Про вірусний гепатит А, в та С. Перша згадка про вірусний гепатит а «жовтяничної хвороби з масовим поширенням» icon

Про вірусний гепатит А, в та С. Перша згадка про вірусний гепатит а «жовтяничної хвороби з масовим поширенням»НазваниеПро вірусний гепатит А, в та С. Перша згадка про вірусний гепатит а «жовтяничної хвороби з масовим поширенням»
Дата конвертации30.12.2012
Размер212 Kb.
ТипДокументы
скачать >>>

Про вірусний гепатит А, В та С.

 

Перша згадка про вірусний гепатит А - «жовтяничної хвороби з масовим поширенням» зустрічаються ще в працях Гіппократа. Найбільш великі розміри епідемії вірусного гепатиту А набували в період воєнних кампаній, тому жовтяницю нерідко називали табірною або окопною. Припущення про інфекційну природу жовтяниці одним з перших висловив С.П. Боткін.

Збудник гепатиту А (ГА) - вірус гепатиту А - був відкритий у 1973 р. Вірус виключно стійкий до зовнішніх умов (теплу, холоду, кислотності і різним розчинникам). Так, при температурі від -20 до -70 градусів він зберігає свою життєдіяльність протягом декількох років, при температурі 4 градуси - кількох місяців, а в діапазоні від 50 градусів до 60 градусів - протягом години. Проте його можна інактивувати кип'ятінням протягом 5 хвилин, автоклавуванням, впливом високих концентрацій хлору (1мг/л).

Джерелом інфекції є хвора людина. Особливо небезпечні з епідеміологічної точки зору безсимптомні (безжовтушні) форми хвороби. Їх питома вага в загальній структурі хворих гепатитом А становить: серед дітей 90-95%, серед дорослих від 25 до 50%.

Вірусний гепатит А - висококонтагіозне захворювання. В організм людини найчастіше вірус потрапляє через інфіковані харчові продукти і воду. Описана можливість перенесення збудника мухами і тарганами. Масові спалахи захворювання можуть виникати в районах, де каналізаційна та водопровідна системи не відповідають сучасним санітарним вимогам або відсутні взагалі, що підтвердилося двома великими спалахами вірусного гепатиту А в 2003 р. в Україні (Житомирська та Луганська області).

 У дітей більш 80% випадків зараження гепатитом А пов'язані з побутовими контактами в організованих дитячих колективах або з хворими з їхнього домашнього оточення. Факторами передачі при цьому є «брудні руки», предмети побуту, дверні ручки, поручні, кришки унітаза, іграшки та ін. Висока контагіозність гепатиту А обумовлена також дуже низькою інфікуючої дозою вірусу.

  Вікова структура хворих гепатитом А в економічно розвинених країнах в останні десятиліття істотно змінюється. Якщо в кінці 60-х років серед хворих діти становили приблизно 50%, то в 80-і роки на їхню частку припадало близько 20%, в Полтавській області 27-33%.

  Рівень захворюваності на гепатит А в України має певну циклічність. Періоди спаду і підйому захворюваності повторюються з періодичність 8-10 років. Основною причиною такої закономірності є коливання напруженості колективного імунітету, особливо серед дітей. Черговий циклічний підйом захворюваності, який почався в 2003 р., спостерігається зараз і в Полтавській області. Крім цього треба знати, що рівень захворюваності залежить від пори року. Пік сезонної захворюваності відзначається в серпні-жовтні. Постінфекційний імунітет при гепатиті А довічний і виключає можливість реінфекції (повторного зараження).

  У перебігу хвороби розрізняють кілька періодів: інкубаційний, початковий, період розпалу, період реконвалесценції.

   Інкубаційний період (період, коли відсутні клінічні прояви) при гепатиті А триває 10-45 днів. Початковий (переджовтяничний період) складає в середньому від 3 до 8 днів. У більшості випадків захворювання починається з підвищення температури до 38-39 градусів, симптомів інтоксикації. Характерними є тупий біль у правому підребер'ї, епігастрії з почуттям важкості в животі, потемніння сечі. У дітей також може відзначатися розлад стільця, сонливість.

