового устаткування при такому тарифі, по розрахункам, на рік менший, ніж при двохзонному тарифі.


^ РОЗДІЛ 3. АНАЛІЗ ТАРИФНИХ СТАВОК ДЛЯ СПЛАТИ ЗА ВИКОРИСТАНУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЮ НА ПІДПРИЄМСТВІ

3.1 Аналіз стану споживання електроенергії на підприємстві

В Україні поки що норма „електроенергія-це товар” скоріше декларується, ніж виконується. Виходячи з політичних міркувань, в країні штучно підтримується ситуація так званого перехресного субсидіювання населення промисловими споживачами електроенергії. У більшості розвинених країн, навпаки, населення платить більше ніж промисловці, що ілюструє табл. 3.1, у якій наведено дані співвідношення вартостей електроенергії для побутових і промислових споживачів країн Європи [7].


^ Таблиця 3.1 Ціна електроенергії на оптовому ринку на 1994 рік, цент/кВт.год. [7]

№ з/п

Країна

Споживачі

Співвідно-

шення

Побу-

тові

Промис- лові

1

Албанія

2,86

3,96

0,72

2

Болгарія

3,20

4,19

0,76

3

Україна

2,15

2,62

0,82

4

Естонія

3,71

3,80

0,98

5

Латвія

4,84

4,84

1,00

6

Молдова

5,18

4,97

1,04

7

Литва

5,34

4,57

1,17

8

Угорщина

6,24

5,21

1,20

9

Вірменія

3,69

3,04

1,21

10

Чехія

5,96

4,68

1,27

11

Польща

6,81

4,96

1,37

12

Румунія

4,81

3,57

1,35

13

Словаччина

6,28

4,35

1,44

14

Грузія

3,71

2,12

1,78

15

Велика Британія

10,10

4,96

2,04

16

Німеччина

16,67

7,90

2,11

17

Іспанія

14,33

5,58

2,57

18

Голландія

16,10

5,75

2,80

19

Франція

10,17

3,58

2,84

20

Швеція

10,26

3,42

3,00

В порівнянні з розвиненими зарубіжними країнами енергоємність виробництва продукції в Україні залишається в 3…5 разів вище. Диференційовані тарифи дозволяють кінцевому споживачу економити кошти на оплаті електроенергії, а генеруючій компанії „згладити” пікові навантаження [3]. Отже від згладжування графіків навантаження будуть отримані принаймні два позитивних моменти [4]:

 • зниження втрат електроенергії в мережах

 • зниження максимуму активної потужності енергосистеми.

В індустріальних країнах витрати електроенергії, що йде на освітлення, коливається в діапазоні від 5% до 15%, у країнах, що розвиваються – до 85%. В Україні споживається приблизно 180 млрд. кВт.год. електроенергії. Україна знаходиться на рівні економічно розвинених країн, а споживання енергії за деякими показниками не ефективне. На освітлення витрачається до 50% зайвої енергії. Безумовно, однією з найважливіших задач енергозбереження є максимальне зниження втрат електроенергії , як при ії транспортуванні , так і при реалізації. У 1991 році втрати електроенергії в Україні дорівнювали 5.01%, а в 2002 – 19.72%. Рівень втрат енергії в Україні склав 14.71% (Рис.3.1).Рис. 3.1 - Втрати електроенергії в Україні


^

3.2 Межі зон застосування диференційованих за періодами часу тарифів сплати за використану електроенергію.


Тарифи, диференційовані за періодом часу, регулюються постановою Національної комісії регулювання електроенергетики (НКРЕ) від 20.12.2001 №1241 із змінами та доповненнями, які було внесено пізніше [7]. Листом ДП НЕК „Укренерго” від 08.12.2006, №02/6573 установлюються три сезонні межі зон застосування диференційованих за періодами часу тризонних тарифів на електроенергію для промислових споживачів (табл. 3.3).


