Положення про селян, що виходять з кріпосної залежності 1 січня 1863 р підписання Прокламації про звільнення рабів лютий 1865 13-та поправка до Конституції (скасовано рабство) icon

Положення про селян, що виходять з кріпосної залежності 1 січня 1863 р підписання Прокламації про звільнення рабів лютий 1865 13-та поправка до Конституції (скасовано рабство)НазваниеПоложення про селян, що виходять з кріпосної залежності 1 січня 1863 р підписання Прокламації про звільнення рабів лютий 1865 13-та поправка до Конституції (скасовано рабство)
Дата конвертации25.11.2012
Размер58.47 Kb.
ТипПоложення
скачать >>>

Тези творчої роботи учнів 11 класу навчально-виховного об’єднання № 25

«Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, природничо-математичний ліцей. Центр позашкільного виховання «Ліра»

Кіровоградської міської ради Кіровоградської області (керівник Пінчук В.Д.)


Лінії порівняння

Ліквідація кріпацтва

Ліквідація рабства

Країна

Російська імперія

Сполучені Штати Америки

Дата

19 лютого 1861 року

Лютий 1865 року

Ініціатор

Олександр ІІ

Авраам Лінкольн

Документ

«Маніфест» про скасування кріпосного права та «Положення про селян, що виходять з кріпосної залежності»

  1. 1 січня 1863 р. – підписання Прокламації про звільнення рабів

  2. лютий 1865 – 13-та поправка до Конституції (скасовано рабство)

  3. червень 1866 – 14-та поправка до Конституції США (заборона «чорних кодексів»)

Причини та передумови

1. Економічна відсталість Росії.

2. Поразка Росії в Кримській війні (18531856).

3. Розвиток ринкових відносин вимагав скасування кріпосного права.

4. Селянські виступи

(1855 р.- «Київська козаччина»1856 р. — «Рух в Таврію за волею»)

Існування в одній державі двох систем господарства – рабства і вільнонайманої праці призводить до загострення відносин між Північчю і Півднем США: дешева робоча сила на Півдні приносила великі прибутки плантаторам, тому рабовласники намагаються узаконити рабство по всій країні всупереч намаганням підприємцям Півночі скасувати рабство та створити ринок дешевої робочої сили в країні.

Мета реформи

Зміцнення монархічної влади за збереження панування на селі її опори — поміщиків.

Зрівняння в правах афроамериканців з правами інших громадян США

Наслідки реформи

1. Соціальна диференціація селян.

2. Збереження поміщицького землеволодіння.

3. Тимчасово зобов'язаний стан.

4. Викупна операція (Загалом селяни мали внести викупних платежів приблизно в чотири рази більше від тогочасної ринкової вартості землі. В Україні за дореформеними цінами земля, яку отримали поміщицькі селяни, коштувала 128 млн крб., а селяни мали сплатити 603 млн крб.)

5. Зниження купівельної спроможності селян.

6. Обмеження самоврядування і правового статусу селян.

7. Прискорення майнової диференціації населення. Так, близько 220 тисяч українських селян були обезземелені, 100 тисяч отримали до одної десятини, понад 1,6 мільйонів — від 1 до З десятин на душу..

8. Скасування кріпосного права спричинило зміну економічного базису держави, що змусило змінити політичну надбудову, для чого царизмом з 1864 р. до 1874 р. було проведено 5 великих політичних реформ (реформа місцевого самоврядування, військова, судова, фінансова, реформа народної освіти).


1. Здійснення демократичних реформ, що остаточно знищили всі перешкоди на шляху швидкого розвитку капіталізму в країні.

2. Зруйнування основ плантаційного господарства призвело до остаточної перемоги «американського шляху» розвитку капіталізму в сільському господарстві – розвиток фермерського господарства.

3. Ліквідація рабства призвела до загострення соціальної ситуації в країні через те, що більшість колишніх негрів-рабів, не маючи освіти, спеціальності, землі, житла, втратили будь-які засоби до існування.

4. Утворення ринку вільної дешевої робочої сили призвело до бурхливого промислового розвитку країни.

4. Збережено єдність США як держави.