У залежності від провідних симптомів виділяють грипоподібний, диспептичний, астеновегетативний, абдомінальний варіанти перебігу початкового періоду. У деяких випадках хворі можуть не відзначати наявність симптомів початкового періоду. Важливим діагностичним критерієм цього періоду служить гіперферментемії, в першу чергу збільшення активності АЛТ.

 У період розпалу (жовтяничний період) жовтяниця поширюється з певною закономірністю. Спочатку жовтіють склери і слизові оболонки твердого неба, потім шкіра обличчя, тулуба, пізніше кінцівки. При гепатиті А жовтяниця наростає досить швидко - протягом 1-2 днів. З її появою значно поліпшується загальне самопочуття хворого - практично зникають симптоми переджовтяничного періоду. Жовтяниця, як правило, зберігається протягом 7-14 днів. У цей період кал знебарвлений, сеча темна, «кольору пива».

 Крім типової жовтяничної форми гепатиту А останнім часом все частіше спостерігається безжовтянична і субклінічна (клінічні симптоми захворювання взагалі відсутні, відзначається лише підвищення рівня активності АлАТ у крові) форми захворювання.

У 95-99% випадків гепатиту А протікає в легкій або середньотяжкій формі. У переважній більшості випадків захворювання закінчується повним одужанням без хронізації процесу. У 1-5% хворих відзначається важка форма. У типових випадках захворювання має гострий циклічний перебіг. Однак, в 3-20% випадків воно може бути рецидивуючим.

Лікування хворих на гепатит А середньотяжкими і важкими формами, особливо в осередках, де неможливо ізолювати хворого в обов'язковому порядку має проводитися в умовах стаціонару. Це забезпечить, по-перше, попередження розповсюдження інфекції, а так само більш кваліфіковану медичну допомогу.

Лікування: традиційна базисна терапія вірусних гепатитів, в т.ч. і гепатиту А, включає режим, дієту і вживання достатньої кількості рідини. При всіх формах гепатиту А хворі дотримуються постільного режиму до початку «сечового кризу» - відновлення забарвлення сечі.

 У гострому періоді хвороби призначають дієтичне харчування - стіл 5-5А. У раціон обов'язково включають рослинні жири та продукти, що містять білок і мають ліпотропну дію (вівсяна каша, сири, нежирні сорти риби), вуглеводи (мед, фрукти, компоти, морси). Вживання жирної, смаженої та гострої їжі, грибів, консервантів, шоколаду, часнику, кремів може значно погіршити перебіг хвороби.

Незамінною складовою в лікуванні гепатиту А є вітаміни - активні регулятори обмінних процесів, життєдіяльності клітин і тканин.

Жовчогінні препарати при всіх формах гепатиту А призначаються тільки в періоді реконвалесценції, так як їх раннє застосування може посилити наявну дискінезію жовчовивідних шляхів.

Профілактика. Ефективність профілактики гепатиту А в першу чергу залежить від забезпечення населення доброякісною водою для пиття і господарських потреб, створення сучасних систем каналізації, підвищення рівня особистої гігієни. Під час спалахів захворювання в дитячих колективах, при масових випадків захворювання в населених пунктах рекомендовано використання людського імуноглобуліну в дозі 0,02 мл/кг маси тіла протягом перших 2-х тижнів від моменту ймовірного контакту. Пасивна імунізація забезпечує швидкий захист, але короткочасний - протягом 3-4 місяців. Імуноглобулін рекомендується вводити не частіше 1 разу на рік і не більше 4-х разів протягом життя. Надійним засобом захисту від гепатиту А сьогодні є вакцинація. При її використанні в організмі формується активний імунітет, що супроводжується циркуляцією власних антитіл. В Україні вакцинація проти гепатиту А не є обов'язковою. Однак її можна було б рекомендувати в неблагополучних районах і, в першу чергу, представникам груп ризику: люди, які користуються водою без попереднього надійного очищення; діти та персонал дошкільних та закритих дитячих установ; медичний персонал інфекційних стаціонарів.

Враховуючи вищеперелічені епідеміологічні особливості вірусного гепатиту А, реалізацію серед дітей контактно-побутового шляху передачі, одним з основних заходів профілактики вірусного гепатиту А є дотримання правил особистої гігієни. Дуже важливим по відношенню до даної інфекції є раннє звернення за медичною допомогою, своєчасна постановка діагнозу та ізоляція хворого.