^ Таблиця 3.2 Межі застосування зон тризонних тарифів, диференційованих за періодами часу (крім населення) [3]

Сезон

Зона

Пікова

Напівпікова

Нічна

1

січень, лютий, листопад, грудень

800-1000

1700-2100

600-800

1000-1700

2100-2300

2300-600

2

березень, квітень, вересень, жовтень

800-1000

1800-2200

600-800

1000-1800

2200-2300

2300-600

3

травень, червень, липень, серпень

800-1100

2000-2300

700-800

1100-2000

2300-2400

2400-700

У випадку двозонних тарифів на електроенергії. Час 2300-700 вважається нічним періодом; решта частина доби 700-2300 – денним.

Постановою НКРЕ від 19.07.2005 №529 (була підтверджена на 2008 та 2009 роки) промисловим електроспоживачам встановлюється такий рівень ставок тарифів для кожного періоду та всіх сезонів (табл. 3.3) [7].


^ Таблиця 3.3 Рівень ставок тарифів, диференційованих за періодами часу (крім населення).

Період часу

Нічний

Денний

Напівпіковий

Піковий

1. Тризонні тарифи, диференційовані за періодами часу

Тарифні коефіцієнти

0,25

-

1,02

1,8

Тривалість періоду, год.

7

-

11

6

1. Двохзонні тарифи, диференційовані за періодами часу

Тарифні коефіцієнти

0,35

1,8

-

-

Тривалість періоду, год.

8

16

-

-

Постановою. НКРЕ від 2000 року коефіцієнт тарифних ставок для трьохзонного тарифу у напівпіковий період був змінений з 1 на 1,02 (Рис. 3.2).Рис. 3.2 Зміни тарифного коефіцієнту


^ 3.3 Аналіз графіків споживання електроенергії

Для того, щоб оцінити вартість електроенергії за різними тарифами ми проаналізували графіки добового споживання енергії на ПП Мінаєва Е.А. На рис. 3.3 зображений графік використання електроенергії на підприємстві за серпень 2008 року.Рис. 3.3- Графік середньомісячного споживання електроенергії на ПП Мінаєва Є.А.


Щоб визначити економічний тариф сплати за електроенергію, необхідно визначити вартість енергії за трьома тарифами. Розрахувавши, отримуємо, що вартість електроенергії за одноставковим тарифом складає 629 грн. за добу, за двохзонним – 894 грн. за добу, за трьохзонним – 675 грн. за добу. Отже, двохзонний та трьохзонний тарифи для сплати за використану електроенергію є збитковими. За нашими підрахунками збиток дорівнює, відповідно, 265 та 46 грн. за добу. Тоді за місяць, приблизно, 7950 та 1380 грн.

С1=2582×0.2436=629

На рис. 3.4 зображено скорегований графік навантаження, заснований на зсуванні за часом роботи електроспоживачів. Він необхідний для всебічного аналізу диференційованих тарифів. Ми перенесли в ніч роботу наступних електроприладів: токарні верстати, печі, дробівки. Таким чином працювати вдень залишились побутові прилади, бойлер та офісне приміщення. Трансформатор на підприємстві ввімкнений цілодобово.^ Рис.3.4 - Скорегований графік середньомісячного споживаня електроенергії на ПП Мінаєва Є.А


Розрахувавши вартість електроенергії, отримуємо: сплата електроенергії за двохзонним тарифом складає 556 грн. за добу, за трьохзонним – 393 грн. за добу. Економія, відповідно, складає 73 грн. та 236 грн. за добу, що за місяць – 2190 грн. та 7080 грн.

Однак, для переходу на дифтариф з перенесенням роботи електроспоживачів необхідно урахувати потребу у зручностях для працюючих у нічну зміну. Треба забезпечити їх гарячою їжею. Окрім того, необхідно підняти працюючим у нічну зміну заробітну плату, приблизно, на 30%, що складає, в середньому, 450 грн. за місяць для кожного з восьми працюючих у нічну зміну.

В денну зміну є тільки потреба у роботі охорони та гідравліки. Отже, приблизно, 5280 грн. в місяць витрачатиметься на забезпечення комфортності праці вночі. Таким чином, перехід на двохзонний тариф з урахуванням перенесення часів роботи електроприймачів економії не несе. При переході на трьохзонний тариф економія складає, приблизно, 1800 грн. за місяць, що за рік – 21600 грн.