Хід реформи

Реформа щодо поміщицьких селян

При втіленні реформ у життя різко посилилися кріпосницькі риси буржуазної по суті реформи 1861 р., тому що:

1. Поміщик давав селянину так мало землі, щоб економічно змусити його звернутися по допомогу й потрапити в нову економічну залежність від нього.

2. Мала місце система відрізків, коли для кожного регіону встановлювалась вища й нижча норма наділу (для більшої частини Харківської губернії — від 1 до 4,5 десятин на ревізьку душу, для півдня України — від 3 до 6,5 десятин і т. д.). Якщо в селянина до 1861 р. було менше нижчої норми наділу — поміщик повинен був за законом «дорізати» йому землі (на практиці подібного майже не було); більше вищої норми наділу — надлишок, названий відрізком, «відрізався» поміщику. Як наслідок: до 1861 р. середній селянський наділ дорівнював 4,4 десятини на ревізьку душу, після реформи — 3,4 десятини землі.

3. Фактично відбувався обман селянина під час викупу ним землі (викупні платежі), бо селянин під час викупу землі відразу платив поміщику лише 20 % суми, решту 80 % поміщику виплачувала держава, а селянин був зобов’язаний повернути гроші за ці 80 % державі протягом 49 років, плюс іще 6 % додаткового боргу щорічно. У підсумку селяни виплатили за землю суму в 3 рази більшу, ніж вона коштувала (планувалися в 5 разів, лише революція 1905–1907 рр. змусила царизм у 1906 р. частково скасувати викупні платежі). Таким чином, селяни заплатили не тільки за землю, але й за своє звільнення.

В Україні проведення реформи мало таку особливість: більшість селян отримали менші наділи, ніж мали до реформи (через великі відрізки). У результаті значно зросла кількість малоземельних селян, які мали до 3 десятин землі (на Лівобережжі їх стало 43 %, на Півдні — 26 %).

^ Здійснення реформи щодо державних селян

Державні селяни зберегли всі землі, що знаходилися в них до 1861 р.

Розмір викупу в них перевищував вартість землі не в 5 разів, як у поміщицьких селян, а лише на 45 %. До 1886 р. вони викупили свої наділи. Отже, пільги державним селянам пояснюються тим, що держава була зацікавлена в якнайшвидшому переведенні країни на капіталістичні рейки і, по-друге, тим, що на державних землях не було поміщиків, які не бажали віддавати свою землю селянам.

^ Безземельні селяни

Колишні двірські, селяни дрібнопомісних поміщиків та інші повинні були 2 роки відробити на поміщика («тимчасово зобов’язані»), після чого одержували волю без землі, поповнюючи загін промислових і сільськогосподарських робітників.

  1. В 1833 р. було створено "Американське товариство боротьби з рабством", керівником якого став Вільям Гаррісон. Аболіціоністи боролися проти рабства, використовуючи релігійні аргументи й гуманістичну мораль. Насильницьких дій це товариство не визнавало.

  2. Звільнення рабів та надання їм дозволу вступати до лав федеральної армії (перелом у війні, перехід воєнної ініціативи до рук федералів).

  3. Зрівняння афроамериканців в правах з іншими громадянами США. Тим не менш, работоргівля на Американському континенті продовжувалась до кінця ХІХ ст. Остаточно вона була заборонена в 1886 році на кубі та в 1888 році в Бразилії. Конвенція про повну заборону рабства та работоргівлі було прийнято Лігою Націй тільки в 1926 році.

  4. Протягом багатьох років після завершення війни і білошкіре, і чорношкіре населення Півдня США страждало від злиднів. Війна не змогла змінити психологію людей, які продовжували ставитись до афроамериканців як до рабів. Вони створили таємну організацію Ку-клус-клан, які тероризували темношкіре населення.