^ За останні 10 років по місту відмічається повільне зниження захворюваності на вірусні гепатити А з показника 25,2 на 100 тисяч населення до 4,1 на 100 тисяч населення.

За останні 2 роки захворюваність вірусним гепатитом А не реєструвалась серед дітей міста, хворіли тільки дорослі особи. Переважно захворюваність реєструвалась у віковій групі з 21 до 30 років.

За останні роки зменшилась питома вага вірусного гепатиту А серед усіх гепатитів з 85,9% (2005р.) до 24,3% (2010р.) та збільшилась питома вага гепатитів з парентеральним шляхом передачі інфекції з 14,2% до 75,7%.

Як і в попередні роки основна частина захворювань вірусними гепатитами з парентеральний шляхом передачі інфекції припадає на дорослих.


^ Захворюваність вірусними гепатитами по місту (2004-2010рр.)

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

Абс.число

Інт.

пок-к

Абс.число

Інт.

пок-к

Абс.число

Інт.

пок-к

Абс.число

Інт.

пок-к

Абс.число

Інт.

пок-к

Абс.число

Інт.

пок-к

Абс.число

Інт.

пок-к

ВГА

66

29,6

170

76,1

71

31,9

16

7,2

10

4,5

2

0,9

9

4,1

ВГВ

39

17,5

26

11,6

21

9,4

16

7,1

20

9,0

17

7,7

16

7,3

ВГС

12

5,4

2

0,9

12

5,4

10

4,4

14

6,3

7

3,2

12

5,4


^ Питома вага вірусного гепатиту А в загальній структурі хворих вірусними гепатитами

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

Сума гепатитів

117

198

104

42

44

26

37

Питома вага ВГА

56,4%

85,8%

68,3%

38,1%

22,7%

7,7%

24,3%^ Парентеральниі вірусні гепатити В та С

Всесвітня організація охорони здоров’я розглядає парентеральні вірусні гепатити (ПВГ) як серйозну проблему в суспільній охороні здоров’я в зв’язку з їх глобальним поширенням, тривалим і важким перебігом, несприятливими безпосередніми та віддаленими наслідками.

Згідно з даними ВООЗ (2002), у світі, протягом життя, перехворіли в тій чи іншій формі ПВГ В понад 2 млрд. чоловік, а 400 млн. залишилися носіями вірусу на все життя. Число інфікованих вірусним гепатитом С перевищує 1 млрд. чоловік (Kazatchkine M., 2002; Touzet S. 2000).

За даними окремих авторів (Шагінян В.Р., Гураль А.Л., Клякіна Л.Д. і співавтори, 2002; Benvegnu L., Alberti A., 2001), за частотою ураження ПВГ посідають друге місце, поступаючись грипу та гострим респіраторно-вірусним захворюванням, але переважають їх важкістю перебігу, затяжним, рецидивуючим характером з формуванням хронічного патологічного процесу.

Щорічно в світі ПВГ первинно інфікується понад 50 млн. чоловік, помирає близько 2 млн. хворих, у тому числі 700 тисяч – від цирозу печінки, майже 300 тисяч – від гепатоцелюлярної карциноми, пов’язаних з ПВГ В і С (Возіанова Ж.І., 2002; Майер К.П., 1999; Kewi M., 2001).

Особливість епідеміологічного процесу парентеральних вірусних гепатитів полягає в зростанні до 16,8% в етіологічній структурі мікст-гепатитів, "омолодження" контингенту хворих на тлі поширення наркоманії та невпорядкованих сексуальних зв’язків серед молоді і подальшої зростаючої ролі цих факторів ризику, що підкреслює медико-соціальну важливість проблеми удосконалення медичної допомоги хворим та інфікованим ПВГ, яка потребує невідкладного вирішення (Блохіна Н.П., 2001; Чабанов Ф.А., Рудинський В.Ф., Мороз Л.В. і співавтори, 2002; Шаханіна І.Л., Радуто О.Н., 2000).

Характерною ознакою гепатиту С (ГС) є переважно прихований перебіг захворювання, проте, незалежно від клінічних проявів, у 60-80% осіб розвивається хронічний гепатит, який, у свою чергу, може призвести до розвитку цирозу та раку печінки (Соринсон С.Н., 1998; Семененко Т.А., 2000).