Отже, найвигіднішим виявився трьохзонний тариф сплати за використану електроенергію з урахуванням перенесення за часом роботи електроприймачів.

Розраховуючи термін окупності лічильника при переході на трьохзонний тариф, отримуємо:

Т = (2000 - 300) / 21600=0.07

(Формули для визначення терміна окупності лічильників зазначено у розділі 2).

Отже, з розрахунків маємо, що вартість лічильника при переході на трьохзонний можна окупити, приблизно, за місяць.


ВИСНОВКИ

На основі проведеного дослідження можна зробити наступні висновки.

1. Житлові будинки є найбільш великими споживачами електричної енергії в комунально – побутовому господарстві. У них щорічно витрачається в середньому 800 кВт.год. за рік на людину, тому так необхідно заощаджувати енергію.

2. Двохзонний тариф є вигідним тарифом сплати за використану електричну енергію у побуті. При переході на цей тариф економія коштів складає 39 грн. 60 коп. на рік. Трьохзонний тариф сплати за використану електричну енергію є найекономнішим, якщо перенести час роботи деяких електроспоживачів на ніч. Тоді економія коштів за електроенергію складе, приблизно, 72 грн. за рік.

3. Диференціація вартості спожитої енергії стимулює споживачів знижувати навантаження в години максимуму енергосистеми та підвищувати в години нічних провалів. Це, в свою чергу, допоможе вирішити задачу поставлену ОЕС, яка полягає в тому, щоб вирівняти графік навантаження ОЕС, тим самим знизити витрати на виробництво електричної енергії.

4. Перехід з простого одноставкового тарифу на диференційовані (двохзонний чи трьохзонний) «несе» за собою витрати на придбання устаткування. За розрахунками, найвигіднішим для житлового будинку є перехід на трьохзонний диференційований тариф (з перенесенням часу роботи декількох електроспоживачів). Термін окупності електронного лічильника становить 1рік.

5. Економія електроенергії призводить до скорочення втрат на її створення.

6. Для сучасного місячного графіка споживання електроенергії на підприємстві диференційовані тарифи є збитковими. За місяць збиток при двохзонному тарифі складає, приблизно 7950, при трьохзонному - 1380 грн.

7. Перенесення роботи електроприймачів є економічно – вигідним для підприємства. Трьохзонний тариф сплати за використану електроенергію з перенесенням роботи електроприладів в ніч є найвигіднішим. Економія коштів від переходу на цей тариф складає 21600 грн. за рік.

8. Використання трьохзонного тарифу на виробництві дає змогу знизити собівартість продукції, зробити виробництво енергії менш енергоємним. Виробництво в свою чергу стає більш рентабельним.

9. Термін окупності лічильника при трьохзонному тарифі складає, приблизно, один місяць.

10. Економія виробленої енергії заощаджує використання ресурсів, працює на поліпшення екології довкілля.

11. Пропонуємо розповсюдження рекомендацій з економії енергії засобом лекторіїв.


^ СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1.Андреас Люке Европейский рынок отопительного оборудования – ориентация на высокоэффективные технологии и возобновляемые источники энергии// Энергосбережение.-2007.-№4.- С.57-58.

2.Дарио Беллоккио Электронные счетчики// Энергосбережение.-2007.-№3.- С.64-68.

3.Дэвинс Д. Энергия: Пер. с английского – М.: Энергоатомиздат, 1985.-360с.

4.Жарков В.Я. Економія електроенергії в побуті. – Мелітополь: ТДАТУ, 2004. – 63 с.

5.Жарков В.Я. Енергозбереження і енергоменеджмент в АПК. – Мелітополь: ТДАТУ, 2006. – 38с.

6.Ковалев И.Н. К вопросу об экономической эффективности двухтарифніх счетчиков электроэнергии// Энергосбережение.-2007.-№4.- С.53-55

7.Концепция развития топливно – энергетического комплекса Украины.// ВВР Украины.-1994.-№ 21.-С.133

8.Костышева Н.О. О тарифах для населения и не только // Энергетическая политика Украины.-2005.- №10.- С. 20-24.