Похожие:

Положення про селян, що виходять з кріпосної залежності 1 січня 1863 р підписання Прокламації про звільнення рабів лютий 1865 13-та поправка до Конституції (скасовано рабство) iconЗакон про звільнення рабів с 1 січня 1863 року. Із прокламації про звільнення рабів президента А. Лінкольна
Середина xixст. Становлення І розвиток індустріального суспільства,перемоги та утвердження ринкових відносин у передових країнах...
Положення про селян, що виходять з кріпосної залежності 1 січня 1863 р підписання Прокламації про звільнення рабів лютий 1865 13-та поправка до Конституції (скасовано рабство) iconПоложення про селян, що вийшли з кріпосної залежності. Поняття «кріпацтво» запроваджене українською та російською публіцистикою в, походить від слова «кріпость», що вживалося у
Олександр ІІ підписав Маніфест “Про дарування кріпосним людям прав стану сільських обивателів” І “Положення про селян, що вийшли...
Положення про селян, що виходять з кріпосної залежності 1 січня 1863 р підписання Прокламації про звільнення рабів лютий 1865 13-та поправка до Конституції (скасовано рабство) iconЗакон про відміну рабства в США у грудні 1865р. Конгрес США прийняв 13-ту поправку до Конституції, яка узаконила прокламацію про звільнення рабів
Порівняльний аналіз процесів скасування кріпацтва в Росії 1861 р та відміни рабства в США 1862 р
Положення про селян, що виходять з кріпосної залежності 1 січня 1863 р підписання Прокламації про звільнення рабів лютий 1865 13-та поправка до Конституції (скасовано рабство) iconЗакон про відміну рабства у США. Авраам Лінкольн (1809-1865) 16 президент США з 1861 року. Вважав:,,Правління у cша не може бути стійким, залишаючись напіврабовласницьким, напіввільним
Рабство це система суспільного устрою, де одна людина (раб) є власністю іншої людини (рабовласника)
Положення про селян, що виходять з кріпосної залежності 1 січня 1863 р підписання Прокламації про звільнення рабів лютий 1865 13-та поправка до Конституції (скасовано рабство) iconПоложення про тимчасове застосування з дня підписання; статтю 9 Угоди, за винятком положення про врегулювання фінансових та інших зобов'язань, які виникли за час дії Угоди
Угоду про підтримку І розвиток малого підприємництва в державах учасницях снд, підписану 17 січня 1997 року в м. Москві, ратифікувати...
Положення про селян, що виходять з кріпосної залежності 1 січня 1863 р підписання Прокламації про звільнення рабів лютий 1865 13-та поправка до Конституції (скасовано рабство) iconВищій раді юстиції Заява щодо ініціювання звільнення Фесенка Леоніда Івановича з посади судді та члена Вищої ради юстиції Відповідно до статті 40 Конституції України та в порядку Закону України «Про звернення громадян»
Конституції України та в порядку Закону України «Про звернення громадян» звертаємося до Вищої ради юстиції щодо ініціювання та розгляду...
Положення про селян, що виходять з кріпосної залежності 1 січня 1863 р підписання Прокламації про звільнення рабів лютий 1865 13-та поправка до Конституції (скасовано рабство) iconДокументы
1. /лютий/102 в_д 11.02.11.doc
2. /лютий/103...

Положення про селян, що виходять з кріпосної залежності 1 січня 1863 р підписання Прокламації про звільнення рабів лютий 1865 13-та поправка до Конституції (скасовано рабство) iconУдк 159. 923 Діагностика схильності до інтернет-залежності у осіб юнацького віку янович Олександра Олександрівна
В статті розглядається проблема Інтернет-залежності і її впливу на формування особистості молодої людини. Акцент зроблено на необхідності...
Положення про селян, що виходять з кріпосної залежності 1 січня 1863 р підписання Прокламації про звільнення рабів лютий 1865 13-та поправка до Конституції (скасовано рабство) icon«Бо як ви віддавали були члени ваші за рабів нечистоті й беззаконню на беззаконня, так тепер віддайте ваші члени за рабів праведності на освячення.»
Слово життя: «Бо як ви віддавали були члени ваші за рабів нечистоті й беззаконню на беззаконня, так тепер віддайте ваші члени за...
Положення про селян, що виходять з кріпосної залежності 1 січня 1863 р підписання Прокламації про звільнення рабів лютий 1865 13-та поправка до Конституції (скасовано рабство) iconРішення засідання Правління Асоціації міст України 28 січня 2000 року Про підписання Контракту
Заслухавши інформацію Віце-президента Асоціації міст України з виконавчої роботи Пітцика М. В. про виконання Рішення Правління від...
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©gua.convdocs.org 2000-2015
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы

Разработка сайта — Веб студия Адаманов