За даними літератури, офіційна реєстрація захворюваності на гепатит В (ГВ) в Україні відображає лише невелику частку (до 20%) від загальної кількості захворілих, тобто при щорічній реєстрації до 10 тисяч нових його випадків формується значна група населення з різними формами інфекційного процесу, які є нерозпізнаним джерелом збудника інфекції (Гураль А.Л, 2001; Шахгільдян І.В., Михайлов М.І., Оніщенко Г.Г., 2003).

За рівнем інфікованості вірусами гепатиту В і С Україна належить до регіонів з високою ураженістю населення. В той же час, якщо хворі на вірусний гепатит В і С в гострій стадії отримують допомогу в інфекційних відділеннях, то місце лікування пацієнтів з хронічними формами ПВГ та інфікованих, а також диспансерного нагляду та відновного лікування – не визначене, внаслідок чого ними займаються лікарі різного профілю.

Наведене свідчить про відсутність в Україні науково-обгрунтованої системи медичної допомоги хворим на ПВГ (Городецький М.М., Курпіта В.І., 1999; Гураль А.Л., 2001; Севальнєв А.І., 2002), що призводить до ускладнення і хронізації процесу, зростання тимчасової та стійкої втрати працездатності, значних економічних збитків як у галузі охорони здоров’я, так і в цілому в народному господарстві.


Як і в попередні роки основна частина захворювань вірусними гепатитами з парентеральним шляхом передачі інфекції припадає на дорослих.
Вірусний гепатит В

Вірусний гепатит С

2006

2007

2008

2009

2010

2006

2007

2008

2009

2010

Кількість

випадків

%

Кількість

випадків

%

Кількість

випадків

%

Кількість

випадків

%

Кількість

випадків

%

Кількість.

випадків

%

Кілкість

випадків

%

Кількість

випадків

%

Кількість

випадків

%

Кількість

випадків

%

До 1 р

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

До 7р.

1

4,8

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

До 14р.

2

9,5

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

15-20р.

3

14,3

5

31,2

2

10,0

2

11,8

1

6,3

2

16,7

2

20,0

0

0

0

0

1

8,3

21-30р.

6

28,6

5

31,2

15

75,0

8

47,0

8

50,0

7

58,3

4

40,0

6

42,8

3

42,8

5

41,7

31-40р.

4

29,0

1

6,2

0

0

2

11,8

5

31,2

2

16,7

3

30,0

4

28,6

2

28,6

2

16,7

41 і ст.

6

28,6

5

31,2

3

15,0

5

29,4

2

12,5

1

8,3

1

10,0

4

28,6

2

28,6

4

33,3

Всього

21
16
20
17
16
12
10
14
7
12


В останні роки знизилась кількість захворювань, пов’язаних з отриманням медичної допомоги в лікувально-профілактичних закладах міста в зв’язку з тим, що була проведена імунізація всіх медпрацівників проти вірусного гепатиту В (96,8%).

Зменшилась кількість випадків захворювань парентеральними гепатитами серед медпрацівників.

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

Абс.к-сть захв.

ВГВ, ВГС

105

118

108

63

51

28

33

26

34

24

28

Захворівш.

медпрац.

4

4

2

1

0

0

0

1

0

0

0

Пок. на 100 тис.медпрац.

266,7

266,7

150,2

75,1

0

0

0

28,6

0

0

0

За останні 5 років зменшилась кількість носіїв НВsAg, антиНСV в тому числі серед медпрацівників

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

К-сть носіїв, що перебув.на обліку в КІЗ

798

958

961

1164

1296

1382

1321

1242

1208

490

В т.ч.медпрац.

75

66

78

98

69

107

104

73

74

41

Питома вага,%

9,4

6,7

8,1

8,1

5,3

7,7

7,9

5,9

6,1

3,4


Починаючи з 1998р. в місті проводяться щеплення проти вірусного гепатиту В.

Отримали повний курс щеплень 2007 осіб, в т.ч. медпрацівників 1986 – 93,2% всіх працюючих.

^ Основні задачі по профілактиці захворювань вірусними гепатитами являються:

1. Забезпечення населення питною водою, безпечною в епідемічному відношенні, виконання заходів по санітарній охороні джерел господарсько-питного водокористування, забезпечення ефективної роботи очисних споруд.