9.Лист ДП НЕК „Укренерго” від 08.12.2006, №02/6573, Інформ. бюлетень НКРЕ, №12, 2006.

10.Лозинський Д.Й., Тимченко М.П. Існуючий стан і перспективи законодавчого регулювання електрообігріву в Україні// Енергетика та електрифікація. - 2007.-№10.-С.31-41.

11.Тарифи на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам// Постанова НКРЕ від 10.03.1999 №309 (у редакції постанови НКРЕ від 20.2006, №926).Похожие:

Конкурс прикладних досліджень з гуманітарної та економічної тематики Економічна тематика деякі шляхи вибудування механізму реальної енергетичної ефективності україни iconКонкурс наукових досліджень з економічної та гуманітарної тематики
Переможців регіональних етапів ІІІ всеукраїнського молодіжного конкурсу «новітній інтелект україни» учасників національного форуму...
Конкурс прикладних досліджень з гуманітарної та економічної тематики Економічна тематика деякі шляхи вибудування механізму реальної енергетичної ефективності україни iconКонкурс наукових досліджень з економічної та гуманітарної тематики
Переможців регіональних етапів ІІІ всеукраїнського молодіжного конкурсу «новітній інтелект україни» учасників національного форуму...
Конкурс прикладних досліджень з гуманітарної та економічної тематики Економічна тематика деякі шляхи вибудування механізму реальної енергетичної ефективності україни iconКонкурс „ Новітній інтелект України" в номінації „Конкурс прикладних досліджень гуманітарної тематики"
З кожним роком книга починає втрачати свою важливість i сенс у життi людей та й у життi країни також. Але ж книга джерело морального...
Конкурс прикладних досліджень з гуманітарної та економічної тематики Економічна тематика деякі шляхи вибудування механізму реальної енергетичної ефективності україни iconНаказ №473 Про проведення конкурсного відбору проектів наукових досліджень і розробок
Міністерства освіти і науки України від 01. 06. 2006 №423, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 10. 11. 2006 за №1196/13070,...
Конкурс прикладних досліджень з гуманітарної та економічної тематики Економічна тематика деякі шляхи вибудування механізму реальної енергетичної ефективності україни icon“Шляхи підвищення ефективності місцевої влади”
Шляхи підвищення ефективності місцевої влади”, організований Комітетом виборців України
Конкурс прикладних досліджень з гуманітарної та економічної тематики Економічна тематика деякі шляхи вибудування механізму реальної енергетичної ефективності україни iconБланк енергетичної співпраці
Зважаючи на вступ України до Енергетичної співпраці, що затверджено високою стороною, що домовляється та на умовах, викладених у...
Конкурс прикладних досліджень з гуманітарної та економічної тематики Економічна тематика деякі шляхи вибудування механізму реальної енергетичної ефективності україни iconПрикладні дослідження з гуманітарної тематики
Галабурда Анастасія, Коледж Східноукраїнського національного університету імені В. Даля
Конкурс прикладних досліджень з гуманітарної та економічної тематики Економічна тематика деякі шляхи вибудування механізму реальної енергетичної ефективності україни icon«Економічна стратегія розвитку України у ХХІ столітті: теоретичні та практичні аспекти досліджень»
Публікація результатів досліджень є надзвичайно відповідальним і важливим кроком для вченого. З'являється безліч нових оригінальних...
Конкурс прикладних досліджень з гуманітарної та економічної тематики Економічна тематика деякі шляхи вибудування механізму реальної енергетичної ефективності україни iconРішення Конференції з Енергетичної хартії щодо змін до положень Договору до Енергетичної хартії, які стосуються торгівлі Спільні Декларації Додаток І: Зміни до положень Договору Енергетичної хартії, які стосуються торгівлі
Заключний акт Конференції з Європейської енергетичної хартії – Договір до Енергетичної хартії та додатки
Конкурс прикладних досліджень з гуманітарної та економічної тематики Економічна тематика деякі шляхи вибудування механізму реальної енергетичної ефективності україни iconПротокол №
Порядку формування тематики та контролю за виконанням наукових досліджень в Національній академії наук України
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©gua.convdocs.org 2000-2015
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы

Разработка сайта — Веб студия Адаманов