2. Дотримання в лікувально-профілактичних закладах протиепідемічного режиму, дезінфекційно-передстерилізаційної очистки і стерилізації і використання інструментарію

3. Здійснення відомчого лабораторного контролю за показниками вірусного забруднення об’єктів навколишнього середовища (антиген ВГА, коліфаги, ентеровіруси), питної води, молока та ін.

4. Забезпечення своєчасного якісного епідеміологічного обстеження осередків вірусних гепатитів з встановленням факторів та шляхів передачі, особливо, в організованих колективах.

5. Проведення імунізації проти вірусних гепатитів групи ризику інфікування.

6. Розширення санітарно-освітньої роботи, роз’яснювальної роботи п серед населення з питань профілактики інфекцій, що передаються фекально-оральним механізмом передачі.Похожие:

Про вірусний гепатит А, в та С. Перша згадка про вірусний гепатит а «жовтяничної хвороби з масовим поширенням» iconВірусний гепатит
Гострий вірусний гепатит – одне з найбільш розповсюджених захворювань. Зустрічається з частотою від 40,5 до 2000 випадків на 100000...
Про вірусний гепатит А, в та С. Перша згадка про вірусний гепатит а «жовтяничної хвороби з масовим поширенням» iconВідсутність обласного фінансування пряма загроза для життя хворих на гепатит с
...
Про вірусний гепатит А, в та С. Перша згадка про вірусний гепатит а «жовтяничної хвороби з масовим поширенням» iconВірусний гепатит с
Завідувач кафедри інфекційних хвороб нму імені О. О. Богомольця, д мед н., професор, головний позаштатний спеціаліст моз україни...
Про вірусний гепатит А, в та С. Перша згадка про вірусний гепатит а «жовтяничної хвороби з масовим поширенням» iconРішення від № м. Дружківка Про стан додержання санітарного законодавства при підготовці міста до роботи у весняно-літній період
Клпу «Дружківська міська лікарня №2» діагностикумами І живильними середовищами для лабораторної діагностики хворих гострими кишковими...
Про вірусний гепатит А, в та С. Перша згадка про вірусний гепатит а «жовтяничної хвороби з масовим поширенням» iconРішення від 21. 03. 2012 №190 м. Дружківка Про стан додержання санітарного законодавства при підготовці міста до роботи у весняно-літній період
Клпу «Дружківська міська лікарня №2» діагностикумами І живильними середовищами для лабораторної діагностики хворих гострими кишковими...
Про вірусний гепатит А, в та С. Перша згадка про вірусний гепатит а «жовтяничної хвороби з масовим поширенням» iconШляхи подолання (До Всесвітнього дня здоров’я)
«Небезпечні хвороби: шляхи подолання» інформує про книги, брошури, статті з періодичних видань, Інтернет ресурси, які висвітлюють...
Про вірусний гепатит А, в та С. Перша згадка про вірусний гепатит а «жовтяничної хвороби з масовим поширенням» iconКліщовий вірусний енцефаліт (кве) в Україні у 2011 році
Веб – сторінці з метою інформування населення щодо стану інфекційної захворюваності в світі в зв язку з підготовкою та проведенням...
Про вірусний гепатит А, в та С. Перша згадка про вірусний гепатит а «жовтяничної хвороби з масовим поширенням» iconМедичнадовідк а на учня, який від’їжджає в оздоровчий табір
Перенесені інфекційні захворювання (кір, скарлатина, коклюш, паротит, вірусні гепатит, вітряна віспа, дизентерія)
Про вірусний гепатит А, в та С. Перша згадка про вірусний гепатит а «жовтяничної хвороби з масовим поширенням» iconОтчет о проведении тренингов
В рамках проекта «Осторожно! Гепатит! Что важно знать и помнить» 28 февраля и 01 марта 2011 г были проведены тренинги по программе...
Про вірусний гепатит А, в та С. Перша згадка про вірусний гепатит а «жовтяничної хвороби з масовим поширенням» iconДругий заклик до Європарламенту 22. 10. 2010р
України. Також ми вам подали статистику гомосексуалізму, в якій вказали, що більше ніж 50% випадків хворих на снід складають гомосексуалісти,...
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©gua.convdocs.org 2000-2015
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы

Разработка сайта — Веб студия Адаманов